Syksyinen juustofondue

Eräs vaihtoehto on siibultaa purjosipuli mikroaaltouunissa sulatetun juuston sekaan. Purjosipulifonduen voi maustaa mm. chilimausteella. Jokeriksi voi kokeilla muutamaa tippaa soijaa. Tai wasabitahnaa pari pisaraa.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myös kermaviiliin ja au naturell tyyppisiin jogurtteihin tai edellisten mixauksiin voidaan lisätä purjosipulia. Niistä syntyy jäähdytettynä raikastava valkokastike esim. potaattiksille. Ropseina ei tarvita mitään ruususuolaa tai vuoriversioita. Hollannin tai Saksan basic laadut jodioituina ovat ihan jees makujen selkiyttämiseksi. Juomana mölö punasarjasta.

    • Haaveena olisi Columba herkkuperunat. Toki kyseessä on kalliimpi potaattis lajike. Mutta multapotut voi joskus maistua vähemmän herkulliselle. Sekaan ravintorasvaa ja mölöä punasarjasta. Niin voisi jälleen yksi elintarvikeunelma totetua.
      Lisukemaailmasta sipulit ja kermaviili olisivat ok.

      • syömäri

        Älä selosta. Me syömme kotimaista sisäfilettä. Se on nyt edullista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      18
      3596
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      23
      2731
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2165
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      1995
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      19
      1946
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1612
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1487
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1482
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1404
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1364
    Aihe