miksi ei Valkeasaari. Valkeasaarella oli sentäs paremmat asemat kuin Kollaalla missä ei loppusalla ollut asemia laisinkaan enää. Valkeasaaressa oli levänneet miehet, Kollaalla tapeltiin lähes nukkumatta 3 viikkoa.
Toinen kesti, toinen ei. Oliko ero miehissä vai jossain muussa?
Toinen kesti, toinen ei. Oliko ero miehissä vai jossain muussa?
Vastaukset 45
Vanhimmat
Ero oli hyökkääjän määrässä!
Ennen joukkojen keskittämistä Kannakselle siellä oli vain kolme neuvostodivisioonaa. Touko-kesäkuun aikana 1944 keskitettiin Leningradin alueelle 24 divisioonaa, 2 tykistödivisioonaa, 6 panssariprikaatia, 8. Panssarirykmenttiä, 8 rynnäkkötykkirykmenttiä, 146 patteristoa ja noin 1 500 lentokonetta. Neuvostojoukkojen kokonaisvahvuus ennen hyökkäyksen alkua oli noin 260 000-280 000 miestä, 440-460 panssarivaunua, 170 rynnäkkötykkiä ja noin 1 600 kenttätykkiä sekä yli 100 rannikkotykkiä. Venäläisten suurhyökkäyksen valmistelua ja toteuttamista johti Leningradin Rintaman komentaja, kenraali Leonid Govorov, joka ylennettiin Neuvostoliiton marsalkaksi 18.6.1944.
Painopistesuunnassa noin 22 kilometrin levyisellä alueella Suomenlahdesta itään oli kenraaliluutnantti D. Gusevin komentama 21. Armeija , johon kuului 15 divisioonaa. Murtoalueella oli keskimäärin 200 tykkiä rintamakilometrillä. Itä-Kannaksella toimivalla, kenraaliluutnantti A. Tsherepanovin komentamalla 23. Armeijalla oli käytössä 5 divisioonaa. Näiden armeijoiden lisäksi venäläisillä oli toisessa portaassa reservinä kenraaliluutnantti Korovnikovin komentama 59. Armeija, josta suomalaisilla ei hyökkäyksen alkuvaiheissa ollut tietoa.
Neuvostoliitto pyrki valmisteluissa ja joukkojen keskityksissä mahdollisimman suureen salaisuuteen. Kaikille alueilla määrättiin radiohiljaisuus, kiellettiin tulevaa hyökkäystä koskeva kirjeenvaihto ja puhelinkeskustelut, puolustukseen viittaavia linnoitustöitä jatkettiin Kannaksella suomalaisten harhauttamiseksi ja lisäjoukkojen keskittäminen jätettiin varsin myöhäiseen ajankohtaan. Kolmen armeijakunnan miehistö tuotiin Kannakselle pääasiassa meritse vain muutamaa päivää ennen hyökkäystä. Salaamisessa onnistuttiin hyvin. Esimerkiksi evakuointia ei ehditty aloittaa lainkaan ennen suurhyökkäystä. Neuvostoliittolaiset tiedustelivat lisäksi yksityiskohtaisesti suomalaisten asemat ja ryhmitykset.
Suomalaisia oli Kannaksella hyökkäyksen alkaessa määrävahvuuksien mukaan 75 000 miestä, 100 panssarivaunua, 25 rynnäkkötykkiä ja 289 kenttätykkiä. Koko Suomen ilmavoimilla oli rintamakäytössä kaikkiaan 209 lentokonetta, joista ensi linjan taistelukoneita oli neljännes. Henkilöstöstä oli noin 5 % vielä maanviljelyslomilla, joten suomalaisten todellinen vahvuus 8.6.1944 oli noin 70 000 miestä. Neuvostoliittolaisilla oli näin ollen nelinkertainen miesylivoima, kuusikertainen panssariylivoima ja kuusikertainen tykistöylivoima. Suomalaisilla ei ollut mitään mahdollisuuksia torjua neuvostojoukkojen hyökkäystä Kannaksen vajavaisesti linnoitetuissa pääasemassa ja VT-asemassa.
Hyvin kuvailet neuvostojoukkojen KOKONAISVAHVUUDEN Kannaksella tuolloin kuitenkin unohtaen, että ei tuo kaikki massa suinkaan ollut Valkeasaaressa aamulla 9. ja 10. kesäkuuta. Oli vain pieni osa koko lössistä. Se tekee kysymyksestä mielenkiintoisen.
Valkeasaarella kohdistui ennen kokematon ilmahyökkäys ja tykistötuli JR 1:n asemiin jo toista päivää. Sen jälkeen hyökkäsi noin 10-kertainen ylivoima panssarien tukemana.
Minkään maan joukko ei olisi kestänyt vastaavassa tilanteessa.
Ei tykkituli kestänyt toista päivää. Molempina päivinä ammuttiin eri keskitykset.
- paremmin olis kestänyt jos sadekausi olis ollunna päällä ,-- kaikki paniikissa ku ei nähnyt mitään siinä valtavassa pölypilvessä ,tuskin näkivät toisiaan ,eivät edes tienneet mihinpäin perääntyä.
Saksalaiset olivat jo aiemmin informoineet suomalaisia Puna-armeijan sen hetkisestä tilasta. Keskittämällä voimansa Puna-armeija sai lähes aina aikaiseksi läpimurron! Kyse olikin siitä, että MITÄ puolustaja teki SEN JÄLKEEN!
Saksalla oli ps-divisioonia ja mahdollisuus pitää liikkuvia reservejä linjojen takana! Suomella oli VAIN yksi ja sama ps-divisioona ja sekin Viipurissa!½
Valkeasaaressa oli voimasuhteet jo alunpitäen niin eppäedulliset, että läpimurto oli selviö! Suomalaiset eivät vain pystyneet pysäyttämään hyökkäystä VT-linjaan (kuten oli suunniteltu) vaan vetäytyminen jatkui Viipurin tasolle VKT-linjaan, jossa VASTA puolustus sitkistyi Itä-Karjalasta siirrettyjen vahvistusten myötä!
TOISAALTA Puna-armeija ei vetäytymisvaiheen aikana pystynyt saartamaan tai tuhoamaan yhtään merkittävää suomalaisyksikköä!
TOISAALTA Puna-armeija ei vetäytymisvaiheen aikana pystynyt saartamaan tai tuhoamaan yhtään merkittävää suomalaisyksikköä!
- ei saanu venalainen suomipoikaa kiinni, kun suomi poika juoksi niin kovaa !
"- ei saanu venalainen suomipoikaa kiinni, kun suomi poika juoksi niin kovaa !"
Voi sinua Paavo, kun et ymmärrä asiasta yhtään mitään!
"- ei saanu venalainen suomipoikaa kiinni, kun suomi poika juoksi niin kovaa !"
Kun lopulta sai Tali-Ihantalassa sai Puna-armeija kerätä joukkonsa suolenpätkinä kuusten oksilta! Suomalaiset saivat keskitettyä naapurin joukkoihin sulkutulen, johon Stalinin iskudiivisioonat katosivat!
tali ihantalaan asti juostiin, osa olisi mielellään juossut ruotsiin asti.
Koko ajan taisteltiin.
Kollaata hallitsi Juutilainen. Ranskan muukalaislegioonan kenraali. Mullakin on kollaakestää veistos muistona isoisästä. Äärettömän taitava ja kova mies tuo Juutilainen.
Mutta Juutilainen ei suinkaan ollut mikään kenraali muukalaislegioonassa! Ei edes upseeri, minkä viran saivat vain etniset ranskalaiset ammattiupseerit!
Kaikki oli tervetulleet puolustamaan Suomea. Olisihan tuolla Juutilaisellakin olleet leppoisat päivät Ranskan hallitsemassa Pohjois -Afrikassa.
Juutilainrn sinun dementoituneen mirlipuolen isoisä ollut.
Jospa ottaisit asioista selvää ennen höpötystä. Muukalaislegioonan sotilas saa Ranskan kansalaisuuden palveltuaan legioonassa kolme vuotta.
Kollaa oli keskella tietöntä korpea ja silloin oli talvi.
Ei se nyt ihan tietöntä ollut. Lännestä itään kulkivat taistelupaikan kautta kantatie 73 ja rautatie Suojärvelle. Sodan lopulla venäläiset saivat myös ratayhteyden Petroskoista rajalle kuntoon. Sivustoilla oli kyllä runsaasti tietöntä korpeakin, jonne taistelut suurelta osin siirtyivät helmi-maaliskuussa.
Kollaanjoen taistelijat joutuivat itseasiassa paljon kovemmille kuin Taipaleen joen taistelijat. Taipaleelle suomalaiset oli todellakin panostaneet. Löytyi miljoonia maksaneita linnoituksia jne. Taipale oli ylitsepääsemätön.
Neuvostoliittolaiset koki raskaita todella raskaita tappioita. Päämaja arvioi vihollisen tappioiksi 300 000. Alkuryntäyksen jälkeen oli hyökkäykset valehyökkäyksiä. Halusivat löytää suomalaisten kivenkovan linjan heikoimman kohdan. Se arvioitiin olevan Summa. Rintaman heikoin kohta arvioitiin olevan Summa.
Idea kiertää Mannerheimlinja päättyi myös tuhoon. Kiitos Kollaa.
Ukki taisteli Kollaanjoella. Tuon rintamalohkon päälliköksi oli valittu Juutilainen. Elisiis Ranskan muukalaislegioonan huippu. Todellakaan Mannerheimlinjan selustaan ei kierretty. Eikunmotitettiin.
Aarne Juutilainen oli aluksi luutnanttina JR 34 komppanian päällikkönä ja myöhemmin kapteenina II/JR 34 pataljoonan komentajana. Hän ei ollut mikään rintamalohkon komentaja mutta huimapäinen mies. Hänen veljensä Ilmari oli jatkosodassa paras hävittäjä-ässä.
Keinonen kertoo kirjassaan Kärkijoukkona Syvärille Marokon Kauhusta.
Melekonen juoppohulluhan tämä Marokonkauhu oli. Ampui luutnantti Ruuben Nyästä humalapäissään nilkasta läpi. Oli uhonnut "siirrä jalkaasi tai ammmun". Ammu jos uskallat oli Nykänen vastannut. Siirrä jalkaasi syntinen, toisti Juutilainen uhmakkaasti. En siirrä, uhitteli Nykänen. Silloin Barabellumi laukesi. Luoti osui Nykäsen nilkkaniveleen. Uudelleen viritetty ase kohosi Nykäsen silmientasalle. Tilanne tasaantui ja Kauhu pani aseensa pöydälle. Tilannetta seurannut luutnantti Yrjö Keinonen poisti aseesta patruunat. Juutilainen sai teostaan 14 vuorokautta arestia. Syy aseen varomaton käsittely. Nykäsen jalkaan jäi elinikäinen vamma. Tapahtui Kontiolahdella ennen jatkosodan alkua. Kauhu oli kutsunut Kollaan miehet luokseen jatkoille upseerikerholta.
Jatkosodan hyökkäysvaiheen aikana Juutilainen toimi komppanianpäällikkönä ja pataljoonan komentajana Jalkaväkirykmentti 9:ssä. Syvärillä hän toimi Jalkaväkirykmentti 3:n taisteluosasto Juutilaisen komentajana. Taisteluosastossa palveli yhtenä komppanian päällikkönä myös tuleva Puolustusvoimien komentaja Yrjö Keinonen.
Jatkosodan ankarimpien taistelujen jälkeen Gorassa 1942 Juutilainen siirrettiin JR 9:n varuskunnan komendantiksi, jossa hän palveli asemasotavaiheessa. Rykmentin komendanttina hän ehti olla runsaan vuoden, kunnes siirrettiin edelleen 7. divisioonan komendantiksi. Divisioonan komendanttina hän toimi vuoden. Sen jälkeen ennen kenttäarmeijaan paluutaan Juutilainen toimi toukokuusta 1944 alkaen 31. Sotavankikomppanian päällikkönä. Siirto joukko-osastoon johtui 7. Divisioonan upseerien rangaistuspäiväkirjan mukaan ”jatketuista juopumuksista ja huhtikuussa 1944 tapahtuneesta käskynalaisen pahoinpitelystä”. Kesän 1944 torjuntataisteluihin Juutilainen osallistui jälleen kerran komppanian päällikkönä Loimolan suunnassa, ja siellä hän oli myös, kun aselepo solmittiin ja astui voimaan syyskuun alussa 1944.
ILmari oli Aarnen poika,
Taisi jäädä Marokon Kauhu lapsettomaksi. Pikkuveli Eino-Ilmari oli kyllä yhtä kuuluisa sotasankari kuin velipoikansa.
Ratkaisija oli Talvisodan henki ja parempi johto.
Valkeasaareen on kuin pikkukaupungin teekutsujen rinnastaminen pohjalaisiin mahtihäihin.
Kollaata puolistivat lähinnä Savosta ja Karjalasta kootut joukot.
raja joki ja valkeasaari uhrattiin,,,,, tiedoista huolimattta sodanjohto uhrasi etulinjan ja koko kannaksen, jätti vetäytymisenkin suunnittelematta. syväpuolustusta ei ollut kannaksella, jne. ( pelättiinkö mottia, maihinnousua, tms ???).
- siksi juostiin ja juostiin, kunnes viikossa oli saatu uusi ryhmitys taaemmas. - siis pelattiin vaan aikaa.
- ja tämä peli ei ollut suunniteltua, vaan ajauduttiin tähän tilanteeseen, kun ei ollut odotettu suurhyökkäystä tapahtuvaksi.....
Mutta lopputulos oli hyvä ja hyökkäyskärki pysäytettiin ilomantsissa ja tali-ihantalassa.
berliini alkoi houkutta puna-armeijaa... menetykset suomessa olivat liian suuret. Onneksi ! ja sota osaamista oli ilomantsissa ja ihantalassa ! kiitos veteraanit !
Nyt , 2015 taktista osaamista ei ole suomessa, eu ja maailma peli ei toimi, suomi on alistettu lammas ja nettomaksaja. ------taloudellisessa sodassa ei pärjätä......sääli.
EU:ssa on 28 jäsenmaata, jolloin on mahdotonta odottaa, että jokainen niistä olisi nettosaaja!? Samoin vaikutus päätöksentekoihin on demokraattista eli suht. pieni.
Sen sijaan suuri yhteisö tarjoaa muita etuja:
- vakaat ja halvat lainat ja matalat korot
- suuri kauppa-alue, jota monet kadehtivat
- olemme osana vaikutusvaltaista yhteisöä
JOTEN turha puhua lampaasta ja nettomaksajasta..
suomi on uhrin asemassa eu toiminnasssa. ikävä kyllä !
suomella meni paremmin jopa moskovan alamaisena kuin nyt brysselin alamaisena.
eu ja gold man sachs tyylinen kusetus vie varallisuuden ja elintason pois suomesta.
Siksi Suomi on nyt leipäjonojen maa. Massa-työttömyys ja leipäjonojen saaristot kalvavat suomea.
itsenäsiyys on mennyt
Naivit lahjotut moraalittomat Eu vasallit ja eu desantit ( kokoomus-kepu-sdp-vihreät). tuhoaa omaa kansaa leipäjonoihin ja massa-työttömyyteen.
------ vakaat ja halvat lainat ja matalat korot---
Yhteisö ei takaa yhtään mitään, lainat haetaan maailmanmarkkinoilta markkinahintaan. Ei ole olemassa mitään EU-alennuksia tai -takuita lainakorkoihin tai lainoihin.
----- suuri kauppa-alue, jota monet kadehtivat---
USA on paljon suurempi markkina-alue kuin EU ja Kauko-itä myös. Suomi kuului ETA-alueeseen ennen EU:a ja kaupalliset ehdot olivat ihan samat kun nyt jäsenenä. Mikään ei siis muuttunut paremmaksi jäsenyyden myötä.
EU on myöskin tällä hetkellä maailmantaloudessa se huonoiten menestyvä talousalue ja Suomi huonoin EUssakin. Siitäkö tulisi iloita?
----- olemme osana vaikutusvaltaista yhteisöä---
Miten se meitä lämmittää, tuo on pelkkää psykologiaa vailla kaikkea käytännön merkitystä. Onhan se EUn vaikutusvalta nähty, ei sitä kuuntele kukaan eikä mikään. Vain Saksan ja Ranskan äänellä on jotain merkitystä, EUlla ei niin mitään.
----JOTEN turha puhua lampaasta ja nettomaksajasta..-----
Ei muuten satu olemaan turhaa. Minulla on sen verran ikää että muistan hyvin kampanjoinnin syksyllä -94 kun jäsenyydestä äänestettiin. Silloin KAIKKI johtavat poliitikot pressa Ahtisaarta myöten vakuuttivat että SUOMI TULEE AINA OLEMAAN NETTOSAAJA. Tämä vale puri moniin ja ehkä ilman tätä valetta Suomi ei olisi liittynyt laisinkaan EU:iin.
EU:n käsittelyä varten.
Ja opetelkaa perusasiat.
EU:ssa tehdään yhteispäätökset, ei suurvaltojen sanelua.
suomi on väärässä seurassa, koska eu on väkirikkaiden maiden oma show,,,, suomi on vain riistettävänä sivuvaltiona, nettomaksajana, ,,
kuten olisi ollut neuvostokansojen yhteydessä, jos olisi 1939 liittynyt nl kansain yhteisöön.
totta puhut, 2015 suomessa on laajat leipäjonojen saaristot ja massa-työömyys päällä.
Omat asiatt on siis hoitamatta, aika kuluu eu fuulaan... ja oman kansan köyhdytykseen.
Millä lailla tämä EU kuuluu Valkeasaaren sotatilanteeseen?
http://areena.yle.fi/1-1698146
Simo Häyhä ampui liiat ryssät. Siinä selitys.
nykyiset kotiryssät on eu meppejä. sdp-kokoomus-kepu-vihreä desantteja.
Ilmari Juutilainen oli Aarne Juutilaisen poika. Ei veli.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Aarne_Juutilainen
Aarne Juutilainen syntyi Sortavalassa rautatievirkailija Tuomas ja Helmi Sofia Juutilaisen (o.s. Kauppisen) perheeseen vuonna 1904. Koulunsa Juutilainen kävi Sortavalassa, jossa hän luki seitsemän luokkaa Sortavalan lyseossa. Nuorena poikana hän osallistui Suomen sisällissotaan lataamalla konekiväärivöitä valkoisten puolella. Sodan jälkeen vielä alaikäinen Juutilainen pyrki vapaaehtoisena Aunuksen retkelle, mutta värvärit huomasivat Juutilaisen väärentäneen vanhempiensa suostumuksen sotaretkelle.
Juutilainen harrasti pesäpalloa ja kuului ainakin vuonna 1924 Sortavalan Virityksen pesäpallojoukkueeseen.
Aarne Juutilaisen nuorempi veli oli Suomen menestyksekkäin hävittäjälentäjä ja kaksinkertainen Mannerheim-ristin ritari lentomestari Ilmari Juutilainen. Ilmarin kertomuksen mukaan Aarne antoi hänelle aikanaan lahjaksi Punaisen paronin Manfred von Richthofenin muistelmat, jotka herättivät ajatuksen tulla lentäjäksi.
Korjaus osui oikeaan. ILmari oli Aarnen veli.
Olikos sitte Aarne Illun veli?
- kompaniassa vain 100 miestä ,kyllä siellä oli muitakin koppispäälliköitä -juutila menetti hermonsa lapin sodassa ,kävikö ihan hoidossa ?