Kenttäpoliisi vs. poliisihallinto

oravanpyörässäpoliisi

Älkää nyt koko poliisilaitosta tuomitko näillä poliisihallinnolta tulleilta määräyksillä ja ohjeistuksilla tähän maanmuutto asiaan liittyen ja niistä salaillen.
Tunnen sen henkilökohtaisetikkin pari kenttäpoliisia ja he eivät olleet mitään "rasisteja ja fanaatikkoja" ennen mutta kun ovat käytännössä ja kokemuksella nähneet tämän mamutuksen ja pahimpia ovat kuulemma nämä kotikäynnit mutta ja ovat hiljaisesti muuttuneet maahanmuuttokriittisiksi eli nykykäytännön ja sanojen mukaan "rasisteiksi"
Heillä on vain pelko että heidät luodaan julkisesti rasisteiksi ja siksi voisívat saada viharikossyytteen ja siten voisivat menettää etenemismahdollisuuden ja pahimmillaan menettää viran ja siksi ovat voimattomiakin tämän suhteen.
Nyt on poliisihallinnoltakin tullut määräys ettei saisi edes vapaa-ajallaan ilmaista mielipidettään että tälläkin suitsitaan suita.
Onko poliisihallinnollakin samat pelot ja määrärahojen supistaminen yms. tai nyt porkkanana annettu politiikoidemme taholta että saatte lisää määrärahoja kun on lisääntynyt hiljaisesti julkisuuteen tuomatta mutta todellisuudessa kun lisääntynyt työtehtävät ja siksi hyssytellään.
Nyt vain kysynkin tätäkö on kantasuomalaisten poliisi ja sen laitoksen arvostus laskee kuin lehmänhäntä?

18

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siniset-potkuhousut

      Milloin viikonloppukännääjät ja ylinopeuksien ajajat muka on virkavaltaa kunnioittaneet? Mamut on siistiä porukkaa verrattuna siihen väkeen, jota liikkuu mamukriittisten riveissä.

      • voiherranenaika

        joopajoo, nehän on vaan pedofiilejä, autonpanijoita, raiskareita, ryöstäjiä, valehtelijoita, sotilaskarkureita.naistenhakkaajia.....ym ym, eli tosi siistii mitähäh.....


      • siniset-potkuhousut
        voiherranenaika kirjoitti:

        joopajoo, nehän on vaan pedofiilejä, autonpanijoita, raiskareita, ryöstäjiä, valehtelijoita, sotilaskarkureita.naistenhakkaajia.....ym ym, eli tosi siistii mitähäh.....

        Mistä lähtien autoon paneminen on ollut rikos?

        Mamut mitään raiskaa, ryöstä, pedofiilaile tai hakkaa naisia, sen enempää kuin normilähiöalkkiskaan. Lukumääräänsä suhteutettuna vähemmän.


      • Uutisissa_joka_päivä

        Tarkoitit varmaan "lukumääräänsä suhteutettuna huomattavasti enemmän".


    • suomalainenkunnioittaa

      Kun pakolaiskekukseen poliisi menee niin sinne mennään suurella joukolla eikä yhdellä yksiköllä että se jo osoittaa "kunnioituksen" suomenpoliisia ja virkavaltaa kohtaan.
      Että näytäppä ne tilanteet kun kantasuomalaiset ovat käyneet raskaasti ja fyysisesti suomalaispoliisien päälle.
      Kyllä ne kantasuomalaisten kännäävät nuorisolaumatkin uskoo sitä kahta poliisiakin ettei siinä apuja ole tarvinnut pyytää.

      • siniset-potkuhousut

        Joo niin ne on kantasuomalaiset niin helvetin rauhallisia

        http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/oulun-nuorisomellakka-1990-jarkytti-katso-kuvia-ja-videoita/671000/

        https://www.youtube.com/watch?v=zJb-t4j0a8s

        HAH HAH sun jutuilles.


      • suomalainenkunnioittaa
        siniset-potkuhousut kirjoitti:

        Joo niin ne on kantasuomalaiset niin helvetin rauhallisia

        http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/oulun-nuorisomellakka-1990-jarkytti-katso-kuvia-ja-videoita/671000/

        https://www.youtube.com/watch?v=zJb-t4j0a8s

        HAH HAH sun jutuilles.

        No nythän löysisit oikeita argumentteja kirjoituksellesi kun kaivoit monen vuoskymmenten takaa 90-luvulta koulunpäättäjäisistä ja huipuksi jostain 60-luvulta traagisen tapahtuman että elätkö edes 2015-lukua?
        VOK:iin kun menään todellisuudessa mennään useamman poliisiyksikön voimalla että ovat tietoisia vaaratekijöistä eli siitä kunnioituksen puutteesta johtuen mitä poliisiin tiedoituksissa ei ilmoiteta vaan ennemminkin vaietaan.
        Tästä jo pitäisi vetää suomenkansalaistenkin omat johtopäätökset että suomenpoliisi ei pysty turvaamaan sen ns. tavallisenkaan kaduntallaajan koskemattomuutta tarvitttaessa.


    • poliisitätifeikki

      Minä olen sitä mieltä, että tavallisien poliisien keskuudessa on ihan varmasti 80-90 % tai enemmänkin mamuvastaisia, eivät vaan saa viran puolesta sanoa mitään. Kauheaa myös se, etteivät edes keskenään saa puhua asiasta. Ei meinaa voida uskoa, mitä sensurointia Suomessa on menossa. Se tarkoittaa vaan yhtä asiaa, on tultu oikeasti tietoisiksi kuinka r a i v o i s s a a n, tavallinen suomalainen väki (suurin osa) on tästä invaasiosta. Arveluttaa kuitenkin hieman tämä tapa, jolla asiaa hoidetaan. Se saattaa vaan lisätä ihmisten suuttumusta ja epäluuloa.

