Kupru käsikirjoituksessa

Eilen esitettiin jakso, jossa Donna kävi lääkärissä ja hän yritti kertoa Marlonille vakavasta sairaudestaan.

Donna ja Marlon olivat kylän raitilta menneet Marlonin luo. Donna oli aikansa kakistellut ja yrittänyt löytää sanoja. Silloin Laurel tulee sisään ja Donna rynnistää ulos.
Hetken kuluttua tulee Rhona hakemaan Leoa.

Ihan yksinääkö Leo oli yläkerrassa?

Tosi karkea kupru.
10131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sehän on ihan perinne Emmerdalessa, että lapset unohdetaan täysin. Tiettyjä lapsia ei näy pitkiin aikoihin ilman minkäänlaista selitystä vaikka vanhempiaan näytetään jatkuvasti.

Äänestä
  • Kuvitteellisessa sarjassahan kaikki todella tapahtuu kuin tosielämässä,HOH HOIJAA taas. Outoa mielenkiintoa tuohon asiaan taas....

    Äänestä

Se olin minä eikä Pirkka!

Äänestä

Ymmärrän sen, että lapsille ei voi olla usein kohtauksia sarjassa. Aikuiset ammattinäyttelijät ovat eri asia.
Pieniä lapsia ei vain voi yllättäen olla yläkerrassa.

Äänestä

Kyllä käsikirjoittajien tälläiset asiat pitäisi huomioida tv-sarjassakin. Tuo Rhonan ilmestyminen, olisi voitu kehitellä muullakin tavalla, kuin Leon hakemisella.
Sanoihan Marlon myös Rhonalle, että poika oli vielä ärtyinen, eikä tuonut siksi häntä äidilleen heti. Oikea syy oli se, että ehtivät jauhaa Donnasta.
Kyllä Leo. kuten muutkin emmerdalen lapset viettävät yksin pitkiä aikoja yläkerroissa. Jotta vanhemmat voivat jauhaa rauhassa asioistaan. Näihän se sarjoissa menee.

Äänestä

Ja todellisuudessa myös. Minua pidettiin pitkiä aikoja tyhjässä huoneessa, jossa tuijotin tyhjiä seiniä ja ovea, joka aukesi vain harvoin. Se on ensimmäinen muistikuvani lapsuudestani. Voin sanoa kaikille, että ikuinen trauma jäi ja minusta tuli vähän omituinen.

Emmerdalessa on paljonkin ihmeellisiä asioita, mutta tuo Leon hakeminen ei kuulu niiden joukkoon. Ihan normaalia pitää pentu yksin yläkerrassa.

Äänestä

Niin just! Lapsia on suljettu huoneisiin, ettei ole aikuisten jaloissa pyörimässä. Leo varmaan nukkui kohtuullisessa ajassa yksin turvallisesti yläkerrassa?

Äänestä

Ainahan lapset ovat yläkerrassa. Laitasängyssä ja itkuhälytin päällä. Ei ihme, että heistä kasvaa ahdistuneita ja hyökkääviä ihmisiä, eihän heillä ole mitään käsitystä hellyydestä ja läheisyydestä. Muistan, kuinka pieni Sarah tuotiin kuoleman uhan jälkeen kotiin sairaalasta. Häntä tultiin tervehtimään ja onnittelemaan, ja sitten hänet lähetetiin yläkertaan, ja kaikki aikuiset lähtivät pubiin. Äitiä myöten.
Brittilapset eivät kasva tynnyrissä. He kasvavat yläkerrassa.

Äänestä

Mutta kukaan ei ollut Leon kanssa talossa ennen kuin Marlon ja Donna tulivat. Laurel tuli heidän jälkeensä ja sitten Rhona.
Kyllä noin pienen lapsen kanssa on aina joku kotona, vaikka olisi eri kerroksessakin.

Äänestä

TV-sarjoissa on yleistä, että asian kertominen aloitetaan 'Minulla on sinulle asiaa'. Toinen siihen, että 'ei ole aikaa'. Sitten tätä samaa jankataan moneen kertaan ja asia jää kertomatta esim siitä syystä, että tilanteeseen tulee joku muu. Samassa ajassa asia olisi tullut kerrottua moneen kertaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hämeenlikka kirjoitti:

Eilen esitettiin jakso, jossa Donna kävi lääkärissä ja hän yritti kertoa Marlonille vakavasta sairaudestaan.

Donna ja Marlon olivat kylän raitilta menneet Marlonin luo. Donna oli aikansa kakistellut ja yrittänyt löytää sanoja. Silloin Laurel tulee sisään ja Donna rynnistää ulos.
Hetken kuluttua tulee Rhona hakemaan Leoa.

Ihan yksinääkö Leo oli yläkerrassa?

Tosi karkea kupru.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu