Sekulaarin valtion idea

Nappaan ketjusta http://keskustelu.suomi24.fi/t/13906432/vaparit-tahtovat-uskontojen-yhteentormaysta kysymyksen "Mikä on sekulaarin valtion idea".

Maallisessa valtiossa julkinen valta ei tue mitään uskontoa, eikä toisaalta vastusta tai haittaakaan.

Koulut eivät järjestä uskonnollisia tilaisuuksia, mutta eivät kiellä oppilaita rukoilemasta. Valtio ei kerää minkään kirkon jäsenmaksua verojen yhteydessä, mutta sallii uskontokunnan periä jäsenmaksua ihan samoin kuin mikä tahansa yhdistys. Jne jne. Lähtökohta on, että uskontoja ei tarvitse säädellä mitenkään erityisesti.

Tähän tarvitaan joitakin poikkeuksia. Erityisesti vankiloihin on erikseen järjestettävä tila uskonnollisille menoille, jotta uskontokunnat voivat järjestää halukkaille vangeille menojaan.

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On aivan käsittämätöntä ettei Suomessa jo noudateta näitä tasa-arvoisia periaatteita. Nyt kun tasa-arvo on ollut paljon esillä lainsäädännössä, pitäisi saada tämäkin asia etenemään.

    • SanonVaan

      Hyvin kiteytettyjä perusideoita!
      Ei tämän pitäisi olla niin vaikeaa.
      Ehkä "kissanpoikien silmät avautuvat" joku kerta. Koko pesueen samaaan aikaan...

      • Nääh. Viesti oli vastaus antivaparille, joka ei itse halunnut kertoa mitä va-liike hänen mielestään ajaa. Oli kuitenkin sekulaarin valtion ideaa vastaan. Eikä tietenkään tähän ketjuun vastaa.


      • LukijanHuomio
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Nääh. Viesti oli vastaus antivaparille, joka ei itse halunnut kertoa mitä va-liike hänen mielestään ajaa. Oli kuitenkin sekulaarin valtion ideaa vastaan. Eikä tietenkään tähän ketjuun vastaa.

        Eivät vastaa, eivät. Ovat tyytyväisenä hiljaa, kun koulujen rehtorit laittavat oppilaita ja opettajia kirkon jumalanpalveluksiin 3-4 kertaa vuodessa. Ainakin tilastot "kaunistuvat".


      • NoEiMitenkään
        LukijanHuomio kirjoitti:

        Eivät vastaa, eivät. Ovat tyytyväisenä hiljaa, kun koulujen rehtorit laittavat oppilaita ja opettajia kirkon jumalanpalveluksiin 3-4 kertaa vuodessa. Ainakin tilastot "kaunistuvat".

        Eivät ole tänäänkään olleet "ihan hiljaa", koska pelkäävät vaparien toimintaa kirkon etuoikeuksien poistamiseksi. Kun vaparien tavoitteet ovat vaparivastaisten mielestä vääriä, miksi vaparivastaiset kohkaavat siitä, miten toimintaa on toteutettu. Miten heidän mielestään olisi pitänyt toimia heidän mielestään väärien tavoitteiden puolesta?


      • NoEiMitenkään kirjoitti:

        Eivät ole tänäänkään olleet "ihan hiljaa", koska pelkäävät vaparien toimintaa kirkon etuoikeuksien poistamiseksi. Kun vaparien tavoitteet ovat vaparivastaisten mielestä vääriä, miksi vaparivastaiset kohkaavat siitä, miten toimintaa on toteutettu. Miten heidän mielestään olisi pitänyt toimia heidän mielestään väärien tavoitteiden puolesta?

        En ole edelleenkään tästä varma. Kyseessä voi kuitenkin olla ristiretki nimenomaan va-liittoa vastaan. Kirkon ja valtion ero voi olla yhdentekevä, tärkeintä että va-liitto ei toimi tai mieluiten katoaa kokonaan.


    • VoiParkoja

      Kirkon etuoikeuksien puolustajat ovat löytäneet epätoivoisen vastaväitteen, jonka mukaan valtiovallan toiminna neutraalisuus ja sekulaarius olisi "pakkouskonnottomuutta". Ovat niin tottuneet paapomiseen..

      • Mikäs siinä, muta eivät uskalla kommentoida tässä ketjussa. Aloitusviestissä kun ei ole kritiikkiä va-liittoa kohtaan. Lienee niin, että antivapari ei edes lue esimerkiksi tätä viestiä.


      • TuleeMieleen

        Rehtorie, opettajen, upseerien toimittamat hartaustilaisuuksien kuulijat kaunistavat kirkon tilastoja. Paapominen ei ole kaunista. Sehän on kuin douppausta.


    • SanonVaan

      "Pakkosekularismi"-höpötys on hörhöilyä. "Se on itse joka toisia haukkuu", pätee Niemeläänkin. Tosin kirjoitus ei ole niin huono kuin huono avaus yrittää esittää.

      • Toisaalta, eipä ole antivapari tässä ketjussa kommentoinut mitään. En usko, että hän itse edes uskoo siihen mitä kovasti kirjoittaa "pakkosekularismista". Motiivi on jokin muu.


    • ErotetaanNeToisistaan

      Kaste rituaalina ja pikkulasten uskonnollinen leimaus kirkon jäseniksi valtion väestörekisterisssä ovat periaatteessa kaksi eri asiaa.

      • Sekulaarissa valtiossa on ilmiselvää, että lapset saa kastaa. Seuraako tästä sitten muodollis-juridinen jäsenyys? Jos yhdistyksiin saa liittyä tai liittää lapset, saa myös uskonnollisiin.

        Erillistä rek. usk. yhdyskunnan käsitettähän ei sekulaari valtio tunne.


    • LukijanHuomio

      Antivapareille kauhistus..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      141
      5793
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      72
      5276
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      99
      4335
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3710
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3358
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      44
      2970
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2337
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      58
      2089
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      46
      1985
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1753
    Aihe