Tätä se uskonto on oikeasti

Ensimmäisenä ihmiset aivopestään uskoon olemattomilla saduilla. Tämän jälkeen he huomaavat että toiset ihmiset ovat aivopesty uskomaan toisenlaisiin satuihin ja heidät on tämän takia tapettava.
7179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Noin puolet kaikista eläneistä ihmisistä on tapettu uskontojen takia.

Äänestä

Maailma on rauhoittunut ja tappaminen vähentynyt sitä mukaan kun uskonnot menettäneet merkitystään.

Uskonto on kivikautinen jäänne ihmisen evoluutiossa ja näyttää vaativan hirvittävän paljon kärsimystä ja tuskaa se prosessi jossa ehkä joskus ymmärretään sen olevan tyhmää ja tarpeetonta.

Äänestä

Uskovaiset ei toimi terveen järjen mukaisesti.

Äänestä

Hei!

Hengellinen Jeesus Kristus evankeliumin mission usko ja uskon metodit on läydettävissä, -kristinuskon perusarvot kun lukee Uuden Testamentin läpi.

Maailma on täynnä monenlaista mielipidettä.
On totta että Jumalan nimissä on tehty pahaakin historiassa, mutta ei Jumalan luvalla kuitenkaan. Jumalan syy ei ole ihmisten synnin teko.

On totta että sotaa ihmiset ovat käyneet, mutta Jumalan lupa on tasan seitsemän sodan käymiseen kun Israel otti pakanakansojen maat. Pakanat saivat tilaisuuden kääntyä synneistään pois, mutta hylkäsivät armon tarjoukset.
Uusia lupia sodankäyntiin ei tipu eikä lirise.

On isoja asioita jotka vaikuttavat saduilta, eikä tarkkoja yksityiskohtia ole kerrottu.
Nämä salaisuudet valkenevat vilpittömille uskossa kun Raamatun "salaisuudet" ymmärtävät.

Taivaan joukot ovat elossa ja toimivat ihmisen uskoon tulon ja uskonelämän ikuisen elämän pelastuksen eteen jotka niin tahtovat.
Raamatusta löydät. Tuskin uskonnon opettajat Jumalaan tavallisesti uskovaisina uskovat tänään, eikä oppikirjat kaiketi Raamatun kanssa yhtä, en tiedä, en ole tutkinut.

Kun olin lapsi koulupäivä alkoi aamuhartaudella 10 minuuttia joka aamu, ja rukous sen päälle.-

Raamagtun Kristus mission uskonto tarjoaa vilpittömille halukkaille ikuisen elämän siinä paratiisimaassa mikä oli alunperin tarkoitus.
Kun Jumalalle tosissaan esittää rukouksen: "pelasta minut sinne" niin jonakin päivänä vilpittömän vakavaan pyyntöön on vastattu.

kts. http://media7.fi

Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija

Äänestä
  • Hyvin on aivopesu toiminut kohdallasi.

    Äänestä

  • Säälittävää kirjoitti:

    Hyvin on aivopesu toiminut kohdallasi.

    Yleisesti ottaen olemattoman kanssa keskustelu ja ohjeiden tai äänien kuuleminen diagnosoidaan skitsofreniaksi.

    Uskonnollinen skitsoilu on jostakin syystä hyväksyttävää, eikä sitä lääkitä, vaikka ehdottomasti pitäisi.

    Äänestä

  • he-ma kirjoitti:

    Yleisesti ottaen olemattoman kanssa keskustelu ja ohjeiden tai äänien kuuleminen diagnosoidaan skitsofreniaksi.

    Uskonnollinen skitsoilu on jostakin syystä hyväksyttävää, eikä sitä lääkitä, vaikka ehdottomasti pitäisi.

    Niin se on säälittävää kun ei tiedä kuinka hullu on, ja ihan vaan itse aivopesee omia aivojaan Raamatulla. Voi surkeuksien surkeus?

    Kaljallakin on aivoja huuhdeltu.

    Mutta maailman suurimmasta utilitarismista on kyse, -ja uskoa saa vaikka kirveensilmään.

    Ei ne kaikki ole hulluja jotka ovat Raamatusta löytäneet maailman suurimman utilitarismin. On tuplatohtoreitakin joukossa. Minäkin selvisin yliopistokursseista kokonaisen lukuvuoden ihan juuri äsken; > 25 opintopistettä painotetulla keskiarvolla neljä (4) =kiitettävä asteikolla 1-5. Tein kaksi täydellistäkin tenttiä arvosanoilla 10 ja yksi tentti arvosanalla 9,5 asteikolla 4-10.
    Paapparaiset opiskelevat avoimen yliopiston puolella toisinaan jotka opiskelevat.

    Että tuon verran järki pelaa vaikka kaljalla, paloviinalla ja Raamatulla olen aivojani pessyt elämässäni ja olen pian jo paaparainen, kahden kesän jälkeen kuusikymmentä vuotias (60) ja haudassa toinen jalka jo näin vanhana.

    Siunauksia
    Jari Laurila
    keskustelija

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Terv.Mirka kirjoitti:

Ensimmäisenä ihmiset aivopestään uskoon olemattomilla saduilla. Tämän jälkeen he huomaavat että toiset ihmiset ovat aivopesty uskomaan toisenlaisiin satuihin ja heidät on tämän takia tapettava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu