Näin juutalaisilta kysyttiin Immanuelin ("Jumala kanssamme") toimesta Jeesuksen heitä kohdatessa, ja apua pyytävät olivat sairaita ja hyvää janoavia ja monenlaisia ihmisiä Israelissa Rooman vallan alaisuudessa. Jeesukselle annettiin myös lantti, jossa roomalaisen miehen kuva, ja kysyttiin, onko hyvä maksaa veroa vai ei.
"Mitä sinä tahdot että minä tekisin sinulle?"
Jeesuksen.kysymys
44155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
hyvä juutalaisille ja Israelille, liittyy tuohon jälkimmäiseen ja makkabealainen aika oli ennen Jeesusta ollut, ja Jumala kaiken tuntee ja tietää ja tahtoo parasta Israelin juutalaiselle kansalleen, ja samoin jälkeläisilleen, ihan henkilökohtaisesti Jumala nimeltä kutsuu ihmistä, eikä vain massakutsuina, ja tärkeä ymmärtää, ja samoin nimensä henkilökohtaisesti Jumalan elämänkirjassa.
ei-juutalaisille myös, ja Isä Jumala tahtoo totuutta salatuimpaan saakka!
tahtoo ristinsä kantamista ja itsensä kieltämistä, ja Salomolta tätä kysyttiin myös, ja toki Isä tuntee lapsensa aina, ja mitä anovat Jeesuksen nimessä, ei tässä mitään erikoista, sillä sanamme tulevat sydämistämme, kuten Raamatussa on kirjoitettu.
ja rakkaus Isää Jumalaa ja Poikaa Jeesusta kohtaan tärkeintä, ja samoin Pyhässä Hengessä eläminen ja näin myös rakkaus kaikkia lähimmäisiä kohtaan, amen, halleluja!
pitkämielinen, kuten nähdään Israelin juutalaisista, ja laupias ja armollinen ja uskollinen myös uskotonta kohtaan, kuten nähdään Israelin juutalaisista.
Israelin juutalaisista, että heillä on pysyvä liitto Jumalan kanssa. Jumalan viha myös esilletuodaan Raamatussa niitä kohtaan, jotka Jumalan omaa kohtaan vastaan nousevat, amen.
on viisauden alku, ja rakkaus Israelin Herraa kohtaan on kuin sinettisormus ikuisesta rakkaudesta ja timantti tästä vertauskuvallinen jokaiselle ihmiselle totuudellisesti, ja arvokkaimpana ja jaloimpana kristillin kaltaisena, kuten voidaan ymmärtää.
Tietysti myös rubiinilla kyyhkysen veren värisenä on tärkeä osa Israelin Herrassa.
Smaragdin kaltaisena on sateenkaaren värit Israelin Herran valtaistuimen päällä.
Jumalan rakkaudesta, ja kulta ja hopea uskosta ja toivosta.
Israelin kahdestatoista sukukunnasta, ja olivatko pyhimyksiä, kuten esikoispoika Ruuben, eivät, mutta silti Jumala ei kutsumustaan kadu eikä valintojaan peruuta, kuten lähitulevaisuudessa Israelin yhdestätoista sukukunnasta on Jeesuksen 144 000 apostolia, ja tärkeä jokaisen ihmisen tuntea ja ymmärtää, kun tahtoo Jeesuksen Isän ja Jumalan alas laskeutuvaan Uuteen Jerusalemiin!
Kaksi tärkeää jokaiselle ihmiselle tässä ajassa: Jeesuksen ja Raamatun pyhien kirjoitusten tunteminen, amen, halleluja! Muu on vähempi arvoista varmuudella ja ihan jokaiselle ihmiselle.
kaikkien ihmisten pelastumista ja pyhittymistä Jeesuksessa ja Jumalan valtakunnan todellisuudessa ihan salatuimpaan saakka, ja tässä on ahdas portti ja kaita tie Jumalan Pojassa Jeesuksessa, ole viisas ja autuas, ja tule Uuteen Jerusalemiin, ja kerää sinne myös aarteesi, niin sydämesi samoin on siellä.
Jeesuksen nimessä, varmuudella. Ilman rahaa ilman arvoa ihmisten maailmassa, jookaiselle ihmiselle annetaan Jeesuksen nimessä Isältä Jumalalta, ja tätä samaa hyvää mielenlaatua saamme jatkaa ihan tämän maailman ajan loppuun asti, sillä myös Jeesus on sama ja ristinsä kantanut ja maailman voittanut, amen, halleluja!
Tartu kiinni Raamatun iankaikkiseen evankeliumiin, älä kulkeudu sen ohi, sillä Jeesus on Jumalan valtakunnan ainoa Herra, ja Isän enkelit myös tekee palvelusta Jeesukselle, sillä näin on säädetty Isän tahdosta, sillä Jeesus teki ristinsä kantaen Isänsä tahdon, ei omaansa, kuten se myös esitetty Raamatussa totuudellisesti, ja tärkeä ymmärtää, että näin on myös meidän kutsuttujen osalta ihmisinä, toki aina kunnia ja kiitos yksin Isälle Jeesuksen nimessä, sillä näin myös on Isä kaiken säätänyt ja nöyrät tämän ymmärtää ja tekee myös, eikä toimi kuin maailman antikristuksen ylpeydessään, ja hyvä ymmärtää tämä.
kiitoslaulua Isälle Jeesuksen nimessä, ja tämä on uuden liiton juutalaisuutta! Juuda kiittää, amen, halleluja!
Ylistettävää Luojaa kovin hyvin, näin ihmisenä todistan.
elämässäni ihan salatuimpaan saakka totuudessa, jotenkin tästä on kyse, ja voinkin ymmärtää jotain, mutta en sitä tahdo suoraan sanoa.
Olen tahtonut hyvää ja nähnyt unia, olen anonut parasta ja mitä se on elämässäni, jotenkin tästä on kyse varmaan.
elämän puu, tästä kyse kohdallani varmaan.
ymmärrän täysin Isän Jumalan johdatuksen, mutta en voi silti ymmärtää, kuinka luopua kaikesta ihmisenä tässä ajassa, jos Jumala Isänä minua siihen kehottaa, sillä on jotenkin liian äärimmäistä, kuten Jeesuksen puhe 82:lle apostolille, ja 70 meni pois, ja 12 jäi, ja yksi heistä Juudas Iskariot. Jotenkin kenties näin koen myös tässä elämässäni, kun tahdon totuutta salatuimpaan saakka, ja sitten kun Jeesuksen Isä ja Jumala sitä minulle esittää, niin alan empiä ja hämmennyt ja alan esittää verukkeita ja mitä tahansa tähän, jotta voisin paremmin ymmärtää tätä kaikkea, kenties näin sen menee pääkohdissaan.
on ihmeellistä asiaa, jos ihminen tahtoo myös totuutta salatuimpaan saakka, ainakin näennäisesti omalta kannaltaan, sillä yksin Isä Jumalana tietää kaiken ja me ihmisinä hyvinkin vähän, ja helposto alamme epäillä yhtä ja toista asiaa.
Oma kummitätini ja tahtoo palvella Jumalaa ja antanut totuudellisia sanoja, on sanonut minua "näyttelijäksi".
todella kohdatessamme harvoin tahtoo minua myös tutkia, näin koen.
on Jeesus Herrana, eikä tästä kyse vaan siitä, mikä asia ihmisenä on se ikäänkuin vaikea jostain syystä ja tästä kyse varmaan tässä kaikessa, näin uskon.
nuorukainen luopumaan kaikesta tai köyhä vanhempi, kun Jeesus kutsuu, ja onko merkitystä sillä mitä omistaa tai ei tässä maailmassa?
siihen saamme kaiken toivomme asettaa!
täyttä turhuutta vain!
on merkitystä sillä on Jumalasta eikä tästä maailmasta!
osoitus Jumalan rakkaudesta!
Totuuden Hengessä!
kuin haihtuva pilvi!
kuin kedon ruoho tai kukkanen myös osaltaan.
Raamatussa Herrasta: "hyvä paimen" ja paljon muuta.
kuin Timantti!
Raamatussa kuin Timantti, jonka pohjamuoto yli 2000 km sivut ja korkeus ja syvyys yli 60 metriä. Samoin siinä on yksitoista muuta jalokiveä parheimmillaan perustuksena, ja Israelin profeetat ja Jeesuksen apostolit tästä vertaukena, ja helmiportit läpimitaltaan yli 60 metriä, ja kultaiset kadut ikäänkuin läpikuultavaa lasia, ja kuulostaan vähän erikoiselta, ja hyvä tämä tutkia, ja kaikki tämä parasta laatua Jumalalta ja Jeesuksen valtakunnassa, ja silti maan päällä Immanuelina Nasaretilaisena puuseppänä Israelin Juudan sukukunnasta, ja Raamatussa aika vähäpätöinen ja pieni tämä ja samoin Jumalan seurakunta myös vähäinen ja piskuinen Jeesuksessa, aika yllättävää, eikös vaan.
ei maan päällä siis mikään maailman mahti lainkaan vaan ihan omastaan luopuneita ja kenties jopa Herran Jeesuksen kieltäneitä, kuten Pietari ja Saulus osaltaan, ja juutalaisuudesta molemmat, ja silti Jumala heidän kautta esittää sitä parastaan eli evankeliumia, jonka korvausteologit ja muut maailman ihmiset tahtoneet ryöstää itselleen myös. Maailmassa toimii valheen isä, kuten nähdään, ja samoin Isä Jumala kuten juutalaiset saaneet luvatun maan ja Israelin, toki vastustajiaan on paljon ympärillään ja sisällään myös, kuten nähdään.
Samoin Jeesus Juutalaisten Kuninkaana, ja laulujen laulussa tästä etsimisestä, ja samoin ihmisinä saatamme sitä myös tehdä osaltaan, sillä Jumalan kuvaksi luotiin Aadam ja Eeva annettiin sopivaksi yhteyteensä, ja samoin muutakin.
ihmiselle rakkaudessa, samoin Jumalalle, mikä tärkeintä!
juutalaisille "laupias samarialaisesta", samoin lähimmäiselle tekemisestä kuten itselleen toivoo tekevän, no mitä tarkoittaa ihan konkreettisesti, sitä mitä maailman hallitsijat tekee vai sitä mitä Jeesuksen apostolit tekee? Kerro sinä.
ihmisinä tässä maailmassa Jeesus Ylösnousseena Ristiinnaulittuna Uhrilampaana vai Babylonian kuningas ja seuraajansa? Kerro sinä!
Jeesuksesta, kuinka hänelle tarjosi tämän maailman ruhtinas kaikkien valtakuntien hallintaa, ja Jeesus seuraajilleen tarjoaa ristiään ja itsensä kieltämistä. Kumpi näistä rakkautta Jumalalta ihmistä kohtaan? Kerro sinä, ja minä tiedän varmuudella vastauksen tähän Raamatusta ja Jeesuksesta ristinsä kantavana, ja taivaseen korotettuna ja tähän meitä kutsutaan Herran opetuslapsina, toki täysin vajavaisina ihmisinä, kuten Pietari Herransa kielsi ennen Jeesuksen ristiinnaulitsemista ja sai armon takaisin tulla ja tunnustaa "Herra, sinä tiedät kaiken". Samoin Paavali Jeesusta vainonneena juutalaisena, sai Isän Jumalan armon tulla Jeesuksen yhteyteen, ja kertoi hyvästä "Abba" Isästä, tietenkin. Jokaista meitä kutsutaan Raamatun evankeliumin kautta varmuudella, sillä siksi se on, ja autuaat uskovat todistukseen ja pyhittyvät totuudessa, ja tästä Isä tykkää, sillä on tahtonsa hyvä meille jokaiselle ihmiselle, amen, halleluja!
