Kuinka paljon Sauli Niinistö sai vaalirahaa vuoden 2006 presidentinvaaliin Kajolta, Merisalolta ja Kehittyvien maakuntien Suomi -nimiseltä yhdistykseltä?
Onko vaalirahoituksesta tehty ilmoitus viranomaisille? Ja onko siihen ilmoitukseen laitettu kaikki ne henkilöt ja yhteisöt, jotka rahaa jakelivat.
Tälläkin hetkellä on käynnissä oikeudenkäynti Kajoa vastaan.
Onko vaalirahoituksesta tehty ilmoitus viranomaisille? Ja onko siihen ilmoitukseen laitettu kaikki ne henkilöt ja yhteisöt, jotka rahaa jakelivat.
Tälläkin hetkellä on käynnissä oikeudenkäynti Kajoa vastaan.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tämähän olisi rikosoikeudellisesti tutkinnassa, mutta Sauli kuuluukin säädyissä yläluokkaan, kansainvälisessäkin oikeudessa !
Presidentinkin syytesuojan voi murtaa
"Jos kuitenkin käy niin, että presidentin epäillään syyllistyneen tiettyyn rikokseen, niin häntä vastaan voidaan nostaa syyte valtakunnanoikeudessa. Tällöin oikeuskanslerin, oikeusasiamiehen tai valtioneuvoston tulee katsoa, että tasavallan presidentti on syyllistynyt maanpetosrikokseen, valtiopetosrikokseen tai rikokseen ihmisyyttä vastaan.
Mikäli jokin noista tahoista niin katsoo, niin sen tulee ilmoittaa asiasta eduskunnalle. Jos kolme neljäsosaa eduskunnassa annetuista äänistä tällöin päättää syytteen nostettavaksi, valtakunnansyyttäjän on ajettava syytettä valtakunnanoikeudessa ja presidentin on pidättäydyttävä siksi ajaksi omasta toimestaan."
lähde: finlex laki