http://www.satakunnankansa.fi/Satakunta/1195004942064/artikkeli/nuori naispyorailija loukkaantui vakavasti.html
Miten naisen kävi? Joku kuitenkin tietää enemmän. Tuleeko vielä kävelemään, ovatko vammat hengenvaaralliset?
Miten naisen kävi? Joku kuitenkin tietää enemmän. Tuleeko vielä kävelemään, ovatko vammat hengenvaaralliset?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Autoilijalta pitäis takoa kunnolla läskit siniseks perkele, joku somettaja kuitenki taas.
Näitä törmäyksiä tapahtuu nyt tiheään, polkupyöräilijät ei välitä liikennesäännöistä ja osa autoilijoista sama juttu, pyöräilijöillä olisi oltava tähän vuoden aikaan edes valot pyörässä ja kypärä päässä ja ne napit pois korvista et edes kuulisivat jotain.
Sillan kohdalla puuvillan puolella kukaan ei välitä vittuakaan tuleeko auto vai ei.Eteen vaan surutta ja luotetaan että auto kyllä pysää.Millä helvetillä näet säkkipimeällä valottoman,heijastimettoman ja helvetin nopeasti kulkevan idiootin joka ei katso sivuilleen vaan vetää eteen pyörällä? tuhansien kilojen painoinen auto ei pysähdy heti ja reaktioaikakin on olemassa kuskilla.
Koittakaa nyt jumalauta katsoa ympärillenne kun ylitätte risteystä vaikka sillalta saakin kivat vauhdit matkalla puuvillaan.
Suomessa ihmiset on lapsesta pitäen opetettu, että suojatie on "pyhä" ja autoilijoiden pitää varoa ja väistää aina kaikkea siellä liikkuvia, koska suojatietä ylittävät ovat heikommassa asemassa.
Siksi ihmiset ovat luottavaisia.
Nyt sitten monet (etenkään Suomeen muuttaneet) autoilijat eivät ole saaneet samaa kasvatusta ja heille ei ole annettu tietoa suomalaisten mentaliteetista.
Tapahtuu törmäyksiä.
Yritätkö pistää kolarit maahanmuuttajien syyksi vai oliko vitsiksi tarkoitettu?
Suomessa on tänäkin vuonna lapsiakin kuollut suojatiellä keskellä päivää jo useampia, joten pilailu ei välttämättä sovi asiaan.
Aivan sekopää pyöräilijöitä liikku porissa. En yhtään ihmettele näitä uutisia. Hieno se on tuonkin nuoren tytön olla ehkä loppuikänsä pyörätuolissa, ja kertoa että "olimpahan oikeassa, kyllä piti autoilijan väistää"
Itse olen lapsilleni opettanut että väistävät aina kaikkea itseään suurempaa. Usein voi olla pyöräilijäkin juuri auton A-pilarin takana tai vastaavaa. Itse en luota pelkästään siihen että kaikki tietäisivät ja noudattaisivat pelisääntöjä.
Eikö autolijoita jotka eivät noudata pelisääntöjä voisi ennemmin kutsua sekopäiksi. Ajokortin saamiseksi sentää täytyy osata pelisäännöt.
En tunne tyttöä, joten voihan se olla, että hän on sekopää.
Väistämissäännöt
"Ennen vuotta 1997 oikealta tulevaa väistettiin riippumatta siitä, tuliko hän ajoradalta vai pyörätieltä. Liikenneministeriö katsoi tämän säännön liian vaikeaselkoiseksi, ja vuonna 1997 sääntöä muutettiin pyörätieltä tulevan pyöräilijän ja mopoilijan osalta:
Polkupyöräilijän tai mopoilijan on kuitenkin, jollei 2 tai 3 momentista muuta johdu, tullessaan pyörätieltä ajoradalle väistettävä muuta liikennettä. (7.5.1997/414) TLL 14 § )
Lain mukaan risteyksessä kääntyvän ajoneuvon kuljettajan on väistettävä mm. risteävää tietä ylittävää polkupyöräilijää – riippumatta siitä, ajaako tämä pyörätien jatkeella, suojatiellä tai kummallakaan niistä. Autoilijan on myös väistettävä pyöräilijää tullessaan vähäiseltä tieltä, pihasta, pysäköintipaikalta tai muulta vastaavalta sekä tullessaan kolmion tai stop-merkin takaa. Vain jos ei edellä mainitusta muuta johdu, pyörätieltä tuleva väistää ajoradan liikennettä (vuoden 1997 sääntö).
Todellisessa elämässä pyörätiet kulkevat kaupungeissa
pääsääntöisesti pääkatujen varsilla, joiden risteävät kadut on osoitettu väistämisvelvollisiksi. Tällöin kaikista suunnista tulevat autoilijat väistävät pääkadun suuntaisella pyörätiellä ajavaa pyöräilijää.
Suojatie tai pyörätien jatke ei tarkoita autoilijan etuajo-oikeutta. Suojatie tai pyörätien jatke eivät vaikuta pyöräilijän ja autoilijan keskinäisiin väistämissääntöihin eivätkä liioin pyöräilijän oikeuteen ylittää tie ajamalla. Ajoradalla ajavan pyöräilijän on usein kuljettava suojatien kautta päästäkseen pyörätielle. Pyöräilijä voi tulla pyörätien jatkeelle tai suojatielle muualtakin kuin pyörätieltä, esimerkiksi moottoriajoneuvoliikenteeltä
kielletyltä ajoradalta."
Tämä sääntö on täysin unohtunut useimmalta pyöräilijältä.
Ajoradan ylitys ja suojatiellä ajaminen
Polkupyöräilijä voi ylittää ajoradan pyöräillen satulassa pysyen pyörätien jatketta pitkin. Pyörätien jatke on merkitty tiehen kahdella valkoisella katkoviivalla: merkintätapa vaihtelee hieman riippuen siitä, onko pyörätien jatkeen rinnalla myös suojatie. Suojatie ja pyörätien jatke ovat siis kaksi aivan eri asiaa. Polkupyöräilijä ei saa koskaan pyöräillä suojatiellä ellei suojatie jatku pyörätien jatkeena (Tieliikennelaki 2 §, suojatien määritelmä). Jalkakäytävän jatkeena oleva suojatie on tarkoitettu pelkästään jalankulkijoille. Tällöin pyöräilijä saa ylittää tien suojatietä pitkin vain taluttamalla pyörää. Edes alle 12-vuotiaat lapset eivät saa pyöräillä suojatietä pitkin, vaikka saavatkin pyöräillä jalkakäytävällä.
Pitäisi saada omat säännöt kesä- ja talviaikaa ajatellen, lisäksi parittomilla- ja parillisilla päivillä olisi eri säännöt.
Karkausvuosi olisi sitten vielä erikseen, silloin arvottaisiin eduskunnassa vuoden säännöt.
Ei noita sääntöjä käsitä Erkkikään. Saatikka alle kaksitoistavuotias lapsi.
Eilen jäi rollaattorilla kulkeva auton alle Paanakedonkadulla. Hän oli keskellä suojatietä. Hän ei ainakaan tullut yht äkkiä yllättäen auton eteen.
Kaikki polkupyörät tulee pistää sulattamoon ja jokaiselle hommataan verovaroilla alle lada.Romurallisäännöt eli kuka kehtaa kiilata eniten pääsee ekana.Nopeusrajoituksia ei tarvita kun ladat ei kulje edes lujaa.
Porissa autoilijat eivät anna jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden mennä rauhassa suojatien yli. Huomattu on.