Työmies maksaa

Helsingin pörssin yhtiöistä suurinosa yltämässä tänä vuonna parhaimpaan tulokseensa kymmeneen vuoteen

Nämäkin kekkerit työntejä maksaa..Ja EK valittaa ?


http://www.iltalehti.fi/talous/2015101720523768_ta.shtml
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Suurin osa pörssiyhtiöistä on kansainvälisiä toimijoita ja voitto tulee ulkomailta.

Pörssiyhtiöiden voitot tuovat verotuloja Suomeen ja se osaltaan mahdollistaa sosiaalitukien maksamisen kotona lepääville työttömille.

Suuryritysten suomalaiset yksiköt kilpailevat ulkomaisten yksiköiden kanssa eli tilaukset menevät sinne missä se on kannattavinta.

Kun kilpailukykyä ei ole Suomessa niin moni suomalainen yksikkö on suljettu viime vuosina.

Suurin osa suomalaisista yrityksistä pärjää huonosti ja ei jaa osinkoja ollenkaan.

Ei pidä tehdä pitkälle meneviä johtopäätöksiä pelkästään pörssiyhtiöiden tulosten perusteella kun kokonaisnäkemys on karumpi.

EK ei aja pk-yritysten etua joissa on kuitenkin valtaosa yksityisen puolen työpaikoista.

Työntekijä ei maksa mitään kekkereitä eikä koskaan ole maksanut.

Työntekijä saa palkkansa tekemästään työstä ja se on hänen oikeutensa mutta omistajalle kuuluu yrityksen voitto ja osingot.

Työntekijän kannattaa myös hankkia yritysten osakkeita ja alkaa kapitalistiksi jos mielii saada osansa yrityksen tuloksesta.

Jotta suomalainen teollisuus pärjäisi paremmin pitäisi siirtyä paikalliseen sopimiseen ja lopettaa yleissitovat sopimukset kun sellaista ei ole muuallakaan maailmassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siatNuo kirjoitti:

Helsingin pörssin yhtiöistä suurinosa yltämässä tänä vuonna parhaimpaan tulokseensa kymmeneen vuoteen

Nämäkin kekkerit työntejä maksaa..Ja EK valittaa ?


http://www.iltalehti.fi/talous/2015101720523768_ta.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu