EU:n ensimmäinen ISIS kalifaatti

TROIJAN HEVONEN
Euroopan Unionin ensimmäinen ISIS kalifaatti on Ruotsissa.

5

90

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjhgiygify

      http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/ruotsin_isis_viestit_uutisissa_kalifaatti_on_taalla-42186

      -

      Ruotsin Göteborgin assyrialaisyhteisössä ollaan huolissaan. Useiden paikallisten yritysten seiniin on alkanut viime aikoina ilmestyä ISIS-jihadistijärjestön symboleja ja hyytävä viestejä.

      ”Kääntykää tai kuolkaa”, kuului erään assyrialaisperheen pitserian seinään kirjoitettu ISIS-symboleilla ryyditetty viesti.

      Paikallisten mukaan viestejä on ilmestynyt katukuvaan runsaasti. Verkkouutiset kertoi asiasta tässä.

      Ruotsin ISIS-viestit ovat ylittäneet uutiskynnyksen maailmallakin.

      Esimerkiksi Christian Today siteeraa Dagens Nyheteriä ja kertoo assyrialaistaustaisen omistajan leipomon seinään maalatusta ISIS:n tunnuksesta. Kääntymisviestin lisäksi graffitissa ilmoitettiin, että ”kalifaatti on täällä”.

      Amerikkalainen Breitbart uutisoi tapauksista kertoen ISIS:n vaativan Ruotsin kristittyjä assyrialaisia kääntymään.

      Uutisen mukaan kristittyjen omistamien yritysten seiniin on myös ilmestynyt arabiankielinen n-kirjain. Lähi-idän ISIS-alueilla sitä on käytetty järjestön vainoamien kristittyjen kotien merkitsemiseen.

      Brittitabloidi Daily Star kertoo jutussaan ”ISIS-jihadistien julistaneen ensimmäisen eurooppalaisen kalifaatin”.

      Uutisissa siteerataan myös Aftonbladetin aiemmin tänä vuonna julkaisemaa juttua, jonka mukaan Göteborgista olisi lähtenyt ISIS-järjestön riveihin ainakin 150 islamistia. Määrää kuvataan suureksi kaupungin väkilukuun suhteutettuna.

      Irakissa ja Syyriassa laajoja alueita ja useita kaupunkeja hallitseva ISIS kutsuu hallitsemiaan alueita kalifaatiksi.

      Järjestö vaatii kaikkia alueensa asukkaita kääntymään muslimeiksi ja noudattamaan järjestön ankaraa Islamin tulkintaa. Toinen vaihtoehto on kuolema.

      Assyrialaiset ovat kristitty vähemmistöryhmä nykyisen Syyrian, Iranin ja Turkin alueelta. Heitä asuu Ruotsissa kaikkiaan noin 10 000.

    • Ruotsionpilattu

      Suomen uutiset kerto mielummin Intian raiskauksista kuin Ruotsin maahanmuuttajien raiskauksista ja tilastoista taikka kalifaateista, joita on eri kaupungeissa siellä.

      Ovat varmaan sopineet Ruotsin suvakkilehdistöjen kanssa, että asioista ei kirjoitella, koska MONIkulttuurisuus on rikkaus.

      Ruotsi on pilattu, Ruotsi on lyötyyy !

      • 11-10

        Voi, voi. Suomessa media ja sen kanssa politikot ovat harrastaneet ns. itsesensuuria jo vuosikymmenet. Suomen kommunismikaudella vasemmistopolitikot ja lehdistö raivosi Etelä-Afrikan aparheidpolitiikasta, kuinka siellä mustia sorretaan.
        Samaan aikaan vain muutaman kilometrin päässä Imatralta alkoi iso maa, missä oli vain yksi puolue, eikä demokratiasta tietoakaan. Siitä ei puhuttu, tai kirjoitettu sanaakaan.
        Raivon kohde otettiin tuhansien kilometrien päästä Suomesta, kun itä-Suomessa olisi riittänyt, että olisi noussut kivelle seisomaan, niin kohde olisi jo näkynyt.


    • Onhanniitä

      2 vuotta sitten tuosta kalifaatista oli Apu-lehdessä artikkeli. Ei sitä tosin kalifaatiksi kutsuttu, mutta sisältö paljasti, että kalifaattihan siellä on !

      Suomen ja Ruotsin mediat hys hyss vaan.

      Ruotsidemokraatin puhe on aihetta laittaa tähän kohtaan:

      https://www.youtube.com/watch?v=Kq5Ox6Zofsg

    • marssii

      ilmankos saapuu etupäässä nuoria miehiä maihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      174
      5242
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4158
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      142
      3745
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      70
      3087
    5. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      53
      3020
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      148
      2015
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1767
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      43
      1539
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      66
      1462
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1331
    Aihe