Minulla todettiin kaksi vuotta sitten pahan laatuinen masennus,jo useamman kuukauden olen tarkkaillut mielialaani ja olen huomannut sen muuttuvan todella vaihtelevaksi. se vaihtelee monen monta kertaa vuorokaudessa, välillä tuntuu kuin olisin jonkin laisessa kooomassa ettei millään ole mitään väliä, en ole surullinen mutta todella apaattinen, yht äkkiä saatan nauraa hysteerisesti vedet silmissä, vaikka olisin yksin ja sekunnin murto osassa hervoton nauru muuttuu kamalaksi itkuksi ja hysteeriaksi(paniikkki kohtaus) ja elämä tuntuu merkityksettömältä. Eli voiko maanisdeppressiivinen itse älytä olevansa sairas?
T: Pikaista vastausta toivoen
T: Pikaista vastausta toivoen
Vastaukset 6
Vanhimmat
Manitsemasi kooman kaltaisessa tilassa olo voisi teoriassa viitata jonkintyyppiseen psykoosiin esim. masennuksen yhteydessä.
Mutta ala hyvä ihminen välittömästi ottaa B-vitamiinivalmisteita ja omega 3-kalanrasvahappoja masennuslääkityksesi tueksi. Vaikka oppinsa pääasiassa lääkefirmoilta saanut lääkärisi sanoisi mitä, auttaa niiden yhdistäminen todistettavasti pelkkää masennuslääkitystä paremmin.
Koita jaksaa harrastaa liikuntaa ja puhu asiantuntijalle!
Mainitsemasi maanis-depressiivinen sisältää manian eli vauhdikkuuden. Jotenkin tuntuu, että sitä ei kuvauksessasi tullut esille. Maniaan liittyvät nopea ajatuksenjuoksu, unettomuus ja hyppiminen asiasta toiseen.
Voi se olla sitä maanisdepressiivistä juttua ja varsinkin, jos joulun aikaaan juo jotain, on ihan pilvissä välillä ja sitten iskee depis...Kyllä se siitä,kun muistaa ottaa lääkkeet ajallaan.
et ole maanisdepressiivinen. maanis-depressiivisyys tarkoittaa, että mania-ja depressiovaiheet vuorottelevat, ja ne saattavat kestää pitkänkin aikaa, kyse ei siis ole päivittäisistä mielialan heittelyistä. maniassa henkilö voi tehdä hulluja asioita, hän esim. ostaa velaksi tavaroita, joita ei tarvitse, hän puhuu taukoamatta, ei nuku, saattaa kuvitella itsensä kaikkivoipaiseksi, ym.
minusta nuo kuvailemasi oireet ovat normaaleja masennusoireita, mutta en ole lääkäri. kehotankin että menet juttelemaan oireista lääkärisi kanssa.
kuvailemasi oireet eivät ole maanis-depressiivisuutta. sen pystyn sanomaan siks et tiedän tasan tarkkaan mitä se on, itse kärsin siitä. popsinu nyt lääkkei vuoden verran ja joudun todennäköisesti niit syömään loppuelämäni lääkärin mukaan. jos olisit maanis-depressiivinen saattaisit maata ensin sängys parikin viikkoo ellei kauemmin jaksamatta mitään tehdä, itse-murha ajatukset vaivaa, pahimmas tapaukses menee siihen et sitä yrittääkin koska kaikki on turhaa.. ku taas menee maaniseks sitä ei edes muista millanen se masennus oli, ei tajuu et pystyi itsarii edes ajattelemaan koska elämäähän on niin ihanaa, sitähän pystyy tekemään mitä vaan! voimat tuntuu rajattomilta, valvoo yöt, ei tarvii unta, ei tarvii edes syödä kunnolla, täys meno päällä, käyttäytyy melkeen ku joku piripäissään oleva.. pahin on että semmoses tilassa vaarantaa kummiski oman hengen ku lähtee jotain kokeilemaan, koska on täysin varma et "eihän mul voi mitään sattuu". muut ihmiset saatta joutuu vaara-tilanteisiin, varsinkin jos maaninen ihminen ajaa autooo ja toiset on mukana kyydissä..
ajatukset lentää ympäri, m9ssään ei oo päätä eikä häntä, selittää juttuja toisille, mut hyppää asiast viidenteen, puhuu taukoomatta, ajatukset katkeilee eikä pysy edes itse kärryil ku ajatukset rientäää nopeemin, ku itse pysty puhumaan... ja sit taas jossain vaihees iskee masis, eli menee takaisin sinne sänkyyn...
totta puhut,tuttua puuhaa.
Kuvailemasi oireet eivät sovi maanis-depressioon, olen itse sairastanut kyseistä tautia kolme vuotta enkä toivoisi sitä kenellekkään. Juttele lääkärin kanssa voisiko lääkitystä muuttaa. Stemppiä kuitenkin