EU:n ensimmäinen ISIS kalifaatti

TROIJAN HEVONEN
Euroopan Unionin ensimmäinen ISIS kalifaatti on Ruotsissa.

5

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjhgiygify

      http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/ruotsin_isis_viestit_uutisissa_kalifaatti_on_taalla-42186

      -

      Ruotsin Göteborgin assyrialaisyhteisössä ollaan huolissaan. Useiden paikallisten yritysten seiniin on alkanut viime aikoina ilmestyä ISIS-jihadistijärjestön symboleja ja hyytävä viestejä.

      ”Kääntykää tai kuolkaa”, kuului erään assyrialaisperheen pitserian seinään kirjoitettu ISIS-symboleilla ryyditetty viesti.

      Paikallisten mukaan viestejä on ilmestynyt katukuvaan runsaasti. Verkkouutiset kertoi asiasta tässä.

      Ruotsin ISIS-viestit ovat ylittäneet uutiskynnyksen maailmallakin.

      Esimerkiksi Christian Today siteeraa Dagens Nyheteriä ja kertoo assyrialaistaustaisen omistajan leipomon seinään maalatusta ISIS:n tunnuksesta. Kääntymisviestin lisäksi graffitissa ilmoitettiin, että ”kalifaatti on täällä”.

      Amerikkalainen Breitbart uutisoi tapauksista kertoen ISIS:n vaativan Ruotsin kristittyjä assyrialaisia kääntymään.

      Uutisen mukaan kristittyjen omistamien yritysten seiniin on myös ilmestynyt arabiankielinen n-kirjain. Lähi-idän ISIS-alueilla sitä on käytetty järjestön vainoamien kristittyjen kotien merkitsemiseen.

      Brittitabloidi Daily Star kertoo jutussaan ”ISIS-jihadistien julistaneen ensimmäisen eurooppalaisen kalifaatin”.

      Uutisissa siteerataan myös Aftonbladetin aiemmin tänä vuonna julkaisemaa juttua, jonka mukaan Göteborgista olisi lähtenyt ISIS-järjestön riveihin ainakin 150 islamistia. Määrää kuvataan suureksi kaupungin väkilukuun suhteutettuna.

      Irakissa ja Syyriassa laajoja alueita ja useita kaupunkeja hallitseva ISIS kutsuu hallitsemiaan alueita kalifaatiksi.

      Järjestö vaatii kaikkia alueensa asukkaita kääntymään muslimeiksi ja noudattamaan järjestön ankaraa Islamin tulkintaa. Toinen vaihtoehto on kuolema.

      Assyrialaiset ovat kristitty vähemmistöryhmä nykyisen Syyrian, Iranin ja Turkin alueelta. Heitä asuu Ruotsissa kaikkiaan noin 10 000.

    • Ruotsionpilattu

      Suomen uutiset kerto mielummin Intian raiskauksista kuin Ruotsin maahanmuuttajien raiskauksista ja tilastoista taikka kalifaateista, joita on eri kaupungeissa siellä.

      Ovat varmaan sopineet Ruotsin suvakkilehdistöjen kanssa, että asioista ei kirjoitella, koska MONIkulttuurisuus on rikkaus.

      Ruotsi on pilattu, Ruotsi on lyötyyy !

      • 11-10

        Voi, voi. Suomessa media ja sen kanssa politikot ovat harrastaneet ns. itsesensuuria jo vuosikymmenet. Suomen kommunismikaudella vasemmistopolitikot ja lehdistö raivosi Etelä-Afrikan aparheidpolitiikasta, kuinka siellä mustia sorretaan.
        Samaan aikaan vain muutaman kilometrin päässä Imatralta alkoi iso maa, missä oli vain yksi puolue, eikä demokratiasta tietoakaan. Siitä ei puhuttu, tai kirjoitettu sanaakaan.
        Raivon kohde otettiin tuhansien kilometrien päästä Suomesta, kun itä-Suomessa olisi riittänyt, että olisi noussut kivelle seisomaan, niin kohde olisi jo näkynyt.


    • Onhanniitä

      2 vuotta sitten tuosta kalifaatista oli Apu-lehdessä artikkeli. Ei sitä tosin kalifaatiksi kutsuttu, mutta sisältö paljasti, että kalifaattihan siellä on !

      Suomen ja Ruotsin mediat hys hyss vaan.

      Ruotsidemokraatin puhe on aihetta laittaa tähän kohtaan:

      https://www.youtube.com/watch?v=Kq5Ox6Zofsg

    • marssii

      ilmankos saapuu etupäässä nuoria miehiä maihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1753
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1150
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      440
      1117
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      130
      804
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      753
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      47
      741
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe