Keijo Korhonen - siinä on isänmaan mies!
Mitäpä jos kysyisimme miehen halukkuutta lähteä puheenjohtajaksemme. Hän toisi meille positiivista näkyvyyttä!
Mitäpä jos kysyisimme miehen halukkuutta lähteä puheenjohtajaksemme. Hän toisi meille positiivista näkyvyyttä!
Vastaukset 28
Vanhimmat
Rautaista tekstiä: http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/politiikka/keijo-korhonen-suomen-uusi-nato-sopimus-historian-hapeatahra/
Älkää nyt unta nähkö. Keijo Korhonen ei lähde Itsenäisyyspuolueeseen vaikka onkin meidän aatteen kanssa samoilla linjoilla ja hyvä niin. Itsenäisyyspuolue vaan ei ole hänen tasollaan. Olisimme voineet voimakkaammin ottaa hänen neuvoistaan vaarin.
Antti Pesonen voisi silti yrittää...
Korhosella ei ole mitään todellista asiaa sanottavana. Hän on pelkkä populisti. Kepulaisena hän on IPUn vastustaja. Törkeää pilkkaa sinivihreältä kuten aina.
Toisaalta Paavo Väyrynen on isänmaan miehiä myös.
Miehen uusin kirjoitus: http://paavovayrynen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/205481-avoin-kirje-sixten-korkmanille-ja-roger-wessmanille
Keskustan puoluejyrät eivät häntä arvosta, mutta me voisimme arvostaa.
Kyösti Virrankoski ,
näin unessa tämän nimisen miehen ilmotuksesta tulla IPU,n p,johtajaksi,
ihmettelin unessa mikä tuo mies on tiesin että nimen olen kuullut en muuta.
Kun heräsin nimi oli selvänä mielessäni joten gooletin ja selvise se
kepun k,edustaja ja EU meppi,
en saanut selvää onko EU,n puolustaja vai ei.
Miten uneen voi tulla ihminen josta ei oikeastaan mitään tiedä,
aivot kai kätkee noita tietoja niin ettemme edes tiedä niistä mitään, sitten uni tuo ne tietoisuutemme,
se on aika kiehtovaa.
Kaikenmaailman unia se sinäkin näet. En ymmärrä miksi kepulaisia ollaan ehdottamassa puheenjohtajaksi.
Joku kyllä jossain kirjoittikin, että ipu on kepun alaosasto. Voi ollakin, kun ajattelee tuota Pesosen taustaa.
Maataloustukiaisia ei ole vaadittu poistettavan ja siinä voi olla yksi linkki kepulaisuuteen.
Kepulaisia kaikki. Ei ihme että Kepu voitti vaaleissa. IPUssa mättää moni asia. Mahtoiko Pesosen oma maataloustuki estää puhumisen tukiaisia vastaan? Ainakin hän puolusti niitä. Se taas merkitsi talonpoikien joukkotuhoa. Ilman investointitukea näet ei pärjää kun naapuri niillä rikastuu.
IPUlta puuttuu edelleen oma linja. Kummallista kun pitää matkia muiden surkeiden puolueiden asioita ja jopa EUn direktiivejä ja toimintaa. Missä se itsenäisyys näkyy?
Vitsi täytyy olla aloitus. Nyt tarvitaan nuoria miehiä pelastamaan Suomen kohtalo
Totta. Taas sinivihreän yritys jekuttaa ipulaisia. Ja taas ei älytty mitään . Seuraavaksi taas eroaa liuta IPUsta. Vuodesta toiseen sama peli. Mikä ihme on että luulette kepulaisten lähtevän IPUn leipiin. Sehän on leivätön pöytä kun ei edes haluta menestyä omin avuin.
Trolleillekin joku myrskyvaroitus. Ehdota samalla Sirkka-Liisa Anttilaa, niin saat sikatilallisen.
Miksi Suomi24:sta on poistettu tykkää-nappula?
Uudistuksessa hävitettiin peukutus. Asiattomat viestit voi silti poistaa "Ilmianna"-komennolla entiseen tapaan.
Laitan tähän vielä, että itsekin olen vanhempi ihminen, en kuitenkaan 80-vuotias. Arvostan ja kunnioitan syvästi isänmaamme rakentajia, mutta ei näistä nestoreista ole enää eturintamaan.
Siksi tarvitsemme nuoria miehiä, jotka nuoruuden innolla ottavat sen roolin, mikä heille kuuluu. Noin 30-40-vuotias on jo nuoruuden hulludet läpikäynyt mies ja jolla on näkemystä, että nyt pitää saada muutos.
Aina nousee kansakunnasta miehiä, jotka nousevat ylivaltaa vastaan, siksi mm. tämä leffa on sydäntäni lähellä. http://www.imdb.com/title/tt0955308/
Olen samaa mieltä .
Myös entinen puheenjohtajamme , vaikka onkin viisas mies , on sairauden runtelema , siksi hänkin voi olla neuvonantaja , mutta hänen pitää nyt levätä .
Nuorille pitää antaa tilaa . Terveet nuoret miehet vievät Suomea eteenpäin ja kukaan ei saa heitä estää .
Tässä on kysymys viisaudesta eikä iästä. Tuskin kukaan kaks-kolmekymppinen itsekään uskoo hallitsevansa asiat. Tarvitaan vankkaa kokemusta jota tulee vain vuosien mukana. Nykyään lapset tekevät tiliä IT-leikillä mutta siitä on vain suuri vahinko koko kansalle.
Jopa terveydenhoito on mennyt Suomessa täysin rempalle It-lasten toimesta.
Nuorilla on vaaleissa kaikilla sama valta muihin nähdenkin. Eikö se riitä? Mielestäni se on sikälikin paisunut liian suureksi tässä naamakuvakulttuurissa.
IPU tarvitsee nyt itsenäisen varttuneen miehen johtamaan puoluetta. Hänen pitää olla sitoutunut itsenäisyysajatukseen siksi että se on osoittautunut parhaaksi aatteeksi kansantalouden kannalta.Emme kaipaa lisää ulkomaista päsmäystä pallon ääristä vaan omaa päätösvaltaa omaa omistamista.
Suomalaiset ovat aina halunneet omistaa maansa ja asuntonsa. Itsenäisyyteen kuuluu oleellisena omistamisen oikeus. Olemme siksi kapitalisteja.Vehkeily tätä omista vastaan on aina päättynyt surkeasti ja vasemmistokin on enimmäkseen luopunut sosialismista ja varsinkin kommunismista. Siksi IPUn johtajaksi pitää valita kansan ja äänestäjien mielestä luotettava rahatalouden kannattaja. Emme voi hyväksyä enää tätä leikkiä muiden rahoilla ja omaisuuksilla joka on johtanut surkeaan lamaan ja valtaviin omaisuuseroihin.
Ongelmiimme on syypäänä EU ja sen vasuri talouspolitiikka jota me ipulaiset olemme koko ajan vastustaneet. Nyt emme enää kaipaa toista kahtakymmentä vuotta IPUlle EUta matkivaa talouspolitiikkaa jolla pienituloiset on pistetty kaiken keinottelun maksajiksi nollakoroilla ja yhteiskunnan verojen tuhoamisella typeriin elvytyksiin joilla rikkaat keinottelijat ovat tehneet tiliä vuodesta toiseen.
Menetimme 20 vuotta koska IPUlla ei ollut johtoa joka olisi ymmärtänyt EUn politiikkaa vaan takertui mitättömiin asioihin. EU sai puolestamme jatkaa suurten rahojen jakoa ja velan tekemistä. Koko Suomessa ei ollut puoluetta joka olisi pistänyt pisteen EUn rypömiselle,eikä ole nytkään. Kummallista ettei maasta muka löydy kyvykästä ihmistä joka pystyy puhumaan taloudesta ja nimenomaan oikeata taloudesta.
Pidän suurena syynä tähän murheeseen IPUn toimintaa jossa jäsenet eivät voineet sanoa mitään. Tämä ilmeni vaaleissa joissa emme saaneet puolueelta palstatilaa kuin pari senttiä.Ei siten voi voittaa mitään. Haaskattiin aikaa vaalimainosten jakoon vaikka niissä ei ollut asiaa josta kansa olisi saanut miettimistä. Vielä nettiaikanakin panostettiin lehtiin ja lehtisiin kun olisi pitänyt luoda oma ilmainen media . Rahaa tuhottiin jopa tv-mainontaan jota emme edes huomanneet.
