Muistitikku TÄYSIN tyhjäksi!! (Ja Kovalevy)

KimmoMikkonen

Tarvitsin FreeDOS:ia boottaavalta USB-tikulta. Noh, hain ISO-imagen, ja installoin sen USB-tikulle. Hyvin toimi ja hoisi asiansa..

Mutta nyt kun pitäisi saada tuo koko 32GB:n tikku käyttöön, niin eipä onnistu Windowsin levynhallinnalla. Tikulla on FreeDOS:in 2GB:n osio, ja loput "varaamatonta tilaa". Mutta en saa jostain syystä tuhottua tuota Freedosin osiota, tai edes tehtyä varaamattomalle tilalle 30GB:n uutta osiota. Missähän siis vikaa! Tikku täytyisi saada TÄYSIN tyhjäksi ja sitten sinne 32GB:n osio. Koitin myös formatoida Freedosin partition NTFS-muotoon, ja "suurentaa" sitä, mutta ei toimi sekään.

Lisäksi minulla on samantyyppinen ongelma yhden kovalevyn kanssa, joka on kiinni USB-telakassa. Sielläkin roikkuu pari partitiota, joita ei saa pois tai formatoitua.. Levy oli aiemmin systeemilevynä kannettavassa, ja nuo osiot ovat niitä "palautusosioita", mutta nyt pitäisi saada ihan tyhjäksi, kun sitä käytetään toisessa tarkoituksessa..

8

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xplläonnstuu

      millä loit tikun formaatin?

      • KimmoMikkonen2

        Suoraan sieltä ISO-imagesta "polttamalla" jollain Linux-pohjaisella ohjelmalla ISO-writer-to-USB tai jotain nimisellä ohjelmalla, jonka nimeä en enää muista. Mutta nyt noita partitioita ei saa enää pyyhittyä pois. Ja kovalevyllä sama vika, ei vaan saa sitä "resetoitua" täysin tyhjäksi.


      • Kossikoooo

        OK,
        Mikä vindows?
        XP on ainoo, joka ei yritä tunkea siihen oikeustasoja, Kympissä taas ollit joitakin bugeja, jotka tehnnyt ihmejuttuja, mutta tollasesta en ole kyllä vielä kuullut,
        onko se sitten joku xFat?? eikä se ole standardi fomaati, vaan ms:n oma.

        Normi Fat32 ja se pienten levyjen rajoitteinen Fat16 olis kai toimivia.
        Paras apu kai sivuilla
        http://www.chtaube.eu/computers/freedos/bootable-usb/


    • rottenpotatoes

      Gparted auttaa, Myös Windowsilla taitaa toimia.
      -Poista ensin kaikki osiot yms.
      -Luo uusi
      -Formatoi

      • kimmomikkonen

        Kitti vastauksista, mutta kyse nimen omaan on siinä, että en pysty poistamaan niitä. Levynhallinta ei anna sitä vaihtoehtoa, ja FAT-tai NTFS:ksi formatoiminen ei muuta mitään. Osioita ei vaan voi poistaa, tai muuttaa niiden kokoa. 32GB:n tikulla on siis nyt vain yksi 2GB:n osio, ja Teran kovalevyllä 13GB "pakko-osio".


      • HyvinToimii

        Windowsin levynhallinta on varsin rajoittunut.

        Homma onnistuu Ultimate Boot CD:llä. Lataa sen levykuva. Jos voit käyttää polttavaa cd-asemaa niin polta siitä boottaava cd CDBurnerXP:llä. Huomaa että älä kirjoita sitä iso tiedostoa suoraan levylle vaan käytä ohjelmassa iso:n polttamiseen tarkoitettua toimintoa. Voit myös tehdä UBCD:n iso:sta boottaavan usb-tikun Universal-USB-Installer ohjelmalla. Tämä täytyy tietysti tehdä eri tikulle kuin mitä yrität pelastaa. Molemmat ohjelmat ovat vapaita ohjelmia ja toimivat windowissa.

        Boottaa kone tällä UBCD:llä ja liitä sen jälkeen "pelastettavat" asemat siihen. Käynnistä UBCD:ltä gparted ja tee sillä haluamasi muutokset niihin asemiin. Toimii kuin junanvessa mutta gpartedilla saa sitten muutettua mitä tahansa koneeseen kytkettyä asemaa. Eli jos ryssit ja muutat väärää asemaa niin voi voi...


    • KimmoMikkonen2

      GParted hoisi homman vaikka jouduinkin sitä käyttämään näppikseltä, kun ei jostain syystä tajunnut hiirtä.. Ikkunaa kyllä sai kokoa muuteltua, mutta TAB kursori Enter-menetelmällä joutui tekemään työn.

      Mutta nyt toimii. Kiitoksia vastanneille!

    • sehänonsaastunut

      Skannaappa Malwaret koneestasi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      153
      14497
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      40
      8336
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      48
      6082
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      170
      5695
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4447
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      70
      4335
    7. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      65
      4095
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      26
      3985
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3730
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      69
      2713
    Aihe