Pääsenkö koskaan kuntoon?

viiskytviisi

Olen vetänyt kaljaa ja viinaa varmaankin viimeisen vuoden, mutta nyt olen ollut raittiina noin kolme viikkoa. Olo on hirveä.
Miten on mahdollista, että horjun vieläkin ja askel on erittäin epävarma (tökkivä)
Paranenkohan, jos en juo enää mitään alkoholia? Ja kuinka kauan ottaa, että horjuminen lakkaa?
Olen jo vanha ukko 55 ja risat.

6

156

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • läheinen

      En ole mikään asiantuntija, mutta minusta kannattaisi mennä tutkimuksiin, koska tuo vuoden putki on voinut tehdä vahinkoja, jotka vaativat hoitoa.

      Miehelleni kehittyi vakava maksatulehdus vuoden kestäneen päivittäisen juomisen jälkeen, eikä hän juuri oireillut ennen kuin lopetti juomisen. Pärähti keltaiseksi, eikä pysynyt jaloillaan, mustelmia oli kroppa täynnä, vaikkei tiettävästi ollut loukannut itseään.

      Neljän viikon sairaalahoidon jälkeen hän sai terveen paperit, mikä oli pieni ihme kun ottaa huomioon, ettei edes eloonjäämisestä aikaisemmin ollut varmuutta.

    • Juoppo

      Mulle kans on tullut vasta nyt oikein ongelmia.
      Nyt kun olen selvinpäin ei oikein mikään onnistu. kaikki mihin ryhdyn menee myttyyn.
      Olen onnistunut pilaamaan jopa tietokoneet. Voi nenä.
      Tietääkö joku kuinka kauan tässä pitää kärsiä vuoden juomisen jälkeen? Tiedättekö mitä lääkettä kannattaisi ottaa? Lääkäriin en haluaisi mennä.
      Olen kuitenkin päättänyt etten enää ryyppää.
      Ps. onko sellaista reseptivapaata saatavilla joka auttaisi?

      • myösjuoppo

        Ainut reseptivaa aina mikä auttaa vuoden putkeen on suomiviina,jos rahaa vielä riittää ota leijonaa tai vanhaa kunnon KOSSUA!


    • ilmanviinaavuosi

      Itse dokasin vuosikausia lähes päivittäin ja sitten tuli stoppi, meinas henki lähtee haimatulehduksen vuoksi. Join vain olutta.

      Sairaalassa makasin kahteen otteeseen pari viikkoa ja toipuminen alkoi hitaasti. "Jälkitauti" kesti 2-3 viikkoa, ennenkuin olo alkoi kohenemaan. Sen jälkeen olo on ollut loistava ja alkoholia ei todellakaan tee mieli.

      Kannabis on hyvänä apuna alkoholista poispääsyyn, mutta enpä suosittele sen laittomuuden vuoksi.

      Kun muutaman päivän pystyy olemaan irti viinasta, into raittiuteen kasvaa kohisten, eikä viinaa tee enää mieli.

      Voimia sulle.

    • Valeriana_pelastimut

      Mulla toimi Dormiplant, yht äkkiä ei tehnytkään mieli litkiä viiniä enään yhtään.

      Ps. 1 kk ja 2 viikkoa ollut irti jo punkkupullosta.

      Kokeilkaa varmasti toimii muillakin....

    • pensionista

      Vaihtelevia kohtaloita. Lienen ryypännyt liian vähän koska muutos ei ollut kovin vaikea.
      Päästyäni putkeen 57-vuotisena alkoi päivittäinen tissuttelu. Ensimmäinen olut ennen puolta päivää. Iltapäivällä ja alkuillasta olutta ja viiniä ja illalla vaihto väkeviin. Olikin nukkumakypsä klo22:n tienoissa.
      Tuota menoa 3-vuotta. Kaikki alkoi tuntumaan ilottomalta ja harmaalta. Koska en häiriköinyt enkä haitannut perheen taloutta niin vaimoni mainitsi ryyppäämisestäni vain muutaman kerran.
      Kun elämäntapa alkoi tuntumaan vakavammin mieskunnossani ryhdyin itsetutkiskeluun ja mietin onko tässä järkeä. Tarkoituksellinen, etuajassa eläköityminen. Minkä laatuisia eläkepäiviä haluan viettää ja minkä verran niitä on jäljellä?
      Olin rapakuntoinen, 10mg Ramiprill verenpainelääkitty, simvastatiinia 40mg popsiva raunio joka ei päässyt edes kyykystä ylös normaalisti.

      Lopetin kotioloissa juopottelun kerralla ja aloitin hyvin varovasti kuntoutumisen salilla 5krt/viikko.
      Puolessa vuodessa voin luopua lääkkeistä ja arvoni olivat paremmat kuin lääkittynä.
      Tuohon on aikaa 12 vuotta. Kahdesti vuodessa pidän 5 - 6:n viikon tissutteluputken aloittaen aamuisin ennen klo9:ää brandypaukulla.
      Noiden rupeamien lisäksi vuosittain pari, kolme viikon, kahden vastaavaa jaksoa.

      Ikäisekseni ( ja yleisestikin ) kuntoni on erinomainen. Juopottelujaksoilla olen havainnut määrien vähentyneen ja aineiden siirtyneen miedompiin suntiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 123
      1281
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1199
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1101
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1062
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      956
    6. 63
      871
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      647
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      600
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      555
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      509
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      509
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      28
      490
    15. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      459
    16. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      455
    17. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      427
    18. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      48
      426
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      52
      418
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      409
    Aihe