Nyt puolue on haalinut kansalle vastenmielisiä vasureita roppakaupalla ja vanhat kannattajat ovat ihmeissään.Jos halutaan menestystä vaaleissa niin tämä sitä ei tuo.
"Kaikenmaailman unia se sinäkin näet. En ymmärrä miksi kepulaisia ollaan ehdottamassa puheenjohtajaksi."
Unilleen ei mitään voi,
enkä minä ole ehdottanut kepulauisia p,johtajaksi, minua vain kiinnosti tietää mikä mies tämä Kyösti oikein on,
vastustiko EU-liitosta vai oliko puolesta,
haluaako itsenäisen Suomen nyt kun tulokset on näkyvillä,
mutta on tainnut vetäytyä julkisuudesta kokonaan kun mitään tietoa en löytänyt.
Eikä ole järkevää antaa p,johtajuutta yli 70 vuotiaille mutta ei myöskään niille joilla elämänkokemusta ei ole.
________________________________________________
"Nyt puolue on haalinut kansalle vastenmielisiä vasureita roppakaupalla ja vanhat kannattajat ovat ihmeissään.Jos halutaan menestystä vaaleissa niin tämä sitä ei tuo."
En nyt ihan ymmärrä mitä tällä tarkoitat, toisaalta puhut miten pienituloiset on pantu maksumiehiksi etkä sitten hyväksyisi
heitä IPU,n riveihin?
Et kai kuvittele että rikkaat ihmiset siirtyy IPu,un vaatimaan itsenäisyyttä he kun hyötyvät EU,sta ja siksi se on olemassa.
Ymmärsikö jotain väärin?
Ikäkysymys tämä ei tietenkään saa olla, mutta nuoret miehet pitää joka tapauksessa saada joukkoihin. Puheenjohtaja voisi mielestäni olla iäkkäämpikin, jolla on elämänkokemuksen mukanaan tuomaa viisautta.
Kirjoituksesi oli kokonaisuudessan täyttä asiaa. Kommentoin pariin kohtaan.
"Pidän suurena syynä tähän murheeseen IPUn toimintaa jossa jäsenet eivät voineet sanoa mitään. Tämä ilmeni vaaleissa joissa emme saaneet puolueelta palstatilaa kuin pari senttiä.Ei siten voi voittaa mitään. Haaskattiin aikaa vaalimainosten jakoon vaikka niissä ei ollut asiaa josta kansa olisi saanut miettimistä. Vielä nettiaikanakin panostettiin lehtiin ja lehtisiin kun olisi pitänyt luoda oma ilmainen media . Rahaa tuhottiin jopa tv-mainontaan jota emme edes huomanneet."
Tiedottaminen on ollut IPUssa vanhanaikaista. Edes omaa sisäistä keskustelupalstaa, jossa jäsenet voisivat keskustella nimimerkkien suojasta ei ole saatu aikaiseksi. IPUn sisäinen kehittäminen on unohdettu kokonaan.
"Nyt puolue on haalinut kansalle vastenmielisiä vasureita roppakaupalla ja vanhat kannattajat ovat ihmeissään.Jos halutaan menestystä vaaleissa niin tämä sitä ei tuo."
Tämä on ollut myös yksi suuri haitta IPUlle ja sen menestykselle. Meillä on ollut viisaita miehiä ja naisia, jotka on häädetty pois isänmaan asiaa puolustamasta. En ymmärrä tämmöistä toimintaa.
Kyllä ymmärsit väärin. Sille en voi mitään. Seura tekee kaltaisekseen. Pienituloisia on suurin osa ihmisistä. He puolueita ylläpitävät äänillään. Mutta pitää myös ajatella miten ihminen voi vaurastua edes sen verran että tulee omillaan toimeen. Se ei toteudu siten kuin IPU puhuu. Tässä on ajattelun paikka. Vallassaolevien pitää huomioida kansantalous eikä rikkaiden keinottelijoiden etuja kuten nyt. Siksi rahalla ei voi leikkiä eikä edes puhua julkisesti nollakoron ja velkaelvytyksen puolesta. Nämä asiat on niitä perustietoja joita poliitikkojen pitää tietää. Annatte jatkuvasti keinotteluun rajattomat eväät ja se tuhoaa köyhien elämän. Te ette siten puolusta köyhiä vaan pelaatte ikävää peliä heidän kustannuksellaan kuten koko eduskuntakin korruptionsa vuoksi.
