Ateistit voivat uskoa kummituksiin ja muumeihin

ristofferihizenssi

Ateistit eivät usko Jumalaan/jumaliin. That's it. Ateisti voi uskoa ihan mihin tahansa, vaikkapa taivaaseen ja helvettiin, kunhan se ei ole Jumala/jumaluus. Tämä ei tarkoita sitä, että lentäviin, pinkkeihin, yksisarvisiin kreikkalaisroomalaista painia harrastaviin muumeihin tai taivaaseen uskominen olisi perusteltua, mutta ateismi itsessään ei ole maailmankatsomus eikä kannanotto mihinkään muuhun kuin Jumalan/jumaluuden olemassaoloon.

6

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taikauskonnoton

      Itse en usko mihinkään satuolentoihin.

      Jos sinä uskot vaikkapa Jumalaan, niin yhtä hyvin voit myös uskoa vaikka kaikkiin mainitsemiisi otuksiin. Niistä kun on tasan yhtä paljon luotettavia havaintoja kuin Jumalastasikin.

      • ristofferihizenssi

        Käytitkö sinä-pronominia viittaamaan minuun vai ns. mikahäkkismäisesti? Sillä minä en ole teisti, mikäli niin ymmärsit.


    • M4rs

      Olen ateisti. En usko, että Zeus on olemassa.

      • ristofferihizenssi

        Zeus oli vielä 80-luvulla olemassa. Sitten hän kuoli ojentaja/hauis–supersarjan aiheuttamaan aivoinfarktiin.


    • folokke

      Ateisti voi uskoa Jumalaan täydestä sydämestään, mutta kieltää Hänet.

    • Määritelmän mukaan niin se menee, että ateistikin voi uskoa muihin kuin jumalsatuihin. Käytännössä ateismi on kuitenkin monelle enemmän skeptisyyden johtopäätös, kuin irrallinen näkemys. Silloin kaikki sadut menee samaan fiktiomappiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      119
      5457
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      71
      5178
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      92
      4208
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3650
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3278
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2851
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2317
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      57
      2020
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      42
      1872
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1713
    Aihe