Hoitoa saavat vain ne, joilla on kykyä tai asemaa

tapahtuutäälläkin

http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/hjharkimo aiti-42091 Kansanedustajan mielestä sosiaali- ja terveydenhuollossa hoitoon pääsy ei ole nopeaa eikä tasa-arvoista.
Hoitoa saavat vain ne, joilla on kykyä tai asemaa vaatia
Kokoomuksen kansanedustaja Harry "Hjallis" Harkimo kirjoittaa Iltalehdessä otsikolla Kaino toive sote-uudistukselle. Hänen mielestään uudistuksen perusteluissa on liian usein "takana on ollut joku vallankamppailu – sen sijaan että keskityttäisiin oikeasti luomaan tehokas, tasa-arvoinen ja hyviä vaikutuksia tuottava järjestelmä".

Mallien sijaan Harkimo haluaa esittää pienen toiveen: että järjestelmä olisi tehokas. Hänelle tehokkuus tarkoittaa sitä, että hoitoon pääsy olisi nopeaa ja ennen kaikkea tasa-arvoista.

– Minulla on nimittäin kokemusta, että sitä se ei nykyään ole, hän toteaa.

– Selitän: kaikki johtuu äidistäni. Hänellä oli jalka kipeä: hän ei pystynyt enää kävelemään, kaupassakäynti oli liian raskasta -jopa kävelymatkat kaupan sisälläkin olivat liian pitkiä, joten taksikuljetuskaan ei auttanut.

Hjallis Harkimo kertoo käyneensä äidin puolesta kaupassa ja varanneensa ajan yksityiselle lääkärille. Sieltä hänet passitettiin Husiin. Sieltä sai lääkärinajan puolentoista kuukauden päähän. Tämän jälkeen annettiin röntgenaika kuuden viikon päähän.

– Silloin mulla paloi pinna, koska jalka alkoi olla niin kipeä, että liikkuminen alkoi olla täysin mahdotonta. Otin yhteyttä Husiin ja kiirehdin asiaa. No seuraavalle viikolle löytyi aika ja lääkäri heti siihen perään, Hjallis Harkimo kirjoittaa.

– Hän totesi, että jalassa oli muun muassa veritulppa. Siihen lääkäri antoi lääkkeitä, jottei se pahenisi ennen leikkausta - johon annettiin aika kuuden viikon päähän. Soitin perään ja kysyin, eikö ole vaarallista kulkea veritulppa jalassa, jos se lähtee liikkeelle? ”Kyllä se on vaarallista”, kuului vastaus. No voisiko äidin leikkausta nopeuttaa, ettei hän kuole käsiin? Taas kerran nopeuttaminen onnistui ja leikkaus meni hyvin. Äiti pystyy kävelemään ja särky hävisi.

Kansanedustaja parahtaa, että "eihän tässä ole mitään järkeä".

– Onko niin, että nykyjärjestelmässä hoitoa saavat ajoissa vain he, joilla on kykyä tai asemaa vaatia sitä? Entä ne, joilla on muutenkin niin raskasta, ettei tulisi mieleenkään soitella järjestelmän syövereihin ja vaatia itselleen ajoissa annettua hoitoa?

Harkimon mielestä hänen äitinsä esimerkki kertoo, että monelle on voinut käydä huonosti jo nyt.

– Itse uskon, että kilpailun lisääminen tuottaisi nopeampaa ja parempaa tulosta kuin lisärahan kaataminen julkiselle puolelle tai sen odottaminen, että järkevät ja kustannustehokkaat toimintatavat leviävät yksityiseltä julkiselle puolelle. Mutta oli ratkaisukeino mikä hyvänsä, järjestelmä ei saa suosia niitä, jotka osaavat ja pystyvät vaatimaan.

0

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        128
        7736
      2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        94
        7262
      3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        31
        7182
      4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

        Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
        Maailman menoa
        18
        6532
      5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

        Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
        Maailman menoa
        73
        6341
      6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        111
        5687
      7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        46
        5468
      8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        19
        5445
      9. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        74
        5321
      10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        47
        5190
      Aihe