Millään uskonnolla ei saisi olla verotusoikeutta, koska se sitoo uskonnon politiikkaan.
Verotusoikeus ja uskonnot
kausiluonne
10143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Yleensä ihmisten keskuudessa vähän samaa kuin kuninkaan haluamista valtakuntaan ja mitä enemmän on hallitsevia kuninkaita yhteiskunnassa, sen suurempi verotusprosentti maan kansalaisilla. Verotusoikeus on vähän sama asia kuin laillistettu varkaus.
Jumalan pappien toimintaan. Nykyisissä yhteiskunnissa verotus ihan muuhun.
Hihhulit voisivat rahoittaa pappiensa elämisen ihan itse, ilman koko yhteiskunnalta rokottamista. Israelin sotkut eivät kuulu Suomeen mitenkään.
maan kuninkaille ja nykymenon tukemiseen.
saa veroparatiiseja käyttää.
hyötyvät tahtovat elää ylellisesti, ainakin johtajat.
kaiken pahan alku ja juuri varmuudella.
Kirkko ostaa jäsenmaksukeräyksen eli kirkollisveron yhteiskunnalta ja maksaa siitä palvelusta yhteiskunnalle/Veroviranomaisille muutaman miljoonan. Tällä tavoin saadaan jäsenmaksu oikeudenmukaiseksi eli rikas maksaa enemmän kuin köyhä ja tuloton ei tietenkään mitään. Kirkko on tässä suhteessa erittäin demokraattinen ja samaa voidaan sanoa oikeastaan vain ammattiliittojen tavasta kerätä oikeudenmukaiset jäsenmaksut.
Hei!
Järjestöt maksavat muistaakseni yhteisö- ja kiinteistöveroja ainakin.
Kirkollisvero on kansankirkon "kymmenysjärjestelmä" joka on pakollinen jäsenille.
Hengellisissä järjestöissä tavallisin metodi on 10% kymmenykset.
Tuloveroja maksaa vain palkannauttija palkkatuloistaan.
Verot sitovat kaikkia yhteiskunnassa. Ei ole pakotietä veroista pois.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
Ap. kirjoittaja. Nythän yhteiskunta maksaa kirkolle suoraan yhteiskunnallisista velvoitteista eli ostopalveluista aiheutuneet kulut eli yhdeltä momentilta valtion budjetista. Kiinteistö- ja muut verot eivät ole kirkollisia veroja. Valtio kerää yhteisöverot omiin kuluihinsa. Kirkollisvero eli kirkon jäsenmaksu on sidottu tuloihin eli jos ei tuloja, ei ole maksuakaan. Jos tuloja rutosti, kirkollisvero on kuitenkin n. 0,2% tuloista. Siis hyvin sosiaalinen ja tasapuolinen.
Millään uskonnollisella yhteisöllä ei verotusoikeutta. Kirkkokin käyttää valtion vero-ohjelmaa saadakseen jäsenmaksun maksajan tulojen mukaiseksi. Kirkko toimii ostopalveluja ostajana tässä asiassa ja verohallinto tulouttaa kirkolle nämä jäsenmaksut eli kirkollisveron. Jos sinulla sattuu olemaan verokortti, niin katsop sinne. Siellä ei mainita mitään kirkollisverosta, mutta sen sijaan AY-jäsenmaksu siellä mainitaan ja se kerätään yleensä veronkannon yhteydessä, mutta työnantaja tulouttaa sen liitoille.