Kytkinremontti, kannattaako vielä teettää?

kytkinpulma

Kyseessä olisi Toyota Avensis 1.8VVTi vm. -06, ajettu noin 160tkm. Nyt siitä olisi ilmeisesti kytkin menossa vaihtoon, sillä liikkeelle lähdössä täristää välillä. Muuten se toimii moitteetta, eli irrottaa eikä luista vedättäessä. Tuo tärinä tuntuu lähinnä siltä, että koneessa ei olisi tarpeeksi kierroksia kun kytkin alkaa ottamaan. Käytin Avensista korjaamolla joka kuitenkin tulkitsi, että kytkin olisi loppu.

Kyselin sitten paikallisilta korjaamoilta kytkinrempan hintoja ja ne ovat 550 eurosta ylöspäin. Hinnoissa on siis työtä suurin osa. En yllättynyt noista kustannusarvioista, vaan lähinnä mietin, että onko tuon ikäiseen enää järkevää teettää kytkinremonttia. Muuta vikaahan siinä ei ole ollut. Todennäköisesti vaihdan autoa seuraavien kahden vuoden aikana, joten siinä mielessä hukkaan heitetty summa. Toisaalta jos se kytkin on tosiaankin menossa, niin se voi hajota tuon kahden vuoden aikana ja sitä jäädään sitten tielle. Mitä mieltä ollaan, kannattaako rempata vai pistää kiertoon samantien?

4

4716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tojo-world

      Jos kytkin on jo menossa, niin 2 vko tai 2 kk lienee ilmeinen kestoikä enää.
      JOs se alkaa luistaa, niin ei kannata ajaa kuin kotiin tai korjaamolle, niin ei aiheudu lisävahinkoja kuten vauhtipyörän naarmuuntuminen/urautuminen.
      Ehdottomasti kannattaa teettää kytkinremppa jossakin pienketjussa kuten autofit tai fixus, niin ei tule kalliiksi ja sen jälkeen voi huoleti ajaa toisen mokoman eli tuonne yli 300 tkm. Kytkinremppa on halpa sijoitus ja siinä kannattaa uusia yleensä myös paineasetelma , mikä kuuluukin useimpiin varaosapaketteihin. eli levy, asetelma ja laakeri. Näin minä tekisin.
      Tuollakin tojon koneella ajaa helposti useita satoja tuhansia ja se on riittävän tehokas perhekäyttöön.

      • kytkinpulma

        Kiitos asiallisesta vastauksesta! Kyllä minä varasin sille kytkinremonttiajan pienketjukorjaamosta. Kysyin myös merkkihuollon tarjousta, mutta antoivat vaan maahantuojan arvion, joka nyt ei ihan päätä huimannut, mutta oli kuitenkin noita ketjuja arvokkaampi.

        Muistin tässä viime vuoden tilanteen kun olin lähdössä ajelemaan. Heti kylmästartin jälkeen jostain konetilasta rupesi kuulumaan naputus ja sen tunsi myös kytkinpolkimessa. Sammutin heti koneen ja yritin tutkia asiaa, mutta eihän sieltä päältäpäin mitään näkynyt. Uusi startti eikä mitään outoa enää kuulunut tai tuntunut, ei tyhjäkäynnillä eikä ajossa. Nyt tuli sitten mieleen, että olisikohan tuolloin paineasetelmasta katkennut yksi jousi tai sen pala, joka sitten naputti kytkimessä ja asetelma on nyt veltostunut, joka aiheuttaa tärinää. No eiköhän se huollossa selviä.


    • gannattaa

      160tkm ajettu on vasta sisäänajettu. tietenkin kannattaa teettää remonttia jos korikin on hyvä. ei muutenkaan kannata miettiä auton rahallista arvoa. jos on vaikka 500 euron auto niin siihen kannattaa tehdä 500 euron remontti jos auto on koriltaan ja muutenkin tekniikaltaan luotettava ja hyvä. käyttöarvo ratkaisee, ei jälleenmyyntiarvo. remontoiminen on yleensä auton vaihtoa kannattavampaa jos aihio on hyvä ja tuttu. osaa suunnilleen tietää mitä autossa on hyvää ja mikä paskaa.

      • kytkinpulma

        Niin kyllähän tässä Avensiksessa on vielä käyttöpotentiaalia paljonkin (ja myös tunnearvoa). Kuitenkin olen ajellut tällä useamman vuoden eikä mitään ikäviä ongelmia ole ollut, ja kulutusosat ovat kulutusosia jne. Korikaan ei ole mätä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6861
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1064
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      944
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe