Tätä se uskonto on oikeasti

Terv.Mirka

Ensimmäisenä ihmiset aivopestään uskoon olemattomilla saduilla. Tämän jälkeen he huomaavat että toiset ihmiset ovat aivopesty uskomaan toisenlaisiin satuihin ja heidät on tämän takia tapettava.

7

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järkyttävää

      Noin puolet kaikista eläneistä ihmisistä on tapettu uskontojen takia.

    • Lits.Läts

      Maailma on rauhoittunut ja tappaminen vähentynyt sitä mukaan kun uskonnot menettäneet merkitystään.

      Uskonto on kivikautinen jäänne ihmisen evoluutiossa ja näyttää vaativan hirvittävän paljon kärsimystä ja tuskaa se prosessi jossa ehkä joskus ymmärretään sen olevan tyhmää ja tarpeetonta.

    • AS64DC001N

      Uskovaiset ei toimi terveen järjen mukaisesti.

    • Hei!

      Hengellinen Jeesus Kristus evankeliumin mission usko ja uskon metodit on läydettävissä, -kristinuskon perusarvot kun lukee Uuden Testamentin läpi.

      Maailma on täynnä monenlaista mielipidettä.
      On totta että Jumalan nimissä on tehty pahaakin historiassa, mutta ei Jumalan luvalla kuitenkaan. Jumalan syy ei ole ihmisten synnin teko.

      On totta että sotaa ihmiset ovat käyneet, mutta Jumalan lupa on tasan seitsemän sodan käymiseen kun Israel otti pakanakansojen maat. Pakanat saivat tilaisuuden kääntyä synneistään pois, mutta hylkäsivät armon tarjoukset.
      Uusia lupia sodankäyntiin ei tipu eikä lirise.

      On isoja asioita jotka vaikuttavat saduilta, eikä tarkkoja yksityiskohtia ole kerrottu.
      Nämä salaisuudet valkenevat vilpittömille uskossa kun Raamatun "salaisuudet" ymmärtävät.

      Taivaan joukot ovat elossa ja toimivat ihmisen uskoon tulon ja uskonelämän ikuisen elämän pelastuksen eteen jotka niin tahtovat.
      Raamatusta löydät. Tuskin uskonnon opettajat Jumalaan tavallisesti uskovaisina uskovat tänään, eikä oppikirjat kaiketi Raamatun kanssa yhtä, en tiedä, en ole tutkinut.

      Kun olin lapsi koulupäivä alkoi aamuhartaudella 10 minuuttia joka aamu, ja rukous sen päälle.-

      Raamagtun Kristus mission uskonto tarjoaa vilpittömille halukkaille ikuisen elämän siinä paratiisimaassa mikä oli alunperin tarkoitus.
      Kun Jumalalle tosissaan esittää rukouksen: "pelasta minut sinne" niin jonakin päivänä vilpittömän vakavaan pyyntöön on vastattu.

      kts. http://media7.fi

      Siunauksia
      Jari Laurila
      keskustelija

      • Säälittävää

        Hyvin on aivopesu toiminut kohdallasi.


      • Säälittävää kirjoitti:

        Hyvin on aivopesu toiminut kohdallasi.

        Yleisesti ottaen olemattoman kanssa keskustelu ja ohjeiden tai äänien kuuleminen diagnosoidaan skitsofreniaksi.

        Uskonnollinen skitsoilu on jostakin syystä hyväksyttävää, eikä sitä lääkitä, vaikka ehdottomasti pitäisi.


      • he-ma kirjoitti:

        Yleisesti ottaen olemattoman kanssa keskustelu ja ohjeiden tai äänien kuuleminen diagnosoidaan skitsofreniaksi.

        Uskonnollinen skitsoilu on jostakin syystä hyväksyttävää, eikä sitä lääkitä, vaikka ehdottomasti pitäisi.

        Niin se on säälittävää kun ei tiedä kuinka hullu on, ja ihan vaan itse aivopesee omia aivojaan Raamatulla. Voi surkeuksien surkeus?

        Kaljallakin on aivoja huuhdeltu.

        Mutta maailman suurimmasta utilitarismista on kyse, -ja uskoa saa vaikka kirveensilmään.

        Ei ne kaikki ole hulluja jotka ovat Raamatusta löytäneet maailman suurimman utilitarismin. On tuplatohtoreitakin joukossa. Minäkin selvisin yliopistokursseista kokonaisen lukuvuoden ihan juuri äsken; > 25 opintopistettä painotetulla keskiarvolla neljä (4) =kiitettävä asteikolla 1-5. Tein kaksi täydellistäkin tenttiä arvosanoilla 10 ja yksi tentti arvosanalla 9,5 asteikolla 4-10.
        Paapparaiset opiskelevat avoimen yliopiston puolella toisinaan jotka opiskelevat.

        Että tuon verran järki pelaa vaikka kaljalla, paloviinalla ja Raamatulla olen aivojani pessyt elämässäni ja olen pian jo paaparainen, kahden kesän jälkeen kuusikymmentä vuotias (60) ja haudassa toinen jalka jo näin vanhana.

        Siunauksia
        Jari Laurila
        keskustelija


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4977
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      250
      2924
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1727
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      64
      1685
    Aihe