Arkkipiispa Kari Mäkisen mielestä on kohtuutonta sanoa, että Suomessa olisi pakolaiskriisi ja siten tehdä turvaa hakevista kriisin aiheuttajia. Hänen mukaansa kriisi on siellä, mistä ihmiset ovat lähteneet.
Arkkipiispan mielestä Euroopan ja Suomen ei pidä sulkea rajojaan turvaa hakevilta, koska se vain kasvattaisi laittomien ja epäinhimillisten väylien syntymistä.
Mäkinen avasi Turkuun kokoontuneen kirkolliskokouksen hetki sitten
ARKKIPIISPA:::: TARVITSEMME LISÄÄ MAAHANMUUTTAJIA
ISLAMISOITUVASUOMI
3
229
Vastaukset 3
- esimiehenäsatuhahmo
Milloinkas kirkonmiehet olisivat täysjärkisiä olleet?
- Lallinseuraaja
Jos olisin vielä kirkon jäsen, niin nyt lähtisin!
- papitprkele
No...pappi paskahousun puheet ovat aina sontaa, puhui se mitä vaan. Tuollasia Mäkisiä sitten jotkut vielä elättävät. Minulta ei ole 65 vuotisen elämäni aikana kirkko saanut latiakaan. Eikä saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981211
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku88843Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31774- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 31603
- 18558
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15541Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43513- 10466