Mikä erottaa uskovan kristityn fundamentalistista? Eikö uskova usko uskonnontunnustuksen fundamentit?
Mitä eroa kristityn ja fundamentalistin välillä
15
206
Vastaukset
- purojoki
Niin tuota ihmettelen välillä itsekin. Fundamentalistileimakirves kun viuhuu nykyään kaikkialla.
olisiko yksi ero siinä, että fundamentalisti valitsee vain muutaman uskon kappaleen raamatusta, joita paatoksella ajaa. Uskova kristitty valitsee koko raamatun ja kokonaiskäsitys muodostuu sen pohjalta hieman maltillisemmaksi ja rakastavammaksiKäsittääkseni fundamentalistin usko perustuu Kristuksen sanaan. Täten fundamentalisti on uudestisyntynyt Jumalan lapsi. Siinä ei ole mitään negatiivista, koska Jeesus on tie, totuus ja elämä.
- nenäkuu
Kun Jeesus raamatussa sanoo että hän on lammastarhan portti 100% fundamentalisti uskoo että Jeesus on puuta. Muut kristityt eivät usko niin.
- uskollaautuaaksi
Riippuu siitä, mitä lukee ja mihin uskoo, mitä sisäistää oikeaksi. Oikea uskova ihminen hyväksyy toisen uskon, vaikka se ei olisi oikea, mutta huomauttaa hienotunteisesti, että oppisi ei vie oikealle tielle. Mitä tulee ateistien, niin ateisti väittää kiven kovaan olevansa aikovan oikean opin julistaa ja että muut on harhaoppisia. Kun näin uskoo molemmat, tulee ristiriita. Se ratkeaa vasta kuoleman jälkeen. Silloin toista odottaa maatuminen ilman kuoleman jälkeistä elämää, kun taas toinen maata iloisena siitä, että on Jumalan helmassa ja mitä luultavimmin saa iäisen elämän. Vaikkapa maassa, tiedä häntä, mutta rauha, joka toiselta puuttuu ilman uskoa, on toisella sisimmässään. Fundamentalismin näemme islamin uskon taistelijoissa, jotka menevät kuolemaan pystytään, uskoen ennen vanhaan eläneen miehen, Muhammedin, vievän heidät islamin taivaaseen. Antakaa mm toisille tilaa.
- Hihhulii
Katso joku Wikipedian selitys asiasta. Fundamentalismia on kaikissa uskonnoissa, ei ainoastaan kristinuskossa. Kyse on jostakin erityisestä yrityksestä olla uskontonsa oikein noudattaja, mutta fundamentalismissakin on tapahtunut paljon väärinymmärtämistä, silloin jos lakeja ei ole ymmärretty noudattaa oikein ja armollisesti. Itse en haluaisi fundamentalistin käsiin joutua, minkään syntiasian suhteen, koska he kykenevät löytämään synnin mistä tahansa asiasta. Eikö juuri fundamentit tehneet Katolisessa kirkossa inkvisiittion ja samoin Islaminkin fundit terrorismin, aatteensa ja uskontonsa vuoksi sotimaan, maallisilla aseilla? Teorissa fundamentalismi on silti tärkein yritys uskontojen opin kannalta, yleensä kaikki teologiaa opiskelevat ovat fundiksia.... Hihhulointi tosin tuskin tarkoittaa fundista, fundis ei kestä oman oppinsa pilkkaamistä nimeksikään...Se on yritys pikemmin olla jotenkin "suuresti kunnioitettu"; uskontonsa edustaja....
- poismaasta
Tämän päivän fundis on sossu-täti ja Virka Into.
Valitettavan moni teologi on ns. liberaaliteologi. Sellainen ei voi olla fundis, koska sellainen ei ole Kristuksen uskossa. Fundis luottaa Jeesukseen ja Hänen sanaansa. Käsittääkseni fundiksia parjataan siksi, että he ovat uudestisyntyneitä Jumalan lapsia. Näin ollen katson, että langenneen ihmissuvun elämäntarkoitus on antaa sovittaa itsensä Luojansa kanssa ja tulla fundamentalistiksi.
2Kor. 5:20 Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehoittaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa.
https://www.youtube.com/watch?v=c-c1E5j3xD0
- AikasMoista
Kyllä totinen usko taivaaseen/helvettiin "viimeisen tuomion" jälkeen on fundamentalismia. Onneksi ei ole sitä Jessen "toista tulemista" näkynyt, joten kaikki maahan maatuneet "venttaavat" edelleen sitä (muka) uhkaavaa tuomiota ja jakoa vuohiin ja lampaisiin.
LÄHITULEVAISUUS:
TEMPAUS
1Tess. 4:17 sitten meidät, jotka olemme elossa, jotka olemme jääneet tänne, temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa.
https://www.google.fi/#q=rapture of the church
7-VUOTINEN VAIVANAIKA
Mark. 13:19 Sillä niinä päivinä on oleva ahdistus, jonka kaltaista ei ole ollut hamasta luomakunnan alusta, jonka Jumala on luonut, tähän asti, eikä milloinkaan tule.
https://www.google.fi/#q=great tribulation
1000-VUOTINEN RAUHA
Ilm. 20:1 Ja minä näin tulevan taivaasta alas enkelin, jolla oli syvyyden avain ja suuret kahleet kädessään. 20:2 Ja hän otti kiinni lohikäärmeen, sen vanhan käärmeen, joka on perkele ja saatana, ja sitoi hänet tuhanneksi vuodeksi 20:3 ja heitti hänet syvyyteen ja sulki ja lukitsi sen sinetillä hänen jälkeensä, ettei hän enää kansoja villitsisi, siihen asti kuin ne tuhat vuotta ovat loppuun kuluneet; sen jälkeen hänet pitää päästettämän irti vähäksi aikaa.
https://www.google.fi/#q=god's kingdom
- määritelläännäin
Fundamentalisti on sellainen henkilö, joka uskoo raamatun ilmoituksen mukaisesti kristinuskon perusasioihin. Fundamentti tarkoittaa perustusta. Fanaatikko on taas henkilö, joka on taipuvainen uskontoon liittyvään ääriajatteluun ja tuputtaa sitä muillekin.
- Suuritempausturpaan
Teoriassa mikään ei eroita niitä toisistaan. Heillä on samat viholliset, kaikki muut. Fudujen saarnan sisältö vastaa kolmannen valtakunnan puheita. Fanaatikoista poiketen, heillä Jumala hoitaa likaiset työt.
- Löydän.aina.uutta
Katsotaan lisää,
http://Jeesus-on-Herra.com/?page_id=703 - HellariJulle
"Mitä eroa kristityn ja fundamentalistin välillä "
Toisella tapaa valikko tehtynä voisi olla
yhteiskunta - fundamentalismi - terrorismi - henkinen väkivalta - uskonto.
Eli vastauksena kysymykeen, ei mitään tai vähän.
On olemassa näet kahden laisia kristittyjä.
a) tyhmiä alistuvia ja niitä 'käännä toinenkin perseposki' -tyyppejä
b) psykopaatteja ja hulluja hyväksikäyttäjiä
Molemmat toimivat kuin ying ja yang , toinen toisistaan turvaa hakien. - RKOP
oIKEASTAAN KAIKKI KRISTITYT OVAT FUNDAMENTALISTEJA,JOTKUT VAIN AHKERAMPIA TUTKIMAAN RAAMTTUA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus33796Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872022Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50836- 47764
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34728Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184718Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35712Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119705- 35650
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127638