Oman maan armeijan suhteen, puolustusvoimat pudottaa kylmää faktaa - sota hävittäisiin parissa tunnissa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015110620624791_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015110620624791_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Suomettumisen aikakausi alkaa päättymään, alkaa fakta avautumaan kansalle.
heheh, onko joku kuvitellut, että tässä käytäis tikkaamassa rajapyykki uralille...
Ei kannata mennä sinne. Tulisi vaan turhia rajakahakoita kiinalaisten kanssa.
Oliko tuo nyt oikea uutinen....oliko se jollekin yllätys?
Just niin, siksi kannattaakin liittoutua.
Siksi tuollainen uutisankka on tarkoitettu, paha vain ei liittoutuminen auta ylivoiman edessä. Meille vahvin ase on toimiva diplomatia, kumma kun Natokiimaisille selvä asia ei mene perille?
Ja sepä vallan ryssälle sopisikin, vai kuinka, pikku desantinperkele?!
Diplomatia auttaa SIVISTYSVALTIOIDEN kanssa mutta Venäjä ei ikävä kyllä ole sellainen.
"Meille vahvin ase on toimiva diplomatia, kumma kun Natokiimaisille selvä asia ei mene perille?"
Ja mitä sen sinun "diplomatiasi" sai aikaan? Matelevan suomettuneisuuden kauden!
Tuo vaihe oli taloudellisesti menestyksekäs, mutta henkisesti katastrofi. Alkaen 50-luvulta ja huipentuen 70-lukuun naapurin painostus ja puuttuminen Suomen sisäisiin asioihin leimasi kaikkea toimintaa Suomessa! Naapuri päätti sisäpolitiikassamme presidentin henkilöstä, hallitusratkaisuista ja yksittäisistä politiikoista. Jotkut puolueet eivät olleet koskaan mukana ja toiset aina... vaalimenestyksestä riippumatta. Jouduimme alistumaan sensuuriin ja itsesensuuriin! Naapuri puuttui jopa historiaamme, kirjallisuuteemme ja TV-ohjelmien sisältöön!
Kaiken huipuksi meille valittiin presidentti POIKKEUSLAILLA ILMAN minkäänlaista POIKKEUSTILAA!
Siinä varsinainen demokraattisen parlamentarismin pohjakosketus!
En viitsi tästä jauhaa....mutta ei näin pidä asioita käsitellä....musta valkoisina?
Suomen kansa sai elää Kekkosen aikana pelotonta aikaa.....sellaista turhaa propagandaa kuin nyt ei sallittu mikä oli pelkästään hyvä asia. Yksi hyvin tärkeä asia jota ensin kauhisteltiin oli NL: toon maksettavat sotakorvaukset, joiden ansiosta kuitenkin teollisuuden monet alueet lähtivät nopeaan nousuun.... josta tietenkin hyötyivät kaikki. Ulkopolitiikan hoiti Kekkonen ja eikä nöyristellyt, olet väärässä tässä asiassa. NL:ssa kunnioitettiin Kekkosen mielipiteitä ja eikä siihen liittynyt painostuksia....kuten esim. USA-Kuuba suhteessa. NL: tto esitti Suomelle Ustinovin suulla yhteisiä sotaharjoituksia mikä torjuttiin ja se päätös myös hyväksyttiin Kremlissä...että näin....tämä yhtenä esimerkkinä.
Joo suomalaisille tuli yllätyksenä että presidentti onkin kansan vastustaja ja Usa-Naton merionetti. Meillä on Niinistöön asti ollut aina isänmaallisia älykkäitä presidenttejä.
Sauli Niinistön lisäksi Stubb on myös epärehellinen roisto ja Kanerva vanha kiero peluri, joka kumartaa aina vahvinta ja voimakkainta.
Kuinkahan paljon tällä "tutkijalle" on maksettu naton pussista,veikkaan että ei ihan pieni summa saa aikaan noin levotonta tekstiä.
Aina laitetaan asiat vastakkain niin että koko Venäjän sotakoneisto olisi jostain täysin järjettömästä syystä laitettu yksin Suomea vastaa,tällainen tilanne on täysin absurdi.
Jos tällaisia levottomia juttuja viljellään niin yhtä hyvin voidaan kertoa myös se että tarvittaessa Suomi saisi koko Pietarin polvilleen muutamassa tunnissa.. Maan pinnalla kulkevat massiiviset kaasuputket olisi helppo kohde samoin isot voimalat.
S. Niinistön Nato Suomi ei pääse aseilla lähellekään Pietaria.
Ystävyydellä, diplomatialla pääsisi mutta S. Niinistö on liian tyhmä siihen.
Täytyy tajuta että Niinistö on Nato-median Hesarin, Ylen, Mtvn, STT:n tuote.
Entä silmäpussit...tuli ensimmäiseksi mieleen...?
Totta haastat, Niinistöllä on aina silmäpussit kun se on tehnyt suuren kusetuksen ja stressaa.
Mutta se on sen verran rikollinen että se ei stressaa yhtä kusetustaan kuin pari kolme päivää, sitten silmäpussit häviää kunnes tulee taas uusi kusetus ja taas silmäpussit.
kunnon suomettuminen pelastaa meidät. Natoon pyrkiminen tietäisi sotaa varmuudella.
Edelleen ryssä ei NATOa haasta!
Ehei tietenkään, Natosta ei olisi vastusta, vaikka tuhoa se saisi aikaan mutta ei se Venäjän armeijaa voittaisi on siinä sitten Niinistö mukana Natossa tai ei.
Syö ryssä balalaikkasi!
Ryssillä ei ole muuta suurta kuin puheet :)
Kumma juttu kun ryssä ei uskalla marssia edes pikkuruiseen Viroon kun se niin provosoivasti liittyi voimattomaan NATOon... :)
MIKSIKÖHÄN?!?! :-D
murskaa Naton tarvittaessa!
Mutta lilliputtia Syyrian kapinallisarmeijaa venäläisin asein ei näköjään kukisteta. Luvattu 10 päivän sota mennyt jo aikoja sitten!
Uutta Suomessa: tuli valituksi epärehellinen peluri presidentti joka vähät välittää kansasta ja kansan mielipiteestä vaan juoksee kokoomuslaisten sota-Amerikka-hullujen sekä USA:n ja NATO:n perässä.
Täällä muka tiedetään mikä on Suomelle parasta? Tohelolliset siantuntijat:D
Washingtonin Tiltut visertävät, että sota hävittäisiin kahdessa tunnissa.
Eikös tuollainen armeija kannata lopettaa saman tien ja säästää veronmaksajien rahoja.
Titityy, titityy...