      • Pigmentti

        Se on pääministeri Sipilän ja ulkomisteri Soinin 0-linja rasismille. Stubb on hiljaisempi, koska huhupuheiden mukaan toinen hänen ikkunoittensa ampujista oli aito monikulttuurinen (tummapigmenttinen). Voi olla tottakin, koska on ollut hiljaista oikeudenkäynnin tiimoilta, ilmeisesti taas ymmärretty, koska teko tuli julkisuteen ja siitähän mamurikollinen saa traumoja, joten jätetään ns. silleen.


    • oboe

      Uusilahti -lehden otsikko oli dramatisoitu: "ei kerro tp-hakijan rikoksista" kun totuus on "ei kerro rikoksentekijän tp-taustaa".

      Kaksi eri asiaa. Lehden moka, jota poliisi joutuu nyt paikkaamaan.

      Artikkelissa oli eräs poliisi mielestäni hyvin kommentoinut, että taustan mainintahan ei vielä yksilöi. Yhtä yksilöivä kuin mainita "suomalaistaustainen".

      Uskon että moni poliisimies ja -nainen herättelee mieluummin sammunutta suomijunttia puistosta kuin menee vok:een selvittämään vähemmän lupsakasta kulttuurista tulleiden tphakijoiden selkkauksia. Jotka eivät riehu edes kännissä vaan selvinpäin.

      Tai selvittää kännisten baaritappelua mieluummin kuin ottaa teinitytöltä päällekarkaajan tuntomerkkejä - turha mussuttaa että "kyllä suomalaisetkin miehet..." ihan viime aikoina uutisoidut useamman tapauksen tuntomerkit riittävät kertomaan etnisen taustan.

      Poliisitkin ovat moni isiä ja äitejä ja uskon, että heistä moni haluaisi lapsilleen mieluummin sen vanhan turvallisen Suomen. Yhteiskuntamme muttuu koko ajan levottomammaksi.

      Poliisin tehtävä on suojella yhteiskuntaa levottomuuksilta. Valitettavasti joutumalla peittämään taustan se ei luo turvallisuutta yhteiskuntaan vaan päinvastoin. Luo vain epäluuloa.

      Lähtökohta on että ilmiö on olemassa. Se ei poistu, vaikka sen päällä olisi poliitisen korrektiuden peitto.

      • mitä-kouhotat

        Mitä ihmeen rikoksentekijän taustaa, ohjehan koskee epäiltyjä. Sitten kun tuomiot paukkuu, niin on lehdessä niin nimet kuin etnisyyskin.


      • luulottelua
        mitä-kouhotat kirjoitti:

        Mitä ihmeen rikoksentekijän taustaa, ohjehan koskee epäiltyjä. Sitten kun tuomiot paukkuu, niin on lehdessä niin nimet kuin etnisyyskin.

        Uskotko tosiaan, että on?


    • hyihelvetti

      Miten kenttäpoliisin salainen mamukriittisyys auttaa kantaväestöä?

      Ei mitenkään!

      Turha hakea sympatiaa, teidän pelot ylenemismahdollisuuksista ei auta meitä mitenkään.

      Arvostuksesta puhumattakaan!

    • oravanpyörässäpoliisi

      "Miten kenttäpoliisin salainen mamukriittisyys auttaa kantaväestöä?"
      Ei autakkaan mutta kuinka moni jukisessa virassa ja toimessa oleva onkaan tässä suvakkien ja maahanmuuttomyöteisten propagoimassa järjestelmässä missä vain yhtä ääntä ja suuntaa saa puhua ja näyttää niin poliisit, opettajat kuin toimittajatkin.....
      Onhan se nähty kun poliisitkin katsoo sormien ja silmien läpi noissa mielenilmaisuissakin puuttumatta kun suvakit fyysisesti käy päälle vammaisen joukolla päälle käynti, naisen lyönti aidan takaa, kananmunien heittely ja vielä maskien taakse piiloutumien mikä on suomenlainkin vastaista mutta tässä suhteessa pitäisi senkin kenttäpoliisin osallistua "kapinaan" ja olla hyväksymättä mitä ylemmältä taholta määrätään.

      • kiplingrudyard

        "Lauman voiman takana on Susi, ja Suden voiman takana on Lauma"
        - Rudyard Kipling

        Kenttäpoliisien on turha yrittää pestä verisiä käsiään verukkeilla kuten 'olen eri mieltä mutta en uskalla sanoa sitä julkisesti'.

        Ainoastaan teoilla on merkitystä. Jos poliisien laumahenki on pysyä poliisivoimissa ja salaa ajatella että ovat muka kansan puolella niin pysykööt poliisivoimissa. Muutos lähtee aina yksilöistä. Kantaväestössä tätä rohkeutta on, kun joku tulee oikeasti esiin saa hän välittömästi kansan tuen.

        Kenttäpoliiseissa tätä rohkeutta ei ole. Muuten sieltä olisi lähtenyt ne muka-maahanmuuttokriittiset 80 %.


    • Anonyymi

      Kenttäpoliisithan ovat vain duunareita, jotka toimivat esimiesten ohjeiden mukaan.

    • Anonyymi

      Niin jos olisin poliisina ja sitten esimiehet katsoisivat asioita läpi sormien 🤔

      Siis voi joitain asioita katsoa läpi sormien , ei kaikkea tarvitse kirjaimellisesti ottaa .
      mutta kyse on aina tilanteesta , ihminen katsoo moneen kertaan oikealle ja vasemmalle ylittäessään punaisella tietä , silloin se sallitaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4578
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3572
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2784
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2711
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2113
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      110
      1316
    Aihe