Vegaani ortodoksit?

Mikä on ortodoksien mielipide kasvisravinnosta? Onko olemassa joitain vegeyhteisöjä?
4224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eikös Vanhassa valamon luostarissa kasvisruoka ole vähän ikään kuin pääosassa munkkien ravinnossa? Mitä oon lukenut.

Äänestä
  • Näin on ja kalan valmistus ruoaksi tapahtuu höyryttämällä ilman rasvaa. Oli hieman kuivakasta. Paasto säätelee ruokailuakin. En usko että veganit, sen enenpää kuin muutkaan suunnat ovat kiellettyjä ortodokseilla. munkkien ja pappien syömiset ovat eri.

    Äänestä

Sopii hyvin ja jopa kannustetaan kun norm. paastopäiviä on kaksi.

Äänestä

Mikäli olet vegaani ja ortodoksi ei siinä ristiriitaa ole, kuitenkin paastopäivinä jätät sitten vegaaniherkut ja soijanakit ja vegaanijuustot ja soijamaidot pois. Kysy kuitenkin rippi isältäsi ensin !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lanttuloora kirjoitti:

Mikä on ortodoksien mielipide kasvisravinnosta? Onko olemassa joitain vegeyhteisöjä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu