Kuinka kauan menee...

Krevokki

Jos ihminen haluaisi karvapeitteensä takaisin, ja alkaisi hillua pakkasessa alasti, montako tuhatta vuotta menisi, että hänen lapsillaan olisi uudelleen karvapeite, vai pitäisikö hänen panna Gorillaa, että se tapahtuisi? Miten on ewokit, kuin nopeasti toivottu ominaisuus syntyy lapsilleen, eikö sellainen tule jo heti seuraavassa sukupolvessa? Lötköt vaatteemme ei ole kauniita, Jeesuksen mieletä jopa kukat on meidän vaateitamme kauniimpia...

7

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lizarddi

      EI ainakaan kissat ja koirat näytä kauniilta jos niitä alkaa puliksi leikellä, mutta ihminen on liskon näköinen tuolta osin jo. Tokihan alastomuutemme on iljettävän näköistä, ja siksihän ehkä joku lankeaa toivomaan kuolemaa taas jo.

    • tieteenharrastaja

      Ei tulisi karvapeitettä tuolla konstilla. Hillujat kuolisivat sukupuuttoon vilustumisen aiheuttamiin sairauksiin sekä vaikeuksiin saada ja kasvattaa lapsia.

      Hankitut ominaisuudet eivät muuten pääsääntöisesti periydy,

    • Hiskin epäillään syntyneen lukutaitoisena.

    • NäinMeillä

      "Jos ihminen haluaisi karvapeitteensä takaisin, ja alkaisi hillua pakkasessa alasti, montako tuhatta vuotta menisi, että hänen lapsillaan olisi uudelleen karvapeite, vai pitäisikö hänen panna Gorillaa, että se tapahtuisi?"

      Jos jatkossa vain kaikkein karvaisimmat miehet ja karvaisimmat naiset hankkisivat lapsia ja sama toistuisi heidän jälkeläisissään niin ei kyllä kauhean montaa sukupolvea tarvittaisi että ihmisillä olisi yleisesti jo jonkinlainen karvapeite.
      Kylmässä hillumisella ei taas ole mitään tekemistä tuon kanssa.
      Evoluutio tapahtuu valinnan kautta ja jos joku ominaisuus tarjoaa etua jälkeläisten saannissa ja niiden selviämisessä niin se ominaisuus yleistyy.

    • Krearea

      Hyvin tiedät että hankitut ominaisuudet eivät periydy. Jos todellakaan ei olisi muita keinoja suojautua pakkaselta kuin karvapeite, niin ensin ihmispopulaatio pienenisi huomattavasti, koska vain vähäinen määrä omaa lähtötilanteessa soveliaan karvapeitteen, jos kukaan. Mutta voimakkaan karvapeitteen periytymišen yleisyys ja ominaisuuden yleistyminen populaatioon on taas mysteeri sillä ominaisuudet periytyvät joko vallitsevasti tai resissiivisesti, vai olisiko dominoiva ja väistyvä soveliaampia termeiltää? Taas todellisuudessanykyisenkaltainen heikko karvapeite on valintaetu olosuhteissa missä ilmastotekiöiltä suojaudutaan soveliaalla vaatetuksella, jolloin sama yksilö on kykenevä toimimaan hyvin erilaisissa olosuhteissa.

      Mutta mitäpä tässä järkeä puhumaan kretulle, tulos pn kuitenkin nolla, ja keskustelua johdatellaan pois perin kiusallisesta aiheesta tai vaihtoehtoisesti jätetään vastaamatta kokonaan.

      • kosminenkovaluu

        Missään ei myöskään ole määrätty, että ihmisen tulisi lajina välttämättä säilyä. Mahdollista on sekin että jos karvapeite olisi eloonjäämisen kannalta välttämätön eikä populaatiossa olisi yhtään riittävän karvapeitteen omaavaa katoaisi koko homo sapiens maapallolta. Yksi laji muitten joukossa vaan. Evoluutio meidätkin loi joten meillä on oikeutus mellastaa täällä kunnes luonto murskaa meidät. Itsepähän meidät tänne järjesti.


    • ErkkiMerkkinen

      Hienoa kuitenkin, että myönnät ihmisellä olleen karvapeitteen, joka on evoluution myötä kadonnut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3154
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1569
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      991
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      969
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      943
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      938
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      850
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      803
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      793
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      709
    Aihe