Maksuhäiriöisiä on nyt ennätysmäärä

Suomessa on tällä hetkellä enemmän maksuhäiriöisiä kuin koskaan ennen kertoo Suomen Asiakastieto. Maksuhäiriömerkintä oli syys-lokakuun vaihteessa jo 370 000 ihmisellä. Peräti joka kuudennella 25-34-vuotiaalla miehellä on maksuhäiriömerkintä.

Aikamoisen tylyä luettavaa..itse olen myös köyhä luuseri mutta aina ole velkani maksanut vaikka tiukkaa onkin tehnyt. Syön mielummin pelkkää makaronia pitkänkin aikaa jos vaihtoehtona on maksuhäiriömerkintä.

Lähde: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015101920534441_uu.shtml
9118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Niin nykyajan ihmiset ovat laiskoja ja vastuuntunnottomia. Kaikki pitää heti saada ja rahat tuhlataan peleihin ja vempaimiin ja roskaruokaan, sitten jätetään velat maksamatta, törkeetä!111

Äänestä
  • Makaronia syömällä et elää kauaa.Max 60v.
    Onkos sit hyvä mieli kunniastasi kun huomaat että olet saattohoidossa?
    Ennemmin annan palaa tai olen maksamatta velkani kunhan saan pöytääni TERVEELLISTÄ ruokaa,en tupakoi enkä ryyppää.
    Olen kohta 64 ja ulkoilen joka päivä työttömyyteni kustannuksella 4h päivässä.Kesällä pyöräilen joka päivä 30km.
    Meitä köyhiä on kohta enemmistö suomalaisista ja pyöräilijöiden ja kävelijöiden letka vain kasvaa.
    Köyhien autot,vanhat romut lisääntyy ja ihmiset huomaavat mitä elämä on.Se ei ole kerskakulutusta.
    Liumme kohti keskiajan elämää.Vain muutamat porhot porskuttaa.

    Äänestä

Kaikki muo hempulat pitää laittaa valtion pakkotöihin maksamaan velkansa työllä. Ka tietysti lopettaa tukien maksatus välittömästi.

Äänestä

Se on sossun vika että mulle tuli maksuhäiriömerkintä kun eivät maksaneet vuokraani silloin kun firmasta en saanut palkkaa. Tein 6 kk töitä ilman palkkaa ja sossu ei maksanut vuokraani. En voinut ottaa lopareita koska karenssikin olisi tullut.
Sossun vika kun en voi mennä töihin, puolet menisi palkasta ulosottoon sossun takia. Saatana sossuämmät kun pilasi mun elämäni.

Äänestä
  • Ainahan se vika on jonkun muun kuin pummin itsensä. Ähhähhähhähhää.

    Äänestä

  • Älä muuta sano. Sit ne pummit on niin tärkeitä ja tarpeellisia maallemme.haaaaaahhaaaahaaaahhaaah

    Äänestä

  • yyytyttyt kirjoitti:

    Älä muuta sano. Sit ne pummit on niin tärkeitä ja tarpeellisia maallemme.haaaaaahhaaaahaaaahhaaah

    maahanmuuttajat varsinkin on..ei sillä väliä että Irakilaisista ja Somalilaisista on yli 70% työttömänä - voimavara mikä voimavara, kyllä näin on:D

    Äänestä

Suomi jakaa huolenpitonsa Angela Merkelin tukipoliitiikkaan. Sipilä oli sitä mieltä eilen tai pari päviää sitten, että Merkelin sana painaa. Saksassa kuitenkin tiedetään, ettei madam laske kuten talousihmiset ja rahakirstujen hoitajat, vaan nyt on alettu vedota tunteisiin jälleen, aikvan kuten sanoilla "pankkien pelastaminen" tai "Kreikan pelastaminen". Ehkä tulee aika, että täälläkin alkaa raivo kasvaa väärään politiikkaan.

Orpo: Suomella ollut selkeästi löysempi linja irakilaisten suhteen kuin Ruotsilla
20.10.2015
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/orpo-suomella-ollut-selkeasti-loysempi-linja-irakilaisten-suhteen-kuin-ruotsilla/5506074

Äänestä

Sinä se vaan jaksat.
Eikö boltsi jo tussahda?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


köyhäluuseri kirjoitti:

Suomessa on tällä hetkellä enemmän maksuhäiriöisiä kuin koskaan ennen kertoo Suomen Asiakastieto. Maksuhäiriömerkintä oli syys-lokakuun vaihteessa jo 370 000 ihmisellä. Peräti joka kuudennella 25-34-vuotiaalla miehellä on maksuhäiriömerkintä.

Aikamoisen tylyä luettavaa..itse olen myös köyhä luuseri mutta aina ole velkani maksanut vaikka tiukkaa onkin tehnyt. Syön mielummin pelkkää makaronia pitkänkin aikaa jos vaihtoehtona on maksuhäiriömerkintä.

Lähde: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015101920534441_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu