Halonen petti naisäänestäjät jo 1995

Lipposen-Halosen hallituksessa 1995-1999. SAK-taustainen Halonen, juristi, entinen sosiaali- ja terveysministeri ja oikeusministeri, oli hallituksessa ylivoimaisesti parhaiten perehtynyt palkkoihin, eläkekysymyksiin ja sosiaaliturvaan.
Naisen markka oli tuskin 80 penniä ja naisen eläke vielä vähemmän. Siitä huolimatta Halonen työeläkeheikennysten lisäksi poisti kansaneläkkeen perusosan silloisilta ja tulevilta eläkeläisiltä "väliaikaisesti".
Jopa kaikkein korkeimmin koulutetut äidit uskoivat kansaneläkkeen perusosan korvaavan opiskeluun ja lastenhoitoon menneitä työvuosia jossain määrin. Sen nykyarvo olisi n. 105/kk.
38206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Halosen petos korjattava. Kansaneläkkeen perusosa palautettava kaikille eläkeläisäideille. Sillä maksaa jopa vuoden lääkkeet ja sähkölaskut.

Äänestä
  • Petos-Halonen on Peto-Halonen.

    Äänestä

  • Yyrä pettää aina

    Äänestä

Varmuuden vuoksi kansaneläkkeen perusosa poistettiin "väliaikaisesti", kun luultiin, että poliittinen muisti on lyhyt. Perusosan poisto tuntui kukkarossa heti. Työeläkeindeksien heikennykset taasen ovat hivuttaneet työeläkeläisiä KELAn asumistukijonoihin ja köyhyysrajalle vähitellen.
Petos-Tarja ehti presidentiksi ennen kuin suuret ikäluokat alkoivat eläköityä.
Haloselle oli vain eläinseksin harrastajien, muiden pervojen ja homo-lesbokkien edut agendalla.

Äänestä
  • Halosella on paljon salattavaa.

    Äänestä

  • ja.kulkee.vapaana kirjoitti:

    Halosella on paljon salattavaa.

    Enemmän salattavaa kuin päivänvalon kestäviä "ansioita"

    Äänestä

  • Ikävä juttu,että Suomen ensimmäinen naispresidentti onkin ihan muuta kuin on kuviteltu.Pettymys.

    Äänestä

  • Kade-Halonen valmisteli Arajärven kanssa jo uuden avioliittolain, ns. avioerolain, joka astui voimaan 1987. Naisellinen kateus ja pahansuopuus tuli siis esille jo silloin. Haloselta, sosiaalivaliokunnan puheenjohtajalta, kysyttiin, että miten kotonaan lapsia hoitavien ja lapsensa jo hoitaneiden äitien asiat nyt hoidetaan, samoin menetetyt työeläkevuodet? Halonen tiuskaisi, että menkööt siivoamaan, ja yhteiskunta hoitaa loput.
    Tarja Halonen jäi yksinhuoltajaksi, kun oma avioton lapsi oli kolmivuotias. Samalla tavalla oli hänen oma äitinsä jäänyt yksin Tarjan ollessa vasta kaksivuotias. -Ja tosiaan, Halosen oma äiti oli siivoaja, mitä Halonen itse kutsuu "kodinhoitajaksi".
    Halosella on omaa kokemusta köyhyyden tuomasta ankeasta elämästä, joten moni olisi kuvitellut Halosen haluavan parantaa yksinhuoltajien asemaa.
    MUTTA päinvastoin kävi- Halonen halusi pistää kiertoon oman lapsuutensa ankeuden.

    Äänestä

  • naisellinen.kateus kirjoitti:

    Kade-Halonen valmisteli Arajärven kanssa jo uuden avioliittolain, ns. avioerolain, joka astui voimaan 1987. Naisellinen kateus ja pahansuopuus tuli siis esille jo silloin. Haloselta, sosiaalivaliokunnan puheenjohtajalta, kysyttiin, että miten kotonaan lapsia hoitavien ja lapsensa jo hoitaneiden äitien asiat nyt hoidetaan, samoin menetetyt työeläkevuodet? Halonen tiuskaisi, että menkööt siivoamaan, ja yhteiskunta hoitaa loput.
    Tarja Halonen jäi yksinhuoltajaksi, kun oma avioton lapsi oli kolmivuotias. Samalla tavalla oli hänen oma äitinsä jäänyt yksin Tarjan ollessa vasta kaksivuotias. -Ja tosiaan, Halosen oma äiti oli siivoaja, mitä Halonen itse kutsuu "kodinhoitajaksi".
    Halosella on omaa kokemusta köyhyyden tuomasta ankeasta elämästä, joten moni olisi kuvitellut Halosen haluavan parantaa yksinhuoltajien asemaa.
    MUTTA päinvastoin kävi- Halonen halusi pistää kiertoon oman lapsuutensa ankeuden.

    Myyrä nuivamielen keskeisin toiminta on tapahtunut kulissien takana. Myyrät ei viihdy päivänvalossa.

    Äänestä

  • Halosen palkattu trolli yrittää massa päivityksiä piilottaa faktat Halosen toimista ja samalla kirjoittelee ala-arvoisia Suomen tasavallan istuvasta presidentistä Niinistöstä. Jo on aikoihin eletty. Ämmä ei kestä päivänvaloa ollenkaan.

    Äänestä

  • Hätä kova halosella ja haloslaisilla.

    Äänestä

  • Mätäpäät kirjoitti:

    Hätä kova halosella ja haloslaisilla.

    Siltä vaikuttaa. Halosen päivystävä trolli kiireinen, yhtään faktaa Ei saisi pujahtaa päivänvaloon

    Äänestä

  • SAK:n jäsenjärjestöissä on 46% naisia. Naisista 49% saa kokonaiseläkkeen alle 1250e/kk -verot. Kokonaiseläke sisältää myös mahdolliset lesken eläkkeet. Halonen nostaa verovapaan presidentin eläkkeen 96.000 e ja lisäksi eläkkeet SAK:sta ja kansanedustaja-ministerivuosiltaan.
    Halosen merkittävin saavutus on eläin seksin laillistaminen 1971. Halonen oli perustamassa Sexpoa heti oikeustieteellisen tutkinnon suoritettuaan 1968. Sexpon tehtäviin kuuluu myös lainsäädäntöön vaikuttaminen. Eläin seksin laillistamisen myötä Suomi pääsi Unkarin ja Romanian rinnalle. Missään muualla Euroopan maassa eläimiin sekaantuminen ei ole hyväksyttyä.
    Eläinseksi oli Suomessa rangaistavaa 1894-1971.
    Samaa pontta Halosessa ei ole ollut naisten samapalkkaisuus- ja eläkeasioissa.

    Äänestä

  • myrkkymuija

    Ja uunonsa nuija

    Vain häpeää Suomelle tuotti

    Yhteinen neukkulan nuotti

    Setapervot elukoita nussii

    koirat myrkkymuijan tussuu

    Äänestä


Paskapressalta ei saatu muuta kuin oman kansan pettämistä ja kusettamista. Joutaisi tuokin noita-akka jo kuolemaan pois.

Äänestä
  • Valtakunnanoikeuteen ja lisäksi kansainväliseen tuomioistuimeen. Halosen ja Koiviston tekemät salauspäätökset on kumottava. Sieltä muodolliset asiakirjat löytyvät.

    Äänestä

HALONEN PETTI ODOTUKSET TÄYSIN. Naista edustavana ja SAK:laisena Halonen olisi pystynyt vaikuttamaan samapalkkaisuuden toteutumiseen ja monilapsisten äitien työeläkkeisiin. Halosen ja Arajärven junailema avioliittolaki 1987 jätti avioeron liitännäiskysymykset oikeuslaitoksen taakaksi. Tämä koskee myös lapsia ja erityisesti 17-vuotta täyttäneitä lapsia sekä perhe-eläkkeitä.

Halonen on itse...hmm mikä lie...ja homojen ja lesbojen asiat mielessä päällimmäisenä. Tänä päivänä ollaan jo siinä pisteessä, että homojen ja lesbojen avioliitto ja kirkollinen vihkiminen on kansakunnan ykköskysymyksiä. Toisaalta Halonen on vähätellyt avioliittoinstituutiota ja murtanut sitä lainsäädäntöteitse, toisaalta sukupuolineutraali avioliittokysymys on päivän ykkösaiheita (???).

Suomi "sai" naispresidentin. Nimenomaan NAISPRESIDENTIN. Halonen ja naiseus eivät kuitenkaan mahdu samaan persoonaan.

Äänestä
  • Halonen on pelkkä kade ja pahansuopa myyrä. SAK ujutti Halosen pressaksi ja on ajanut yrityksiä konkurssiin ja työpaikkoja ulkomaille.

    Äänestä

  • Media on vaiennut Halosen todellisesta luonteesta. Piilostalinistit ja opetuslapsensa messissä vieläkin. Lisäksi niitä sateenkaarihenkilöitä.

    Äänestä

  • Venäjä manipuloi ämmän ääniä punikkien kanssa!

    Äänestä

Tarja ei ole mitään pettänyt älä viitsi

Jos joku on pettänyt se on Sauli Niinistö faktat täältä

Uutta!!! Älä äänestä Sauli Niinistöä nyt myös Facebookissa klikkaa tästä ja ihastu faktaan!!!

Äänestä
  • Kyllä se oli sossu tauva , joka kitisi siitä naisten eurosta ,haloskan puheiden mukaan se oli 80 centtiä, kansa ja erityisesti naiset eivät saaneet kahteentoista vuoteen , muuta kuin HALOSTA päähän.

    Äänestä

Setan Halonen petti kokoomuksen Kirsi Pihan. Piha on muuten ollut aina pihalla...on edelleenkin. Nyt muslut kusettavat Pihaa ja hyvin stubbilainen valhe menee läpi.

Äänestä
  • Kirsi Piha on ollut aina täysin voimaton setalaisten lesbojen, homojen ja kiihkohomottajien eli Halosen ja Stubbin kusetuksen edessä...niin silloin ennen ja niin nyt...Piha suorastaan asettautuu asentoon, jossa hänen päällensä voisi setalainen kusta ja paskoa. Muutama vuosi sitten setalaisten fasistien ja mamuttajien hahmo vallassa oli Halonen, nyt niiden maksettu henkilö on Stubb. Piha ei opi ikinä mitään, ei kerrassa mitään. Piha on lukutaidoton pässi..

    Äänestä

  • Halonen pettää aina. Täysin kieromielinen ja luonnevikainen. Perimmältään kadehtii kaikkia. Moni valtyiomiestason henkilö on päässyt lapsuuden ja nuoruuden pettymysten ja ankeuden yli. Isäänsä ei tunne, mahdollinen isä jätti, opiskeluaikaisen poikaystävä karkasi ulkomaille, oman lapsen mahdollinen isä karkasi, kun lapsi oli kolme vuotta ja Hesan sossumaksoi elatusmaksut , ja sitä rataa. Ostopena kulki presidentti aikana lojaalina mukana. Ei Halonen haluaa kenellekään mitään hyvää. Sen pitäisi nyt jo valjeta tyhmimmällekin lesbollekin.

    Äänestä

Kovanaama ämmä. SAK:n jäsenistä naisia on 46%.

Äänestä
  • Halonen ei muiden asioista piittaa. SAK:n naisetkin ovat Haloselle pelkkää maksukarjaa. Sitten sinisilmäiset äänestivät presidentiksi.

