Evoluutio-opetus

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A25961-2004Dec25.html

Pennsylvaniassa eräällä paikkakunnalla halutaan, että evoluutioteorian lisäksi on opetettava maailman syntyä "älykkään suunnitelman" mukaan. Halutaan, että oppilaat saisivat tietoa evoluutioteorian puutteista ja muista selitysmalleista.
Suomessakin olisi hyvä saada vähän evoluutioteorian kritiikkiä kouluihin ja oppikirjoihin.
8484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ohiossa opetetaan monissa kouluissa pelkkää kreationismia, koska sikäläinen lainsäädäntö sallii sellaisen mikäli vanhemmat sitä vain haluavat.

Äänestä

tietenkin edellyttää, että on Suunnittelija, jolla on riittävästi tietoa ja taitoa luoda maailmankaikkeuden kattava looginen järjestelmä, mutta kun uskovaiset eivät luota järkeen vaan uskoon!
Suomessa evoluutiokriittistä tekstiä löytyy esim. Kalevalasta, jota pakkopullana syötetään koulukkaille! Uskontotunneillakin tunnustuksellisen kristinuskon opetuksesta nauttivat saavat perustiedot maailman luomisesta ja ihmiskunnan synnystä!
Evoluutioteorian puutteet ja kysymykset selviävät pala palalta, ja ehkä meillä joskus on pätevä teoria maailman synnystä; hyvällä alulla ainakin ollaan! Ainakin paremmalla kuin kreationistien uskoon perustuvassa todistelussa. Sen mukaan, jos tuumailemme, hyvin pian huomaamme Luojankin puutteet, vai onko Hän sitten vain "alisuorituja", joka olisi kyllä voinut luoda paremman ja oikeudenmukaisemmankin, eli täydellisen maailman, jos ei olisi tyytynyt vain kuuden päivän urkkoon! Eli, kuinka hieno paikka maapallokin olisi, jos Luoja olisi pakertanut vielä toisenkin työviikon???

Äänestä

se hiironen! Tulis Katti!

Äänestä

niin

Äänestä

Suomessakin pitäisi saada kritiikkiä kouluihin ja oppikirjoihin.

Mutta ei suinkaan evoluutioteorien osalta.

Äänestä

Tosiaan, evoluutio-teoria on kumminkin _vain_ yksi teoria muiden rinnalla. Silti se opetetaan kouluissa tieteellisenä totuunena.

Äänestä
  • Täällähän on sana vapaa, joten tuollaiset mielipiteetkin ovat sallittuja.

    Tosin vuosikymmenestä toiseen totuus varmentuu pikkuhiljaa niin, että joskus 100 vuoden päästä jesset uskomuksineen ovat tosi harvinaisuuksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hitman kirjoitti:

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A25961-2004Dec25.html

Pennsylvaniassa eräällä paikkakunnalla halutaan, että evoluutioteorian lisäksi on opetettava maailman syntyä "älykkään suunnitelman" mukaan. Halutaan, että oppilaat saisivat tietoa evoluutioteorian puutteista ja muista selitysmalleista.
Suomessakin olisi hyvä saada vähän evoluutioteorian kritiikkiä kouluihin ja oppikirjoihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu