Keskustassa ei mielistellä, eikä näinollen eletä valheessa.
Ks. Hyvä Terveys: Mielistelijä elää valheessa
Ks. Hyvä Terveys: Mielistelijä elää valheessa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Keskustahan on pelkkää valhetta ja kusetusta - ollut aina, ja näköjään tulee aina olemaankin.
Maalaisliitto on todellisuusharhaa. Kaupungissa elämä on kovaa ja on tultava omillaan toimeen. Toisin kuin tukiaisjussien puskakylissä.
Kyllä ne tukiaiset erimuodoissaan ja eri porukuille (puolueiden etupiireille) pyörivät kaupunkiympäristössä yhtälailla.
Ja kovalla saa elämää kaupungissakin.
Kepuhan ei ole puolue, vaan perinneyhdistys, joka roikkuu Lestadiolaisten äänillä ja veronmaksajien rahoilla ihmisiä kiusaamassa
Kokoomus yrittää mielistellä äänestäjiä l. valehtelee todellisuudesta.
Soini on mielistellyt suurta osaa suomalaisista, joista useimmat ovat sen vihdoin huomanneet.
Keskusta mielisteli äänestäjiä kaikkien aikojen suurimmalla vaalivalheella: "Suomi kuntoon ja työtä kaikille. Luomme 200 000 uutta työpaikkaa".
Hämmästyttävän moni uskoi keskustan kykenevän luomaan satoja tuhansia työpaikkoja, eli ei keskustaa äänestävien tyhmyys ole mihinkään kadonnut. Se on ja pysyy.
Väessä pääsi mielistelemällä luvattoman usein eteenpäin mielistelemällä. Se ei nähdäkseni johtunut pääasiassa esimiesten typeryydestä vaan heidän usein vastustamattomasta halustaan kuulla itsestään mairittelevia sanoja.
Mielistelemällä opportunistisesti ihmisestä tulee koira, joka käyttäytyy isäntäänsä kohtaan lipoen saadakseen makupalan.
Politiikassa selkeintä perseennuolentaa tapahtuu Persuissa. Soini nuoleskeli ymmärtämättömiä suomalaisia ja sai paljon ääniä.
Muiden persujen on nuoltava Soinia saavuttaakseen etuja itselleen.