" Maahanmuutto köyhistä maista pitäisi kieltää"
"Linkolan mielestä ihmispopulaatio ja väestöräjähdys aiheuttaa kaikki muut ongelmat"
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011040613503335_uu.shtml
.
Pentti Linkola maahanmuuttopolitiikasta ja kehitysavusta 1991:
"ei se kuulu maapallon toisella puolella asuville ihmisille mitenkään"
"suljetaan ne silmät ja korvat"
"annamme niiden kuolla jotka ovat luonnonvaransa ehdyttäneet"
"ei taistella enää vaan luontoa vastaan ja luonnonvarojen loppuunammentamisesta vaan käydään myös taistelua ihmiskunnan kesken, ihmiskunnan sisällä"
http://mvlehti.net/2015/03/21/pentti-linkola-maahanmuuttopolitiikasta-ja-kehitysavusta-1991/
"Linkolan mielestä ihmispopulaatio ja väestöräjähdys aiheuttaa kaikki muut ongelmat"
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011040613503335_uu.shtml
.
Pentti Linkola maahanmuuttopolitiikasta ja kehitysavusta 1991:
"ei se kuulu maapallon toisella puolella asuville ihmisille mitenkään"
"suljetaan ne silmät ja korvat"
"annamme niiden kuolla jotka ovat luonnonvaransa ehdyttäneet"
"ei taistella enää vaan luontoa vastaan ja luonnonvarojen loppuunammentamisesta vaan käydään myös taistelua ihmiskunnan kesken, ihmiskunnan sisällä"
http://mvlehti.net/2015/03/21/pentti-linkola-maahanmuuttopolitiikasta-ja-kehitysavusta-1991/
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pera on kova jätkä!
Linkola on siinä erittäin oikeassa, että liikaväestö on kaikkien ongelmien perussyy.
Valistunut arvio on, että miljardi ihmistä olisi maksimiväestö maailmassa. Se olisi vielä ekologisesti kestävää ja tuolle määrälle voitaisiin kaikille saada länsimaisen keskiluokan elintaso. Puoli miljardia olisi kuulemma optimimäärä.
Kuitenkin väestöräjähdys on vielä käynnissä kehittyneiden maiden ulkopuolella. 10 miljardin raja ylitetään jo parin vuosikymmenen päästä.
On todella vastuutonta maailman päättäjiltä, että tuohon kaikkien ongelmien perussyyhyn ei kiinnitetä tarpeeksi huomiota ja ennen kaikkea tehdä jotain!
Monet asiantuntijat ovat sitä mieltä, että katastrofi on edessä. Kriittinen piste on JO ylitetty, jotta ilmastonmuutos voitaisiin estää.
Aika äijä! tuo pitäsi olla maahanmuuttoministerinä
Ette te vihervassurit ole hallituksessa.
Kalastaja varmaan hykertelee tyytyväisenä kun kuulee useiden laittomien muuttajien hukkuvan kumilautoilta Välimereen.
Hukkuvat koska lähtevät kuolemaa uhmaten epävarmalle reissulle EU-maihin Merkelin ja Sipilän kutsumana.
Toivon ,että ihmissalakuljetus saadaan kuriin.Miksi muuten saa vielä jatkua ?
Onko EU:n johtajilla omat edut kyseessä.
Hyvä kysymys. Ja olet oikeilla jäljillä, isoa peliä tämä kaikki on ihan suurimpaan kuvaan saakka. Joku näitä käsikirjoittaa ja joku kaikesta hyötyy.
Muutenhan venepakolaiset palautettaisiin saavuttuaan välittömästi sille rannalle, josta tulivatkin: moniko silloin enää lähtisi turhaan riskeeraamaan?
Sinne samalle rannalle myös kaikki se raha, joka nyt turhaan menee muutamien auttamiseen kalliissa länsimaissa, auttaisi siellä moninkertaista määrää (ja taatusti) hädänalaisia..
Linkolaa ja muitakin ääriajattelijoita kannattaakin siteerata kun jotain asiaa haluaa puolustaa.. tai sitten ei.
Joskus ja useinkin ns. ääriajattelu on oikeaa!
Ja monesti huono kompromissi on pahin vaihtoehto.
Pitäisikö sitten valikoida ja suodattaa informaatio kapean filtterin läpi? Miettiä että mitä julkaistaan ja mitä jätetään julkaisematta. Miten sitten erottuisimme Ylestä sun muista tahoista. Olisiko meillä minkäänlaista ihmisarvoa jäljellä enää sen jälkeen.
Linkola käyttää sananvapauttaan hyvin vapautuneesti. Moni muu ei uskalla eikä pysty sanomaan samoja asioita kun linkola. Erikoista kun linkolan pitäisi olla esikuva kaikille viher-henkilöille, paljon on se vihreä aate muuttunut alkuajoista.
Linkola on valmis vähentämään Suomen väestöä runsaasti mutta omat sukulaiset saavat jatkaa lisääntymistä.
linkola paheksui itse ottamaansa insuliinia 🤣 eli piti vajakin hengissä 🙂 mutta ymmärsi asia
mv-lehti
Olen aina ollut samaa mieltä Linkolan kanssa,ihmisen ei pitäisi puuttua luonnon järjestykseen.Jos liikakansoitusta tulee,luonto hoitaa sen tavalla tai toisella,kunnes ihminen itse oppii pitämään yhteiskuntansa elinkelpoisena.Kun sanotaan,että kaikki ihmiset ovat yhtä arvokkaita,pitäisi sanoa,että KAIKKI IHMISET OVAT YHTÄ VÄHÄN ARVOKKAITA. Jos joku on niin hullu,että lähtee pienellä veneellä myrskyyn ja ottaa vielä pienet lapsensakin mukaan,onko hän niin hieno yksilö,että kannattaa suurella koneistolla sieltä pelastaa ? Tänä päivänä jokainen näkee,mitä niistä pelastetuista on tullut; laiskoja,röyhkeitä,vaativia,luihuja,päälle päsmäreitä,sosiaalihuollon elättejä,yhteiskunnan vapaamatkustajia.Ja miten se vaikuttaa sivistyneeseen yhteiskuntaan ,se tullaan vielä näkemään.
Linkola sanoi aikoinaan että ihmiskunta kaivaa omaa hautaansa itsetuhoisesti jos se ottaa pakolaisia vastaan.