kristin uskon fundamentalismi

Kristitty uskoo että hänellä on Jumalan ilmoitus Raamatussa. Jos ei usko koko
raamattuun rakentaa itselleen itsensän näköisen Jumalan. Tälläinen jumala on ihmistekoinen epäjumala. Kristityt homot ja lesbot tekevät juuri niin. Kysymys ei ole Jumalan sanan tulkinnasta, vaan halusta luoda itselleen sopiva Jumala. Raamattu on otettava kokonaan, ja sitä on tulkittava Raamatun itsensä kautta. Joka ei usko Raamattuun ei usko Raamatun Jumalaan, vaan tekee itselleen epäjumalan.
3136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Raamattuun uskominen tyssääntyy jo alkusivulla, koska ei kirjoiteta mitään siitä,miten ihmissuku jatkui Aatamin ja Eevan jälkeisissä sukupolvissa.Myöhemmissä kirjoituksissa tulee selkeästi monissa eri yhteyksissä esille se,että Raamatun kirjoittajat ovat lähellä rikkaita juutalaisia kauppiassukuja

Äänestä
  • "Raamattuun uskominen tyssääntyy jo alkusivulla, koska ei kirjoiteta mitään siitä,miten ihmissuku jatkui Aatamin ja Eevan jälkeisissä sukupolvissa"

    Eivätköhän nuo ihan naimalla lisääntyneet? Veli ja sisko, ja niin edelleen... Panihan Lootkin, tuo vanha irstailija, kännipäissään kaksi tytärtään paksuksi.

    Tosin Raamatun uskottavuus romahtaa jo ennen ihmisten luomista, sillä valo, yö ja päivä tulivat ennen Auringon luomista. Kasvit luodaan jakeessa 1 Moos 1:11, mutta Aurinko, Kuu ja muut taivaankappaleet vasta jakeessa 1 Moos 1:16.

    Jahve olisi myös reputtanut alakoulun biologian, sillä Raamatussa Herra mainitsee jäniksen olevan märehtijä.

    Äänestä

Kaikki suunnat, lohkot ja lahkot ovat rakentaneet itsensä näköisen Jumalan. On naiivia uskoa, että juuri oman lahkon Jumala olisi se oikea.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nenämies kirjoitti:

Kristitty uskoo että hänellä on Jumalan ilmoitus Raamatussa. Jos ei usko koko
raamattuun rakentaa itselleen itsensän näköisen Jumalan. Tälläinen jumala on ihmistekoinen epäjumala. Kristityt homot ja lesbot tekevät juuri niin. Kysymys ei ole Jumalan sanan tulkinnasta, vaan halusta luoda itselleen sopiva Jumala. Raamattu on otettava kokonaan, ja sitä on tulkittava Raamatun itsensä kautta. Joka ei usko Raamattuun ei usko Raamatun Jumalaan, vaan tekee itselleen epäjumalan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu