Kreationismi vaikeuksissa!

http://www.sauluslahetys.com/uutiset.html?24561

"Vasta sitten kun on löytynyt mekanismi joka voi saada aikaan uusien rakenteiden syntymisen voidaan evoluutioteoriaa pitää johdonmukaisena."

Ihmisille näkyy ilmestyvän uusia elimiä!

https://en.wikipedia.org/wiki/Uterus_didelphys

"Muussa tapauksessa voidaan puolustaa näkemystä jonka mukaan maapallon historian aikana ei eliöissä ole tapahtunut suuria muutoksia (luomisteoria)."

Tuollaiselle näkemykselle ei ole todisteita.

8

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IlkimyksenUutisvahti

      Ja seuraavaksi Mark5 tai t-torppa rientää ilmoittamaan, että koska ihmisestä ei tullut gorillaa, evoluutiota ei tapahdu. :-D

    • apu-kalossi

      Niin mitähän huumoria tuo aloitus edusti...? Voisi sitä vakavempaakin argumentointia harrastaa kuin nuo tupla-kohdut ja -emättimet...:P

      • "Vasta sitten kun on löytynyt mekanismi joka voi saada aikaan uusien rakenteiden syntymisen voidaan evoluutioteoriaa pitää johdonmukaisena."

        No jos ilmestyy toinen kohtu vaikka niin eikö se muka ole uusi elin tai rakenne? Selvästikin tuota tapahtuu!


    • Tiedämme hyvin, että mitään mekanismia, joka muuttaisi lajin kokonaan toiseksi, esim. liskon linnuksi, ei ole edelleenkään löytynyt, eikä tule koskaan löytymäänkään.
      Jo luodessaan eri eläinlajit, Jumala loi ne toisistaan erillisiksi lajeiksi, eikä sen jälkeen ole syntynyt ainuttakaan uutta lajia. Lajeissa on kuitenkin mahdollista tapahtua RAJALLISTA lajinsisäistä muuntelua. Näin on syntynyt eri rotuja ihmistenkin kohdalla. Evolutionistit ovat virheellisesti tulkinneet lajinsisäisen muuntelun todisteeksi evoluutiosta. He ovat myös voineet antaa eri eläinroduille eri lajinimen ja siten harhauttaneet biologian opiskelijoita uskomaan, että olisi syntynyt jokin uusi laji.
      Edelleen he uskottelevat, että peräkkäiset muuntelut "kulminoituisivat" pitkällä aikavälillä kokonaan uudeksi lajiksi. Eläin- ja kasvijalostuksen kautta on todettu, että näin ei koskaan tapahdu. Kasveilla ja eläimillä on vain rajallinen kyky muunteluun. Se tapahtuu sen informaation rajoissa, jotka Jumala on kunkin lajin geeneihin luonut. Koirat eivät koskaan ole "kulminoituneet" kissoiksi, eikä perunat omenoiksi. Ei ole olemassa mitään mekanismia, jolla koira voisi saada kissan informaation tai perunat omenan informaation, eikä sellaista ole koskaan havaittu luonnossa tapahtuneen.

      • "Tiedämme hyvin, että mitään mekanismia, joka muuttaisi lajin kokonaan toiseksi, esim. liskon linnuksi, ei ole edelleenkään löytynyt, eikä tule koskaan löytymäänkään."

        Minkä teorian mukaan näin pitäisi muka tapahtua?

        "Jo luodessaan eri eläinlajit, Jumala loi ne toisistaan erillisiksi lajeiksi, eikä sen jälkeen ole syntynyt ainuttakaan uutta lajia"

        Uusia lajeja tulee jatkuvasti ja niitä saadaan tehtyä myös itse. Petrimaljoihin vaan banaanikärpäsiä erilaisille valintapaineille.

        "Koirat eivät koskaan ole "kulminoituneet" kissoiksi, eikä perunat omenoiksi."

        Minkä teorian mukaan näin pitäisi muka tapahtua?

        "Ei ole olemassa mitään mekanismia, jolla koira voisi saada kissan informaation tai perunat omenan informaation, eikä sellaista ole koskaan havaittu luonnossa tapahtuneen."

        Edelleenkin, minkään teorian mukaan tuollaista ei pitäisi tapahtua. Sinun serkkusi lapsista ei tule sinun lapsiasi.

        Sen sijaan ei ole mitään estettä miksei serkkusi lapsilla voi olla samat isovanhemmat kuin sinun lapsilla.


      • Escherichia coli on saatu muuttumaan eri lajiksi. Tämä todistaa että lajiutuminen on mahdollista - todistaa niille, jotka ymmärtävät biologian peruskäsitteet ja yleiskielen tietyt säännönmukaisuudet. Äläkä tuhahda että bakteeri pysyi bakteerina. Sellaisella vain todistat ettet tiedä - etkä haluakaan tietää.


      • propofoli kirjoitti:

        Escherichia coli on saatu muuttumaan eri lajiksi. Tämä todistaa että lajiutuminen on mahdollista - todistaa niille, jotka ymmärtävät biologian peruskäsitteet ja yleiskielen tietyt säännönmukaisuudet. Äläkä tuhahda että bakteeri pysyi bakteerina. Sellaisella vain todistat ettet tiedä - etkä haluakaan tietää.

        Myös tietyt kengurut ja aivan tavallinen kotihiiri ovat jakautuneet kantamuodosta eriytyneiksi lajeiksi, joiden lajistatuksen varmistaa se, etteivät ne enää risteydy kantamuotonsa kanssa. Älä tuhahda että hiiri pysyi hiirenä. Sellaisella vain todistat ettet tiedä - etkä haluakaan tietää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      104
      2301
    2. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1430
    3. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1428
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      31
      1424
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1243
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      340
      1094
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      995
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      944
    9. 122
      821
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      806
    Aihe