Suomi yllätettiin toisessa maailmansodassa huousut nilkoissa kun NL hyökkäsi Suomeen. Nyt koko EU on yllätetty housut nilkoissa kun EU-maat notkuvat tulijavirran painosta.
EU on yllätetty housut nilkoissa
7
78
Vastaukset
Suomella on edelleen sama ongelma, liian moni uskoo, että Venäjä ei hyökkää. 1939 annettiin Neuvostoliitolle selvä sanoma, että emme ole varautuneet. Cajander sen meni kuuluttamaan Viipurin torilla vain kolme viikkoa ennen NL:n hyökkäystä, että onneksi emme ole tuhlanneet rahojamme asevarusteluun.
Sodan jälkeen jokseenkin kaikki vaativat, että enää saa päästä syntymään tilannetta, että olisimme täysin yksin, jos sota alkaa.
Miten maa makaa nyt?- ToveriTatjana
Jospa tuo vain pitää hyväksyä ja suvaita. Venäjällä on surkea eläkejärjestelmä ja sosiaaliturvaa ei nimeksikään. Autetaan heitä täällä paikanpäässä.
- ToveriTiinaVastaa
Ovat niin köyhiä ja sairaita. Ymmärryksemme on vajavainen, mitä tulee venäläisten ongelmiin. Venäläisillä ei vain ole ollut rohkeutta lähteä hätäapupakolaisiksi Suomeen, vaikka sieltä löytyisi kriteerit täyttävää ainesta selkeästi enemmän kun noista nyt tulvivista pakoloisista.
Venäjä ei ole koskaan niin köyhä, että sillä ei olisi varaa hyökätä naapuriinsa. Tällaisella toiminnalla, kuten Krimin täysin laiton miehitys ja Itä-Ukrainan salainen sota, sekä Syyrian pommitukset, Venäjä yrittää kiinnittää kansan huomion pois siitä, että maa on menossa kovaa kyytiä konkurssiin.
Minne Putin mahtaa silloin paeta, jos on ylipäätään hengissä?
- hölmölässä
Venäjä voisi valloittaa suomen pe mennessä.
Laitetaan vaan asukkaat jonoon hakemaan turvapaikkaa.
Ei voida tehdä mitään?- ToveriTiina
Mahduttaminen ei ole Suomelle ongelma. Matuille on aina tilaa, muuten Suomen maine kärsii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760