Mitä mieltä risteytyksistä??

-ruuSu-

Itse tykkään risteytysponeista, mutta en välttämättä niitä hirmuisesti "tekisi".

Nykyään kuitenkin kaikki eivät halua risteytystä, vaikka niissä ei mitään vikaa olekkaan!!. Kannattaa siis miettiä, jos risteyttää kaksi rotua, että onko varmasti joku joka haluaa risteytyksen!.

Toivottavasti en nyt loukkanut ketään (edes hevosia), mutta halusin vain ilmaista oman mielipiteeni!!

4

781

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zaija

      Minä todellakin tykkään risteytyksistä. Tietysti on ymmärrettävää, etteivät kaikki niistä pidä.

      Itse omistan lv/nf risteytyksen. Kerrassaan mainio hevonen. Ei ehkä rakenteeltaan mikään täysi kymppi, mutta ei kummiskaan mikään huono. Perinyt lämppärin mahtavan ja kauniin ravin. Ei kuitenkaan levitä. Käynti ja laukka myöskin hyviä. Hevonen on vasta nuori, mutta tulevaisuudessa meinataan kisata joko koulua tai kenttää.

      Jahka saamme joskus haalattua oman paikan meinaan tammani varsottaa. Olen suunnitellut astuttavani sen jollain pienellä pv tai arabiorilla. Tietenkin joku rupeaa älisemään, että onko siinä mitään järkeä. Vastaukseni; on. Ei sitä ikinä tiedä miten laadukkaan ratsun siitä saa. Tai sitten ei.

      Tarkoitukseni on myöskin itse pitää mahdollisesti tuleva varsa. Vaikka eihä sitä koskaan tiedä jos joku sattuisi haluamaan laadukkaan harrastehevosen tai peräti kisoihin soveltuvan ratsun.

      • Satu

        Tykkään risteytyksistä!
        Hoidankin yhtä, arabi/welsh.
        Siro rakenteinen, mutta tosi hyvä esteissä.. *huokaa* Niin, jos oman hevosen saisin, voisin kyllä mielelläni risteytyksen ottaa. :)


      • Daisyn hoitaja

        Mäkin tykkään risteytyksistä! ei niissä mitään vikaa oo! Hoidan ite yhtä risteytysponitammaa.


    • Thiru

      Itse henkilökohtaisesti pidän risteytyksistä. Ne ovat oikeastaan aina erillaisia, todellisia persoonia. Kaikenlaisiin risteytyksiin on tullut törmättyä! :]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2027
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      756
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      661
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      614
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      541
    Aihe