Sattuipa taas kerran tilanne, joka kohotti verenpaineeni pilviin. Eräs uskovainen täti tuli kertomaan, että kun otan jeesuksen omakseni, niin pääsen suvun kirouksesta. Yritin kovasti selittää, että kyse on genetiikasta, ei kirouksesta. Että syvästi uskovainen äitinikin sairastui ihan jeesuksesta huolimatta. Ja kuntoutui lääkkeillä, ei raamatulla.
Johtuipa siitä mieleen, että ateistit eivät tyrkytä, mutta nk. uskovaisilla tuntuu olevan jokin oikeus rikkoa toisen uskonnonvapautta kohtaan. Terveyspalstoillakin on jatkuvaa provoa, että kristinuskolla se ja se vaiva paranee. Ei muuten parane. Mutta jos riittävästi ahdistellaan, niin toki sillä jeesustelullakin saadaan muutama aivohalvaus aiheutettua siihen muutenkin altteille ihmisille. Että päästään pilven reunalle tai sillein.
Tyrkyttäjät ja tilanantajat
4
123
Vastaukset 4
- Maailmaanmahtuu
Oletko koskaan miettinyt miksi sinua "ottaa päähän niin"? Maailma on täynnä uskontoon tai johonkin muuhun juttuun hurahtaneita ihmisiä, jotka haluavat jakaa sitä, minkä itse tuntevat hyväksi ja sopivaksi ainakin ja lähinnä itselleen.
Jos / kun he julistavat sanomaansa eniten omiksi lämpimikseen, miksi sinun pitää vetää siitä pultit? Kommenttisi mielipiteestä huolimatta sanoisin, että et ole lainkaan niin varma oman vakaumuksesi oikeudesta ja paikkansa pitävyydestä. - jonna_x
Ja sinunlaisesi velliperse ei saa asiaansa sanottua kasvotusten? Niinkö?
Parikaljaa ja nettiin purkamaan tunteitaan, säälittävää.- hohoooooo
Eikö se satujeesus tullut tänäänkään ja nyt pikkuista kiukuttaa? :D Miten hauskaa :D
Uskonnot ovat pitkälti hengellistä homeopatiaa. Kun katselee niitä ihmeitä tekeviä homeopaattisten tuotteiden mainoksia, ei voi välttyä rinnastamatta sitä uskontoihin.
Lisäksi kun tänään TV:ssa oli uutinen jossa myös islamilainen yhteisö halusi verotusoikeuden niin sen lisäksi monet muuta lahkot haluavat samaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j921383Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga83931- 42844
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden293763Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️82631- 46623
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35621- 47617
- 39569
- 28564