Muistitikku TÄYSIN tyhjäksi!! (Ja Kovalevy)

KimmoMikkonen

Tarvitsin FreeDOS:ia boottaavalta USB-tikulta. Noh, hain ISO-imagen, ja installoin sen USB-tikulle. Hyvin toimi ja hoisi asiansa..

Mutta nyt kun pitäisi saada tuo koko 32GB:n tikku käyttöön, niin eipä onnistu Windowsin levynhallinnalla. Tikulla on FreeDOS:in 2GB:n osio, ja loput "varaamatonta tilaa". Mutta en saa jostain syystä tuhottua tuota Freedosin osiota, tai edes tehtyä varaamattomalle tilalle 30GB:n uutta osiota. Missähän siis vikaa! Tikku täytyisi saada TÄYSIN tyhjäksi ja sitten sinne 32GB:n osio. Koitin myös formatoida Freedosin partition NTFS-muotoon, ja "suurentaa" sitä, mutta ei toimi sekään.

Lisäksi minulla on samantyyppinen ongelma yhden kovalevyn kanssa, joka on kiinni USB-telakassa. Sielläkin roikkuu pari partitiota, joita ei saa pois tai formatoitua.. Levy oli aiemmin systeemilevynä kannettavassa, ja nuo osiot ovat niitä "palautusosioita", mutta nyt pitäisi saada ihan tyhjäksi, kun sitä käytetään toisessa tarkoituksessa..

8

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xplläonnstuu

      millä loit tikun formaatin?

      • KimmoMikkonen2

        Suoraan sieltä ISO-imagesta "polttamalla" jollain Linux-pohjaisella ohjelmalla ISO-writer-to-USB tai jotain nimisellä ohjelmalla, jonka nimeä en enää muista. Mutta nyt noita partitioita ei saa enää pyyhittyä pois. Ja kovalevyllä sama vika, ei vaan saa sitä "resetoitua" täysin tyhjäksi.


      • Kossikoooo

        OK,
        Mikä vindows?
        XP on ainoo, joka ei yritä tunkea siihen oikeustasoja, Kympissä taas ollit joitakin bugeja, jotka tehnnyt ihmejuttuja, mutta tollasesta en ole kyllä vielä kuullut,
        onko se sitten joku xFat?? eikä se ole standardi fomaati, vaan ms:n oma.

        Normi Fat32 ja se pienten levyjen rajoitteinen Fat16 olis kai toimivia.
        Paras apu kai sivuilla
        http://www.chtaube.eu/computers/freedos/bootable-usb/


    • rottenpotatoes

      Gparted auttaa, Myös Windowsilla taitaa toimia.
      -Poista ensin kaikki osiot yms.
      -Luo uusi
      -Formatoi

      • kimmomikkonen

        Kitti vastauksista, mutta kyse nimen omaan on siinä, että en pysty poistamaan niitä. Levynhallinta ei anna sitä vaihtoehtoa, ja FAT-tai NTFS:ksi formatoiminen ei muuta mitään. Osioita ei vaan voi poistaa, tai muuttaa niiden kokoa. 32GB:n tikulla on siis nyt vain yksi 2GB:n osio, ja Teran kovalevyllä 13GB "pakko-osio".


      • HyvinToimii

        Windowsin levynhallinta on varsin rajoittunut.

        Homma onnistuu Ultimate Boot CD:llä. Lataa sen levykuva. Jos voit käyttää polttavaa cd-asemaa niin polta siitä boottaava cd CDBurnerXP:llä. Huomaa että älä kirjoita sitä iso tiedostoa suoraan levylle vaan käytä ohjelmassa iso:n polttamiseen tarkoitettua toimintoa. Voit myös tehdä UBCD:n iso:sta boottaavan usb-tikun Universal-USB-Installer ohjelmalla. Tämä täytyy tietysti tehdä eri tikulle kuin mitä yrität pelastaa. Molemmat ohjelmat ovat vapaita ohjelmia ja toimivat windowissa.

        Boottaa kone tällä UBCD:llä ja liitä sen jälkeen "pelastettavat" asemat siihen. Käynnistä UBCD:ltä gparted ja tee sillä haluamasi muutokset niihin asemiin. Toimii kuin junanvessa mutta gpartedilla saa sitten muutettua mitä tahansa koneeseen kytkettyä asemaa. Eli jos ryssit ja muutat väärää asemaa niin voi voi...


    • KimmoMikkonen2

      GParted hoisi homman vaikka jouduinkin sitä käyttämään näppikseltä, kun ei jostain syystä tajunnut hiirtä.. Ikkunaa kyllä sai kokoa muuteltua, mutta TAB kursori Enter-menetelmällä joutui tekemään työn.

      Mutta nyt toimii. Kiitoksia vastanneille!

    • sehänonsaastunut

      Skannaappa Malwaret koneestasi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2284
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2030
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1973
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1670
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      66
      1592
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1509
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1241
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1124
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      80
      1110
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1083
    Aihe