Radiojumalanpalvelus lauantaina.....

31.10. Yle Radio 1 klo 11.00 Liperin adventtiseurakunnasta.

Saarnaajana Veli Keronen. Raamatunteksti: Reima Ylisirniö. Alkurukou: Irmeli Ylisirniö. Säestys: Noora Keronen (piano) ja nuorten soitinryhmä.

Jälleen mies pitämässä saarnaa ja tällä kertaa pyhäinpäivän takia Jumalanpalveluksia lähetetään myös lauantaina, joten adventisteille tämä sopii oikein hyvin.

15

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EttehänVietä

      Ettehän te edes vietä pyhäinpäivää, adventistit! Vietätte vain lauantaita.

      • Saarnassa oli kyllä päivän aihe (kuolema) mukana, vaikka ehkä jumalanpalveluksissa ei samalla tavalla aihe ole ollut mukana, kun muilla suunnilla. Ja tänään alkoi rukousviikko ja ainakin meillä luettiin päivän teksti Nykyajasta. Mutta kiitos Herralle ja Liperin seurakunnalle hyvästä Jumalanpalveluksesta!


      • pyhpyhpyhpyhpyh

        Raamatussa ei ole mitään pyhäpäivää lainkaan. Se on pakanuutta.


    • Meille.myös

      ".... ja ainakin meillä luettiin päivän teksti Nykyajasta."
      Ja teksti kuuluu näin:
      "Suomen Adventtikirkko päätti kokouksessaan 4.10.2015 käynnistää yhteistoimintalain mukaiset neuvottelut. Yt-neuvottelut alkavat torstaina 22.10.2015 ja ne koskevat seurakunnallisen työn 50 työntekijää – pastorit, kenttätyöntekijät, jaostojen työntekijät ja Unionin toimiston henkilökunta – yhteensä 45 henkilötyövuotta. Neuvottelut eivät koske Suomen Adventtikirkon koulutoimen tai Nurmikodin henkilöstöä."

      • Ja höpsis! Ensimmäinen teksti on Ted N.C. Wilsonin "Voima työn päättämiseen, kolmen enkelin sanomien omaksuminen". Ja rukousviikon aiheena on "herätys ja Jeesuksen toinen tuleminen"


      • sanakosketti

        Kannattaa kuunnella Veli Kerosen erinomainen puhe yle areenalta
        (http://areena.yle.fi/1-3010105) ja koko jumalanpalvelus on yksi parhaita radiosta kuulemiani.


    • Montako

      Montako adventistia paikalla? Kolme vai neljä? Joista kaksi mahdollisesti vielä elossa.

      • tuliko.heille.itku

        Montako oli paikalla arkissa, kun Jumala pisti arkin ovet kiinni. Kuinka kävi niille ulkopuolella oleville ?


      • Montako
        tuliko.heille.itku kirjoitti:

        Montako oli paikalla arkissa, kun Jumala pisti arkin ovet kiinni. Kuinka kävi niille ulkopuolella oleville ?

        Nooan tarina on satu. Joten kenellekään ei tapahtunut oikeasti mitään.


      • OmituinenSamaistus
        tuliko.heille.itku kirjoitti:

        Montako oli paikalla arkissa, kun Jumala pisti arkin ovet kiinni. Kuinka kävi niille ulkopuolella oleville ?

        Ei adventismi Ellun harhoineen mikään pelastava arkki ole, vertaus menee pahasti pieleen!


    • Ahneiden.lahkojen.loppu

      Radiojumalanpalvelukseen 31.10.2015 Liperin adventtiseurakunnassa osallistuneita oli kenties kourallinen.
      "Montako adventistia paikalla? Kolme vai neljä? Joista kaksi mahdollisesti vielä elossa."
      Hyvä huomio!
      Adventistipastoreilla on kiire jakaessaan taivasosuuksia kuolemassa olevien seurakuntalaistensa osakekirjoja ja pankkitilejä vastaan. Puuhaa siis riittää ja kuitenkin väkeä vähennetään pastorikunnasta? Ymmärtäähän sen, kun poistuma on aika rajua ja kohta voidaan kaikki Suomen adventistit mahduttaa vaikka Annankatu 7 kirkkosaliin, niin silloin 15 palkattua pastoria on ihan liikaa.
      Liperin mummotkin kannattaa tuoda pääkaupunkiseudulle, niin saadaan mummojen mökit adventtikirkon yt-neuvotteluissa potkunsa saaneiden kesämökeiksi, kun luppoaikakin potkunsa saaneilla huomattavasti lisääntyy?

      • pyhpyhpyhpyhpyh

        Olet valehteleva paskanpuhuja.


    • advari.turuust

      Sain sen käsityksen Nykyaikalehden (adventistien viikko-/kuukausijulkaisu), että Suomen adventtikirkon palveluksessa olisi 60 palkkaa nauttivaa virkailijaa (vihityt pastorit 15 kpl mukaan lukien?). Maallikot, jotka eivät saa palkkaa ja tekevät siis ilmaista -/talkoo työtä sekä suorittavat myös suurimman osan adventtikirkon seurakunnallisista tehtävistä eivät siis kuulu "joukkoon".
      10 % vähennys (6 henkilötyövuotta) palkkaa nauttivista Suomen adventtikirkon viroissa olevista ovat siis ne pyhät kymmenykset, jotka Suomen adventtikirkon johto uhraa karsiakseen menojaan?

      • Voivoisentään

        Voi voi sentään, tällaista tämä uskonnollinen yritystoimintakin on...riskialtista bisnestä... Ei ole ihmisillä enää varaa taivaspaikkoihinkaan näin lama-aikoina...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45552
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      41
      11329
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10951
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9765
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      87
      8592
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      276
      6640
    7. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      43
      2344
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      12
      2244
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      44
      2084
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      0
      1741
    Aihe