Minulla ei ole ketään

yksinäinen.neito

Olen tosi yksinäinen. Äitini, isäni, isovanhempani, sisarukseni, muut sukulaiset ja ystävät eivät pidä minuun enää mitään yhteyttä. Olen heille kuin kuollut. Olen yrittänyt saada ystäviä opintojen kautta, mutta kaikki tuntuvat olevan tosi kiireisiä ja itse olen aina se ekana yhteyttä ottava osapuoli. En näe elämälläni mitään merkitystä. En tiedä kauanko jaksan tälläistä, nyt on vuosi mennyt.. Olen entinen Jehovan todistaja, siinä syy mikseivät sukulaiseni pidä minua minää , sillä olen ns. luopio. Mistä voisin löytää iloa elämääni? Lääkkeet eivät houkuta

21

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eisaaantaaperiksi

      Kiinnostaisiko sua järjestötoiminta, tai vapaaehtoistoiminta. Tai jos laitat lehteen kirjeenvaihtoilmoituksen. Vika on sukulaisissasi kun eivät pidä yhteyttä sinuun, ei sinussa. Älä anna periksi. Elämälläsi on merkitystä. Mä olen kanssa aina se jonka pitää ottaa ekana yhteyttä tuttaviini, ystävinäni en heitä pidä, koska ystävä ei hylkää.Tämä oli laiha lohtu, mutta toivon sulle kaikkea hyvää nyt ja aina. Tsemppiä !!

    • MullaOnJoPari

      Pullo kossua päivässä TAKAAN ETTÄ SAAT AINAKIN PARI MIELIKUVITUS YSTÄVÄÄ riittääkö se sinulle on sitten sinun huolesi

      • joojoo11122

        onko nyt hyvä mieli?


    • Mies_27v

      Olen itse 27-vuotias mies ja sairastan myös masennusta. Yksinäisyyden ja ulkopuolisuuden tunteetkin ovat tulleet aika tutuiksi elämän varrella. Niin ja minullakin on Jehovan todistaja -taustaa... Äitini oli Jehovan todistaja ja yritti tietysti kasvattaa minutkin Jehovan todistajaksi, mutta suunnilleen yläasteikäisenä aloin tajuta uskonnon huijaukseksi ja irtauduin siitä. En nyt ala tässä kertoa koko elämäntarinaani, mutta jos kiinnostaa tutustua, minulle saa kirjoittaa sähköpostia osoitteeseen [email protected]

    • juutt

      Itse jouduin työttömäksi ja siitä alkoi minun jyrkkä alamäki.. Itselläni myös väheni ystävät ympäriltä ja kukaan ei tunnu ymmärtävän tilannetta ja on käynyt mielessä pahatkin asiat.. Mutta ilman lääkkeitä olen paranemaan päin ja alan löytämään ilon elämästä tosin päivä kerrallaan. Ei saa antaa periksi! kyllä se siitä

    • Terkuinmervi

      Mää oon ihan kipsissä elämäni syövereissä,tuntuu että tukehtuu kaikkeen.

    • Älä-kysy-

      mitä elämä on antanut sinulle vaan mitä sinä olet antanut elämälle...

      Toi on ilmainen resepti = taas sait jotakin.

    • kassuliini

      Tiedätkö ketään toista ''luopiota''? Voisit yrittää ottaa selvää muista nuorista jotka ovat lähteneet Jehovan todistajista. Entä uskonnon uhrit?
      Varmaan on niin, että kaltaistasi ymmärtää täysin vain sellainen joka on kokenut saman. Hylkäämiskokemuksesi on varmaan musertava!
      Älä luovuta. Varmaan jossain vaiheessa löydät ystäviä vaikka tuo kuulostaakin nyt typerältä.
      Voimia sinulle!

    • Vapaakirkko

      On sulla, Jumala! Olen 14-vuotias uskovainen tyttö. Kuulun vapaakirkkoon. En siis pidä jehovantodistajien uskontoa oikeana. Itsellänikin on ollut vaiheita jolloin olen tuntenut itseni yksinäiseksi masennus, mutta rukouksen voimalla olen selvinnyt, kiiitos siis Jumalalle! Olen itse nähnyt ja kokenut monia ihmeitä. Usko myös että Jumala antaa sinulle vielä paljon kavereita ja minäkin rukoilen puolestasi. Siunausta sinulle!

    • Unohda jeesushommat, tarvitset juttukaveria :)

      Minusta on mukava jutella uusien ihmisten kanssa, pistä viestiä. Kiva saada uusia tuttuja.

    • tsemppiä

      Saattaisit löytää vertaistukea "uskontojen uhrit"-järjestöstä ja täällä suomi 24.sakin on vastaava sivu tuolla uskontopuolella.
      Hyvä, että osasit tehdä ratkaisusi itsenäisesti ja itseäsi kuunnellen. On olemassa ihmisiä, joille kristillisyyskin merkitsee jotain muuta, kuin niille, jotka ovat oman tyttärensä valmiita uhraamaan.
      Kaikkea hyvää sulle elämässä eteenpäin. Tämä hetki on vain, pieni hetki koko elämästäsi.

    • LETITBEEE

      Beatles auttaa :D

    • ohan-sulla-saatanan

      iso suku... mulla ei ole melkein ketään enkä siitä huolimatta ole yksinäinen....

      vittuako valitat...

      • sllaval

        Katkera puhuu.... Ja ketään ei kiinnostanu sun mielipide.


    • zzzghdgjtjndn

      Juu lääkkeitä ei kannata harkita. Ja jos menet kertomaan jollekin lääkärille tuosta niin niitä saatetaan kohta pakkosyöttää sinulle. Mieliala lääkkeet kun on sellaisia, että ne korjaavat yhden asian, ja aiheuttavat par ongelmaa lisää.

      Mistäpäin mahdat olla kotoisin? Onko isokin paikkakunta?

    • olenuskovainen

      Olet ollut pitkään vain tuon yhteisön jäsen ja sinulla voi olla jotain sosiaalisista taitoista hukassa ja et osaa ottaa vastaan ihmisiä, jotta syntyisi yhteys ja ystävyys.
      Jumala ei ole sinua jättänyt. Löydät mahtavan elämän Hänen suunnitelmissa. Taivaan Isä tahtoo, että me ihmiset pidämme yhtä ja rakastamme toisiamme. Saat vielä ystäviä. Auttaisko vertaisituki toisten entisten jh:n kanssa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      144
      6232
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      193
      3864
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      31
      2741
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      478
      2740
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2365
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      185
      2033
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      134
      1495
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      58
      1314
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1294
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      89
      1064
    Aihe