Ei kepulaista missään nimessä puheenjohtajaksi. Mielummin joku vanhan kaartin ipulainen.
Vieläköhän Jukkola jaksaisi alkaa tai sitten Risto Kangas? Siinä viisaita ipulaisia, jotka pettyneenä Pesosen aikaansaannoksiin, ovat poistuneet takavasemmalle.
IPU,n vaalityö ainakin omassa piirissäni oli sitä että kokoonnuttiin jonnekin kahville ja "keskusteltiin" siis Pesonen puhui vanhoista asioista jotka kaikki jo tuntevat, eikä mitään keskustelua syntynyt.
Paikalla oli yleensä kymmenkunta ihmistä jotka oli jo moneen kertaan nuo puheet kuulleet.
Tämänpäivän ihmiset ei lähde noihin täysin tuntemattoman puolueen
kokouksiin kahvikupposen toivossa, niinkuin joskus muinoin.
Puheita pitäsi päästä pitämään suuriin kauppakeskuksiin ja erilaisiin tapahtumiin, en kyllä tiedä miten niihin päästään mutta niissähän ne muutkin puolueet puheita pitää.
olen jo monasti ehdottanut että järjestetään jokin musiikkitapahtuma,
jossa on suosittu esiintyjä ja siellä voidaan pitää lyhyt puhe ja jakaa mainoksia,
tietenkin se maksaa mutta lipun hinnoilla voi kattaa kulut,
varsinkin jos esiintyjä on isämaallinen ihminen ja tekee ohjelman halvalla.
markkinoillakaan ei kai anneta puheita pitää koska noissa puolueiden kojuissa näyttää käyvän kahvilla vain puolueen jäseniä,
en tiedä miten IPU on noissa mukana ollut.
Menee siis viihteen puolelle. Viihdettä tämä on jo 20 vuotta ollut joten eikö jo pitäisi toimia vakavasti? Onhan tulokset nähty konkreettisesti.
Mihin Ipun NAISET on unohdettu? Voi nainenkin olla puheenjohtaja.
Ei naisia ole unohdettu, puheenjohtajakyselyssä oli ehdotettu: Lena Wiksten, Riikka Söyring ja Marika Siltanen.
Lena on pitänyt näistä eniten ääntä, mutta rajat auki politiikan ja pakkoruotsin puoltamisen takia jakaa joukot kahtia, joten hänestä ei ole ipulaisten yhdistäjäksi.
Omasta mielestäni vahva isänmaallinen mies olisi hyvä puheenjohtajana ja hänen rinnallaan perisuomalainen nainen puoluesihteerinä olisi hyvä yhdistelmä. Antaisi kuvan maan isästä ja äidistä. Nämä olisivat iältään 50-70 v. Varapuheenjohtajina taasen voisi olla nuorempaa kaartia 30-50 v. Tämä olisi ehkä ideaalein tilanne.
Jopa pomppasi omituinen juttu esiin. En ole koskaan kuullut tai lukenut Lenan puoltavan rajat auki -politiikkaa enkä tarkkaan ottaen pakkoruotsiakaan vaikka tästä viimeksi mainitusta en sen paremmin tiedä.
Koulutus olisi sopiva ja kokemus kohdillaan.
Ei ole Lenasta puheenjohtajaksi. Liian suvakki.
Eikös Keijo Korhonen asu Arizonassa? Vuokratkaa sieltä reservaatti (lääniä kyllä riittää) ja muuttakaa sinne koko popula!
Saattaisimme joutua ojasta allikkoon kun siellä on tämä suuri peliluolakaupunki jossa täkäläiset miljonäärit hummaavat meiltä varastetuilla rahoilla yötä päivää.