    Äänestä


Fyysisesti ja henkisesti ankeissa oloissa kasvaneet, varsinkin rumat ja hyljeksityt köyhän perheen lapset eivät useinkaan halua muille mitään hyvää. Empatiaan ei ole "varaa". Myöhemmin jos olosuhteet paranevat, empatiaan ei ole kykyä eikä halua.
Punikeilla on usein jo kodin perintönä negatiivinen ja vihamielinen suhtautuminen yhteiskuntaan.
Halonen on kade ja pervo. Halonen oli perustamassa SEXPOa jo 1969, joka pyrki vaikuttamaan myös lainsäädäntöön. Homouden kylkiäisenä 1971 laillistettiin myös eläinseksi. Demareihin Halonen liittyi 1971, ja valittiin SAK:n juristiksi 1970 DDR-Stasi asioita hoitamaan.
Halonen eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtajana valmisteli uuden avioliittolain yhdessä Arajärven kanssa. Uusi laki, käytännössä avioerolaki, astui voimaan 1987. Syyllisyyskysymykset sivuutettiin, mikä oli toisaalta hyväkin.
MUTTA avioliiton liitännäiskysymykset kuten lasten huoltajuus, elatusavut, tapaamisoikeudet, perhe-eläkkeet ja taloudellisessa heikommassa asemassa olevan asema jätettiin viime kädessä oikeusistuinten riepoteltavaksi. Kaappi- ja julkihomoille, pervoille, alkoholisoituneille, väkivaltaisille ja elatusapupinnareille aukeni taivaan portit.
Haloselta kyllä kyseltiin, että kuinkas nyt näin - pienten lasten äiditkin uhkasivat jäädä heitteille eikä lastenhoidon viemiltä vuosilta kertynyt omaa työeläkettä. Halonen tiuskaisi, että menkööt siivoamaan, ja yhteiskunta kyllä hoitaa. -Niin...Halosen oma yksinhuoltajaäiti oli siivoaja. Halonen on myöhemmin sanonut "kodinhoitaja". Jotenkin sanavalinnat viittaisivat omaan elämään. Tarja-tytär oli kaksi vuotta, kun paperi-isä lähti kioskille koskaan palaamatta.
Kun ajattelee Halosen ankeaa varhaislapsuutta sota-aikana ja myöhemminkin, omaa kokemusta kyllä riitti "avioliiton liitännäiskysymyksistä". Niiden sivuuttaminen oli täysin harkittua. KADE, PAHANSUOPA HALONEN.

Äänestä

pettiäänestäjänsä tai helinäkeiju tai mikä nimimerkki sinulla milloinkin on, ei poista sitä tosiasiaa, että olet ihan itse pilannut oman elämäsi ja terveytesi huumaavien ja juovuttavien aineiden käytöllä.

Äänestä
  • Sellaiset ihmispolot eivät pysty tänne kirjoittamaan.
    Halonen on Suomen pahoinvoinnin äiti ja arkkitehti.

    Äänestä

Halonen on SAK:n kestovitsi. SAk:n rahalla pimeä pervo pressaksi.

Äänestä

Väite että venäjä vaikuttaa suomen vaaleihin on siis totta, nostivat haloskan pressaksi,
ISTV:n vaaligrillit alkavat: Nils Torvalds tentattavana suorassa lähetyksessä klo 9.10
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005482259.html
Nostaako venäjä nut samoin Haatasen pressaksi?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


puuntakaa.pressaksi kirjoitti:

Lipposen-Halosen hallituksessa 1995-1999. SAK-taustainen Halonen, juristi, entinen sosiaali- ja terveysministeri ja oikeusministeri, oli hallituksessa ylivoimaisesti parhaiten perehtynyt palkkoihin, eläkekysymyksiin ja sosiaaliturvaan.
Naisen markka oli tuskin 80 penniä ja naisen eläke vielä vähemmän. Siitä huolimatta Halonen työeläkeheikennysten lisäksi poisti kansaneläkkeen perusosan silloisilta ja tulevilta eläkeläisiltä "väliaikaisesti".
Jopa kaikkein korkeimmin koulutetut äidit uskoivat kansaneläkkeen perusosan korvaavan opiskeluun ja lastenhoitoon menneitä työvuosia jossain määrin. Sen nykyarvo olisi n. 105/kk.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu