Suomi muuttunut banaanivaltioksi

Suomi alkaa enenevästi muistuttaa banaanivaltiota. Banaanivaltiohan on sellainen, joka kärsii kaikista mahdollisista vajeista aina tervettä järkeä myöten. Mielivalta rehottaa ja valtaa käyttää se, joka hoksaa vallan itselleen anastaa. Myös nimitystä kiljaisuyhteiskunta voidaan käyttää, koska kansan hallitseminen perustuu usein juuri kiljaisuille. Kiljaiseminen tarkoittaa sitä, että pankinjohtaja, tutkimuslaitoksen vastaherännyt tutkija tai muu jonkinlaisen statuksen omaava päästää suustaan aivotoimintansa hedelmän kimeällä, vinkaisua muistuttavalla tavalla. Kansalaista ei puolestaan kuuntele kukaan paitsi tietysti juuri ennen vaaleja, jolloin kaikki ehdokkaat tapaavat olla ihmisen asialla.

Oikeusvaltion idea kehittyi aikoinaan poistamaan mielivaltaisen ja ennalta ennustamattoman hallinnon ja lainkäytön. Suomeakin on joskus hupaisasti kutsuttu oikeusvaltioksi, mutta nyky-Suomen meno alkaa muistuttaa enemmän itämaista basaaria kuin oikeusvaltiota. Tuomarina häärivät kapellimestarit pissapoliisit ja jopa pääministeri on äitynyt tuomitsemaan, vaikka tuomiovalta ei pääministerille edes kuulu. Sitten meillä on tutkinnassa poliisimies, joka näyttää tehneen kaikki poliisin suorittamat rikokset. Ilmeisesti tässä ajatellaan, että tulee halvemmaksi, kun tuomitaan yksi ukko sen sijaan, että lähdettäisiin tuomitsemaan yksitellen kaikki tekoihin osallistuneet.

Oikeutta ei ole aikoihin käyty oikeussaleissa, vaan erilaisissa medioissa, joissa lähes järjestetään äänestyksiä siitä ”ketä sinä pidät syyllisenä, voittajalle kilo kahvia” -tapaan. Poliiseinakin toimii jos jonkinlaista vipeltäjää aina elokuva-alalle pyrkiviä rekkakuskeja myöten.

Uusi ilmiö on julkisen vallan pyrkimys ryhtyä rahastamaan rikollisuudella. Perinteisestihän rikollisuudella on hankittu rahaa lakeja rikkomalla. Nyt strategiaksi näyttää muodostuneen se, että moninkertaistetaan rangaistusten monetääriset seuraamukset, säädetään entistä tiukempia normeja ja tehostetaan valvonta tappiinsa. Rahantuloa nimenomaan suurkapitalistien laariin pyritään tehostamaan sillä, ettei köyhä kapitalisti saa myydä halvalla, vaan tuotteisiin ja palveluihin pitää laittaa kiskurihinta, kuten hyvän monopolin pitää jo teoriankin mukaan tehdä.

Näyttää myös siltä, että päättäjät ovat saaneet tarpeekseen alkuperäisestä kansastakin. Siihen malliin väkeä maahan roudataan, että alkuasukkaat alkavat olla pieni vähemmistö. Olenkin odottanut, koska VATT ja eduskunnan Juhana V. esittävät alkuperäisväestöä koskevan ultimaatumin. Jää nähtäväksi korjaantuvatko asiat, jos turpeen verokohtelua muutetaan.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        265
        4640
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        133
        3019
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        44
        2827
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        76
        1771
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        106
        1634
      6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        28
        1511
      7. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        59
        1380
      8. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        95
        1272
      9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1149
      10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        212
        1148
      Aihe