GUARKUMI JÄÄTELÖSSÄSI

"Intiassa valmistetussa guarkumissa todettiin kesällä 2007 suuria pentakloorifenoli (PCP)- ja dioksiinipitoisuuksia. Löydös aiheutti laajan elintarvikkeiden takaisinvedon eri puolilla Eurooppaa, myös Suomessa. Vaikka Euroopan komission asiantuntijaryhmä teki kiireellisen tarkastuskäynnin Intiaan saastumissyyn selvittämiseksi, dioksiinin alkuperä jäi epäselväksi.Asiantuntijaryhmä totesi tarkastuskäynnillään, että käytettävissä ei ole riittäviä valvontakeinoja, joilla voitaisiin estää PCP:n ja dioksiinin uudelleen esiintyminen intialaisessa guarkumissa. "

"Duodecim-lehdessä on julkaistu yksi tapaus, jossa 48-vuotias nainen sai hengitystieoireita gluteenittomien jauhojen käsittelystä. Myöhemmin hän sai allergiaoireita myös suun kautta saadusta guarkumista (Raitala ja Kalimo 1990). Papanikolaou ym. (2007) ovat kuvanneet tapauksen, jossa 52-vuotias mies sai anafylaktisen reaktion guarkumia sisältävästä ateriankorvikkeesta. "

http://ekoodit.fi/E412/guarkumi/
0<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


AINOnwoAinoJäänwo kirjoitti:

"Intiassa valmistetussa guarkumissa todettiin kesällä 2007 suuria pentakloorifenoli (PCP)- ja dioksiinipitoisuuksia. Löydös aiheutti laajan elintarvikkeiden takaisinvedon eri puolilla Eurooppaa, myös Suomessa. Vaikka Euroopan komission asiantuntijaryhmä teki kiireellisen tarkastuskäynnin Intiaan saastumissyyn selvittämiseksi, dioksiinin alkuperä jäi epäselväksi.Asiantuntijaryhmä totesi tarkastuskäynnillään, että käytettävissä ei ole riittäviä valvontakeinoja, joilla voitaisiin estää PCP:n ja dioksiinin uudelleen esiintyminen intialaisessa guarkumissa. "

"Duodecim-lehdessä on julkaistu yksi tapaus, jossa 48-vuotias nainen sai hengitystieoireita gluteenittomien jauhojen käsittelystä. Myöhemmin hän sai allergiaoireita myös suun kautta saadusta guarkumista (Raitala ja Kalimo 1990). Papanikolaou ym. (2007) ovat kuvanneet tapauksen, jossa 52-vuotias mies sai anafylaktisen reaktion guarkumia sisältävästä ateriankorvikkeesta. "

http://ekoodit.fi/E412/guarkumi/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu