"ILMIÖ Valtuutetut peräänkuuluttavat valistusta. Useat naiset kertovat ahdistelusta.
Vantaan vastaanottokeskusten turvapaikanhakijoista koostuvat miesporukat herättävät turvattomuutta Aviapoliksessa. Kaupunginvaltuutettu Maija Hurri (kd.) toi asukkaiden huolen esille hiljan valtuustoinfossa.
– Olen kuullut useilta kuntalaisilta, että Aviapoliksessa ollaan huolissaan alaikäisistä tytöistä. Vanhemmat eivät enää uskalla laskea heitä yksin Jumboon, koska siellä miesjoukot ovat heitä piirittäneet ja jututtaneet. Vanhemmat pelkäävät, että jotain ikävää voi sattua.
Hurrin tiedossa ei ole, että tyttöihin olisi käyty käsiksi. Seudulla liikkuvat miesjoukot aiheuttavat kuitenkin pelkoa.
– On tehtävä jotain, jottei ikäviä yhteentörmäyksiä tapahdu kantaväestön kanssa. Turvapaikanhakijoita on valistettava kulttuuristamme ja tasa-arvosta.
Aviapolis – Asukkaiden alue -Facebook-ryhmää ylläpitävä valtuutettu Jaana Huhta (vihr.) kertoo, että aihe on nostattanut netissä osin yliampuvaa keskustelua. Hänestä kantaväestöllekin tulisi antaa valistusta turvapaikanhakijoista ja eri tahojen yhteistyötä pitäisi lisätä tilanteen rauhoittamiseksi.
– Kotouttaminen on kaikkien yhteinen asia. Jos turvapaikanhakijat kohtaavat vain inhoa, kynnys toimia ikävällä tavalla madaltuu.
Nimettömänä pysyttelevä asukas kertoo, että ilmassa on suoranaista hysteriaa. Hänen mukaansa kansalaiset ovat vakavissaan perustamassa kodinturvajoukkoja naisten ja lasten turvaksi ja järjestämässä tytöille itsepuolustuskursseja. Asukkaan mukaan lukuisat, usein alaikäiset, naiset ovat kertoneet netissä kokeneensa ahdistelua.
– On kourittu, huudeltu, ahdisteltu sanallisesti. Jotkut kertovat, että heitä on seurattu Jumbossa miesporukalla ja kaupassa on ehdoteltu. Itseäni on videokuvattu ulkona.
Pelottavatko turvapaikanhakijat?
Kyllä
84% (2077 ääntä)
Ei
19% (466 ääntä)
Ääniä yhteensä: 2477
Jumbossa on lisätty valvontaa
◾Jumbossa on lisätty järjestyksenvalvontaa turvapaikanhakijoiden takia.
◾– Olemme halunneet rauhoittaa tilannetta lisäämällä turvahenkilöstön näkyvyyttä, sanoo kauppakeskusjohtaja Olli Lehtoaro .
◾Lehtoaro kertoo, että muutamat naisasiakkaat ovat antaneet palautetta Jumbolle siitä, että he ovat kokeneet siellä turvattomuutta miesporukoiden vuoksi.
◾– Naisia on tuijoteltu ja seurattu. Sekin on voinut lisätä turvattomuutta, ettei osapuolilla ole yhteistä kieltä.
◾Johtajan mukaan turvapaikanhakijat voivat viettää Jumbossa aikaa kuten muutkin."
Vantaan Sanomat
Tästä ei mamutusyle kerro?
10
105
Vastaukset
- herätkäätollot
Unelmahötön rinnalla on realusmi!
- riittoisuus
mamuja riittää vielä vuosiksi
- ässätollot
Ei heitetä arvioita kuntaveron noususta? Vain satuhöttöä?
- uppista9
up.........
- Voiyle
Mamuyle ja rättipäät johtaa!
- Uimiset
uimahalleissa ainakin loppu. Niitä käkkäräpäitä kun roikkuu altaiden reunalla tuijottelemassa, ja itseään hinkkaamassa.
Eivät edes ole suihkussa käyneet ennen veteen tuloa, ja valvojatkaan eivät ilmeisesti uskalla puuttua asiaan.
Sekin epäilyttää että mitähän tauteja niillä voi olla? Jotain mitä täällä ei lääketiede osaa edes etsiä, saatikka hoitaa sairauden syyn puuttuessa. - Ylekatkerana
Nyt joutuu mamurusyle joutuu kertomaan pikakäännytyksestä!
- Ylemöllit
Keksi natoyle sadun? Natotuo rikkautta, vaikka se tuhoaisi Suomen!
- mahoton100
voe mahoton
- Anonyymi
Onneksi mamuja on valistettu. Minä nuorena naisena ulkoiluta yöaikaan klo 23 koiraani, eikä kukaan mies ahdistele. Korkeintaan rapsuttavat koiraani, jos koira heitä ensiksi lähestyy. Hyvin on oppi mennyt perille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan3148241Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka642544Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää451545Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.1661516Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal671427Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.201176Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a621069Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.391045GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys421035- 75981