pyhitetyn morsiamen yhteyteensä maan päällä? Ei vielä vaan kihlaus on kuin uudestisyntyminen ja odotetaan ja rakastetaan Ylkää Jeesusta, näin se menee, ja ihmisinä toki voimme löytää sen oman rakkaamme, kun Jumala Isänä sen meille suo, toki voi olla ettei löydy tai ei kohdata eikä yhdytä, mutta kiitos Isälle Jeesuksen nimessä, Herran päivän jälkeen ei enää muisteta mitään näistä ahdistuksista eikä muustakaan huonosta, kuten sairauksista eikä kuolemastakaan, sillä Jumalan autuus on osanamme Jeesuksessa, ja tämä on totuus, amen, halleluja!
myös pohtia sitä, että onko koko Raamattu ja Jeesus ja evankeliumi myös yksi erilainen ihmisten teoria ja vaihtoehto monian muiden joukossa, ja kenties Jumala on Luojana jotain niin suurta, ettei juuri ihmisille välitä mitään tai sitten jokin toinen viestinsä ihmisille näiden vuosituhanten aikaan, tai sitten ei mitään ole odotettavissakaan, ja sitten Jumala kaiken tuntee ja tekee kuten tahtoo, ja Raamattu ja Jeesus myös annettu yhtenä vaihtoehtona monien joukossa, mutta todellisuudessa aina kaikki vain ikäänkuin epätodellista ja toksi voi olla vielä paljon pienempi ilmoitus todellista, mutta juuri kukaan ei sitä ymmärrä, sillä varmaa on se ettei Muhamed ainakaan rakastanut ketään, ja jos tämä oli Jumalasta, niin antaa sitten olla kokonaan.
ihmisiin nähden kuin Vedättäjä hyvään, ja vähät sitten loppujen lopuksi välittää Hyvänä Paimena, kuten 70 lähti pois ja 12 jäi, ja Jeesus kysyy "tahdotteko tekin mennä pois?" Tässäkö totuus evankeliumista ja hyvästä paimenesta ja juutalaiset myös tässä osassa rakkautta kokeneina kirouksia saaden ja Jumala Isänä tahtoo siunauksia antaa ja itkee kansansa huonoja valintoja, näinkö se menee todellisuudessa, että ihmisten itse tulee pyhittyä totuudessa, ja Jumala jeesaa tässä, ja sitten harvat saa sen armon ja muille kerrotaan Jumalan toimesta "monet ovat kutsutut ja harvat valitaan", näin se voi olla myös ihan totuudellisesti, sillä Jumala tahtoo totuutta salatuimpaan saakka, eikä hän mielisty vajavaisiin vaan ainoastaan täydellisiin ihmisiin, kuten kaksitoista apostolia, ja Pietarikin sanoo "Herra, en mitään saastaista ole syönnyt".
Evankeliumista, ja siitä, kuinka kutsutut alkaa kieltäytymään yksi toisensa perään erinäisillä syillä, ja sen jälkeen Jumalan valtakuntaan kutsutaan niitä, joilla ei mitään ole eikä menetettävää, ja heitä tulee sisään, näin se menee varmaankin.
sillä jos asia on toisin, niin aika huonosti on asiat koko maailmassa, mutta näinhän ne voi olla kuten näemme.
siis tuntee Jumalan ja onko Jeesus Nasaretilainen ainoana Immanuelina tämän totuuden ilmoittanut vai tuleeko meidän toista odottaa, ja myös Johannes Kastaja tätä lähetti kysymään Jeesukselta, ja Jeesus vastasi, kuten Raamatusta näemme, ja vähän tämän jälkeen Johanneksen pää katkaistiin, ja ilmaantui jälleen Jeesukselle Kirkastusvuorella Mooseksen kanssa, ja Pietari seuralaisineen sanoi "meidän on hyvä tässä olla, teemmekö kolme majaa?" ja Jeesus vastasi kieltävästi, ja kielsi Pietaria ja muita tätä näkeviä tästä mitään kertomasta, kunnes on taivaaseen noussut.
Jeesuksesta vaikka kirjoittaakin ikäänkuin asiaa vielä tutkiva.
asiasta tässä maailmassa aloittaja myös epävarma.