Moi,
Multa siis lähtee asuntolainan tililtä joka kuukausi n. 50e luottokorko. Mikä tämä on?
Asuntolainan luottokorko?
8
784
Vastaukset
- hohjaa
No se on luottokorko.
Lisätiedot löytyvät varmasti tekemästäsi lainasopimuksesta. - ihmeissään91
Täytyy etttii paperit. Oisko tämä siis lainaan perustuva korko eli esim jos laina on 35k niin luottokoron kanssa 40k? Näin esimerkillä. En oikein koskaan ole perehtynyt näihin vaikka laina ollut jo kolme vuotta.
- msdmvv
Voi luoja. Onko nyt käynyt niin, että pankki on myöntänyt asuntolainan ihmiselle, joka ei ymmärrä mitään, yksinkertaistakaan rahamaailman käsitettä.
Luottokorko on rahan hinta eli korvaus, jonka maksat pankille siitä, että olet voinut lainata rahaa. Pankki ei siis ole siirtänyt sinulle 35 000 euroa hyvän hyvyyttään, vaan nyhtää sinulta joka kuukausi sen n. 50 euroa korvauksia. Eli korkoa. Lainapapereissasi lienee maininta korkoprosentista, joka lienee 1,7 % kieppeillä. Se on ilmaistu sillä tavalla hämäävästi, että 'viitekorko marginaali'.
Tuo ihmeellinen ajatusrakennelmasi 35k/40k ei ihan auennut. Eli miten kuvittelet lainasi turpoavan koron takia? Tietenkin maksat takaisin enemmän kuin lainasit, jos sitä ajat takaa. Se on niinkuin pankkien toiminnan ydin: lainata rahaa ja periä siitä maksu, kunnes rahat on palautettu takaisin.
- Laamakuiskaaja
Noihin ehtoihin pitäisi perehtyä jo ennen kuin allekirjoittaa lainapaperit, jos jotain ei ymmärrän niin pitää vaatia selvennys.
- ihmeissään91
Joo eli siis sain jo lainan yli 3 vuotta sitten. Laina ei ollut kovin iso, mutta sillon kun sitä kävin hakemassa (ensiasuntoon) niin porukat oli mukana, sekä lainan takaajina. He ymmärsivät kaikesta kaiken, itse tulin perässä. Joten toisaalta ihan hölömöö kysyy asiaa täältä, mutta selvyys tuli. Niinkuin yritätte sanoa, aion tutustua tarkemmin noihin lainaehtoihin ja jatkossa perehtyä asioihin paljon paremmin. Kiitos vastanneille.
- kaivananalia
Pankit antaa lainaa aika monellekin sellaiselle jolla ei ole hajua siitä mitä sopimus oikein on..... siitähän kertoo miten monella on ongelmia maksujen kanssa.... miten monella on merkitä ja kuin paljon on noita järjestelyjä. Velkaahan on suhteellisen harvalla, mutta määrä on aivan kamala.
- Isoäitee
Vanhempasi on joko jättäneet talouskasvatuksesi puolitiehen tai itse olet sulkenut korvasi aiheesta keskustellessa. Hyvä, että vanhempasi kuitenkin lähtivät pankkiin lainaa nostamaan, niin korko on ehkä asiallinen. Nyt sitten on opiskelun aika.
Tässä on linkki yhteen lainalaskuriin, se ei ole kovin hyvä, mutta sillä pääset alkuun: http://www.laskurini.fi/raha/lainalaskuri Tämän avulla voit tehdä vertailevia laskelmia omasta lainastasi. Esim jos maksat suurempaa kuukausierää, niin mitä se vaikuttaa lainan loppumisaikaan ja maksettuun korkomäärään koko laina-ajalta. jne. Tuosta laskurista näet myös sen korkomäärän, jonka maksat pankille koko laina-ajalta.
Oman pankkisi nettisivuilta näet omaan lainaasi liittyvät tiedot, mm sen korkoprosentin ja marginaalin, joka on lainaa ottaessa sovittu. Sieltä voit myös avata maksusuunnitelman niin, että näet koko laina-ajalta kuukausittaiset lyhennykset ja korot, myös yhteenlaskettuina vuosittain. Näet myös sen kuukauden, jolloin menee viimeinen lainaerä maksuun (jollei lainakorot nouse tai jollet muuta maksuerää).
Voit myös varata pankkiisi ajan lainavirkailijalle, jonka velvollisuuksiin kuuluu neuvoa sinua laina-asioissa.
Ja vielä pieni tietoisku: https://fi.wikipedia.org/wiki/Asuntolaina
Hienoa, että otat selvää asioistasi NYT ! - Isoäitee
Teepä vielä vaikka taloustesti:
http://www.kuluttajaliitto.fi/teemat/kuluttajan_talous/raha-asiat_ja_niiden_hoito/taloustesti_-_testaa_taloutesi_tasapaino!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan483130Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan272894- 1212326
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281432Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631336- 111316
Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj121083- 74989
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39922Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13802