NORJA TIUKENTAA MAAHANMUUTTOA

JORIITTINORJALLEKIN

Norja aikoo tiukentaa linjaansa: Turvapaikanhakijoiden oleskeluluvat määräaikaiseksi – sitten palautetaan lähtömaahan

Julkaistu: 15.10.

Norja aikoo ajaa päätöksen läpi vielä ennen joulua.

Norjalainen uutissivusto Thelocal.no kertoo, että Norjan hallitus aikoo muuttaa turvapaikkaoikeuden viiden vuoden jaksoon. Norjan oikeistohallitus linjaa, että tuon ajan jälkeen turvapaikan saaneet henkilöt palautetaan maahan, jos lähtömaan olosuhteet ovat parantuneet.

Oikeusministeriön valtiosihteeri Joran Kallemyr oikeistopopulistisesta Norjan edistyspuolueesta kertoi uutissivulle torstaina, että asiaa selvitellään ja sille aiotaan saada eduskunnan vahvistus vielä ennen joulua.

– Jos kotimaan olosuhteet ovat muuttuneet niin, ettei Norjan tarjoamalle suojelulle ole tarvetta, pitäisi henkilö lähtökohtaisesti palauttaa, hän sanoi.

_ Norja ottaa samalla myös kielteisen asenteen perheenyhdistämisiin:

– Emme voi kansainvälisen lain perusteella estää perheenyhdistämisiä, mutta velvollisuutemme ei ole järjestää perheen mahdollisuutta tulla Norjaan.

Norja on jo lopettanut perheenyhdistämisten lentokulujen maksamisen. Samoin turvapaikanhakijan oleskeluluvan päättyessä koko perhe palautetaan lähtömaahan.

Norjan maahanmuuttovirasto on arvioinut, että maahan tulee ensi vuonna 30 000 turvapaikanhakijaa. Syyskuussa maahan saapui 5 000 henkilöä.

IS

5

78

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HerääSuomi

      Suomeen tuli syyskuussa nelinkertainen määrä eli 20 000 mamua, MUTTA meillä on löysempi linja kuin Norjalla!?

    • Norjan maahanmuuttopolitiikassa näkyy selvästi hallituksessa olevan oikeistopopulistisen puolueen vaikutus.

      En näe mitään järkeä palauttaa vuosikausia maassa ollutta ja Norjan yhteiskuntaan sopeutunutta perhettä takaisin lähtömaahansa, vaikka olot siellä muuttuisivatkin.

      • 9.9

        Höpö,höpö. Jos pakolaisperhe on ollut Norjassa, tai Suomessa viisi vuotta, niin sinä aikana perrhe on säästänyt kymmeniätuhansia euroja avustuksia ja tukia, joita perhe on kyseisistä maasta saanut. Niillä perhe elää kotimaassaan luxuselämää kymmeniä vuosia.


      • psykiatrinhoitaja

        etkö vieläkään ole erasmus tajuton, aiai oletko jemmannut lääkkeesi,nyt on jo sun uniaika....


    • dkjooh

      Ei Norja Syyrialaisia palauta ja nehän on suurin osa Venäjän kautta polkupyörillä tulevia pohjoisessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      85
      1219
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      27
      769
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      12
      754
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      32
      699
    5. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      695
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      668
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      655
    8. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      68
      639
    9. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      617
    10. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      57
      607
    11. 60
      573
    12. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      41
      571
    13. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      83
      569
    14. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      46
      540
    15. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      534
    16. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      517
    17. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      52
      503
    18. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      502
    19. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      475
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      27
      457
    Aihe