Mäntsälän joki

mikämättää-

Melkoista sakkaa taas tullut Mustijoelle asti.Kaiketi monenmoista pesua ja purkua viikolla ollut.
Kuka uskaltaisi puutua Mäntsälänjoen tuhoon.Asia vuosinkin esilletuomisten jälkeen lakaistaan maton alle.Eikä siihen puutu elyt eikä helyt.
Jospa kunta alottaisi työllistää ja hoidella omia alueitaan.

8

587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 36prosenttia

      Lopeta tuo narina. Pitäisihän sinun ymmärtää, ettei kunnan ihmiset ehdi puuttua moisiin asioihin, koska 450 kunnan työtekijää 1300:sta on vuosittain täysiaikaisesti poissa töistä. Mäntsälässä ennätykset on tehty rikottaviksi

    • Sattuujatapahtuukin

      Miksi verovaroilla pitäisi kustantaa maajussien sotkut, osoita lasku niille kenen tiedät sotkeneen. Jokihan on tunnetusti oiva laskupaikka pskalle.

      • Westis66

        Epäilen vahvasti, että maanviljelijät eivät ole niitä pahempia sotkijoita. Vuosien varrella olen kerännyt viinapulloja, limonaadipulloja, auton ulkokumirenkaita, kaljakorin, muovisen ison lihalæatikon, palloja, kypärän ym ym tavaraa joesta. Satun asumaan tämän ihmisten likaaman joen rannalla. Joka vuosi järkytteenä likaa katsellen. Joessa elelee sorsia, saukkoja, joutsenia, erilaisia kalalajeja ym. Sääliksi käy ihmisten välinpitämättömyys.


    • mädättää

      Voihan tuotasta syytellä vaikka kumminkaimaa vaan ei se poista tosiasiaa,että putkitetut sivukylä ja naapurikuntien jätteet jätevedet kuormittavat ns.jätepuhdistamoa.Näytteistä ei juurikaan tiedoiteta.Otettaneeko niitä milloin ja mistäLEi ainoastaan ruuantuottaja kuormita vaan melkoinen osa sitä käyttävistä.Kaikki mikä jää typpi ja fosvorin puhdistamisen ulkopuolelle valuu sinne jokeen.Otetaan taas vanhaveisu.Lääkkeet jopa taudin aiheuttajat.
      Nykyisin huolestutaan puhdistamoiden toiminnoissa -antibakteeriset-tuotteet.Nehän valuvat myös puhdistamoille joiden mekanismiin kuuluu myös puhdistaminen tietyillä bakteereilla.Nyt nämä antibakteerit tuhoavat myös nämä toiminnan kannalta tärkeät bakteerit.Et revitään tästä .Joki on tuhonpartaalla.

    • Kuutinenpaikka

      Eiköhän tuo ole kohta jäässä.

    • valitettavasti

      Tuo ei jäädy nykyisin vaikka muutamavuosi sitten joku pääsi hiluksilla lähelle Linnamäen aluetta ja upposi.

    • mäntsälänkeisari

      Mitä te sitä kuntaa käskestte kaiken hoitaa?
      MENKÄÄ ITSE LAISKAT SIIVOOMAAN SITÄ MÄNTSÄLÄN JOKEA, EI KUNTA VOI TEHDÄ KAIKKEA!!!!!! TE VAAN TÄÄLLÄ ISTUTTE TIETOKONEELLA KUN ITSE VOISITTE MENNÄ SINNE PUTSAAMAAN JOKEA!! HERÄTKÄÄ IHMISET!

    • liekökeisarinalamainen

      Hyvä keisari et sanoit tuon.Olempa puhdistellut ja tiedoitellut.Kunta voisi antaa esimerkkiä ja omia alueitaan voisi raivata joen varrelta.Toisaalta minulla ei ole sitä vaadittavaa korttia jota vaikkapa tienvarsien siivoamiseen vaaditaan.
      Jokien pohjaakin voisi joskus muualtakin kuin keskustan siltojen viereltä puhdistaa.Mitä rojua muualla silloilla on heitelty tai upotettu.Joskus palolaitos harjoitteli sukeltmista nostaessaan rojut ylös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      314
      2978
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      198
      2810
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      53
      2405
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      166
      1484
    5. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      1219
    6. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1212
    7. 58
      873
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      854
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      799
    10. 77
      784
    Aihe