YEL-vakuutuksesta

hämmentynyt_yrittäjä

"YEL-maksut voi vähentää kokonaisuudessaan maksajan verotuksesta."

Mitäs tämä käytännössä tarkoittaa? Olen aloitteleva yrittäjä (tmi) ja yelli pitäisi ottaa, mutta en ymmärrä tästä mitään. Eli nyt selvällä suomenkielellä, miten vähennykset käytännössä tapahtuu? Ilmoittaako vakuutusyhtiö verottajalle, että tämä henkilö on arvioinut työpanoksensa olevan esim. 10 000e tänä vuonna ja siitä hän maksaa sen jotain 23% eläkettä, että ottakaa se huomioon ennakkoverossa? Vai maksanko molemmat, sekä yellin että ennakkoveron ja saan hyödyn vuoden lopussa veronpalautuksena? Joudunko itse ilmoittamaan verottajalle miten paljon maksan yelliä?

7

278

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YrittäjäksiSiirtynyt

      Sinä ilmoitat veroilmoituksessa maksetut YELit. Ne näkyvät joko yrityksen tuloksessa tai sitten henkilökohtaisena verovähennyksenä täysimääräisinä. Toiminimen osalta tuossa ei ole mitään eroa lopputuloksen kannalta. Verottoja ei ole kiinnostunut YEL-työtulostasi, vaan verovuonna maksetuista YEL-maksuista.

      Jos haluat muuttaa ennakkoveroa, pitää sinun hakea sitä verottajalta.

    • konkkatuleemuuten

      Vaikka vaikka yellin myyjät sinua yrittää pelotella kaikin tavoin, älä yelliä ota, ennen kuin tuloja virtaa yritystoiminnan kuluihin.

    • Pikku_neuvo

      Selvitä itsellesi mikä on taysi poisto verotuksessa, mitä se tarkoittaa euroissa.
      Esim. 100€ ostos täysin vähennys oikeuksin, paljonko saat verottajalta takaisin?
      Yksi yrittäjä luuli että verottaja maksaa takaisin poistokelpoisen maksun, hänellä oli myös alvista käsitys että ne saa täysmääräisinä takaisin, ei ymmärtänyt että myynnin alvista vähennetään ostojen alvit ja negatiivinen summa palautetaan.
      7 vuotta ja 250 000€ myöhemmin ei vieläkään tajua.
      Eli ota ensin selvää perusteista, vähennyksistä, mitkä kelpaa, mitkä kelpaa vain puoliksi.
      Sama alv vähennyksistä.
      Opettele tajuamaan prosenttilaskut, miten lasketaan veroton summa, paljonko on vero (alv), jos annat alennusta x% paljonko se vaikuttaa katteeseesi jne.

      • hämmentynyt_yrittäjä

        Eli voisin vähentää maksetut yellit esim. alveista? Eli jos teen kuussa tonnin edestä työtä, jäisi siitä maksettavaksi alvia jotain vähän alle parisataa. Jos kuvitellaan, että maksan yelliä samassa kuussa satasen, niin voinko vähentää sen alvista ja pulittaa valtiolle alvia takaisin vain huntin? Onko merkitystä, vähennänkö yellit alveista vai ennakoista? (alvista luulisi olevan helpompaa...)


      • mallilaskelmaett

        "Eli voisin vähentää maksetut yellit esim. alveista?"
        - ei ei ei.....alvit on ihan eri juttu. alvit maksetaan normaalisti ja vähennetään osto alveista (oma verottajan tilinumero alv maksuissa).
        - ennakkoverot maksetaan omana tilinumerona ja maksulappuna verottajalle

        - yellin voit vähentää tilinpäätöksen jälkeen ilmoittamalla sen veroilmoitukseen ja tämä tarkoittaa sitä että :
        esim:
        * tekisit tilikaudella voittoa 10 000euroa/alv0%, josta joutuisit normaalisti maksamaan tuloveroprosentinmukaisen veron, vaikka 20% ja silloin maksaisit tuloveroa 2000 euroa
        * mutta jos olisitkin maksanut yel maksua 1500euroa, niin sen "hyvitys" lasketaan siten että: voittosi 10 000e/alv0% - 1500euroa (yel) = 8 500euroa/alv0% voittoa tilikaudella ja tästä summasta sitten maksaisit sen oman tuloveroprosentinmukaisen veron esim: 20% olisi 1 700 euroa

        Joten tässä esimerkki tapauksessa hyödyit 300 euroa verotuksessa kun maksoit 1500euroa yel-maksua !!!!


      • Pikku_neuvo

        Juuri näin.
        Tuo aloittajan kommentti on juuri se mitä monet luulevat, täysi poisto-oikeus ei tarkoita että summan saa vähentää verosta.
        Poistosumma vähennetään tuloksesta kuten kerroit.
        Tämä harhaluulo vääristää ihmisten käsitystä yrittäjistä ja aiheuttaa aiheetonta kateellisuutta.
        Ihmiset ihan oikeasti luulevat että verottaja antaa rahaa koneiden ja laitteiden yms. maksujen maksuun.
        Pitää myös ymmärtää että tappiollisessa yrityksessä ei käytännössä saa poistoja kun ei ole sitä tuloa josta vähennys tehdään.

        Esimerkki oikeasta elämästä, eräs akateemisen opinnon suorittanut henkilö oli ostanut porakoneen, hän ajatteli että hänpä huijaa verottajaa ja myy kuitin mulle, no hän pyysi kuitin koko summaa multa ja perusteli että sinähän saat täyden poiston kuitista.
        Eli olisin maksanut kuitista täyden 100€ ja saanut siitä alv takaisin 20€ ja poistona 24€, joten mikä järki olisi ollut maksaa tuosta kuitista 56€ liikaa?
        Tämä kirjaviisas ja jo elämänkokemusta omaava henkilö ei ymmärtänyt miten homma toimii.


      • Katkeraa-valitusta

        >>Tämä harhaluulo vääristää ihmisten käsitystä yrittäjistä ja aiheuttaa aiheetonta kateellisuutta.>>

        En näe mitään syytä miksi tuota väärää luuloa kannattaisi yrittää korjailla. Luulkoot ja kateilkoot ihan rauhassa siellä. Sitä että yrittäjät porsastelevat runsailla verotuolla ja muilla yhteiskunnan ja Verottajan kassasta tulevilla rahoilla.

        Työläisparat, ne oikeasti luulevat palkastansa otetuilla veroillnsa tukevansa ja pönkittävänsä koko Yrityspuolen maailmaa. Heidän verorahojaan yritykset tukiaisina kuluttavat.

        Oikeasti alkava ysittäminen on noin 80%:lle yrittäjistä ihan vi-tunmoista kituuttamista jatkuvasti. Vaikka on hommia painanut jo 10 vuotta, niin ei se pysyvästi vihreä oksa vaan löydy edelleenkään.
        Tonniviissataa/kk bruttopalkalla täällä yrittämisen onnelassa mennään vuodesta toiseen. Saa kuka tahansa kateellinen tulla mukaan ja tekee homman paremmin, jos osaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2179
    2. 121
      1465
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      336
      1280
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1200
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      65
      1195
    6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1181
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1169
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1109
    9. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      153
      991
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      99
      978
    Aihe