https://www.fonecta.fi/kartat/Laajasalo, HELSINKI?lon=25.049842058977788&lat=60.17964625495841&z=15
Kartta on Laajasalosta jossa samanlainen pätkä kuin Lappeenrannan ohitustie.
Onko Laajasalossa asunut suuruudenhulluja vai miksi tuollainen "moottoritie" on rakennettu?
Mikä erottaa Lappeenrannan ohitustien moottoritiestä?
Kartta on Laajasalosta jossa samanlainen pätkä kuin Lappeenrannan ohitustie.
Onko Laajasalossa asunut suuruudenhulluja vai miksi tuollainen "moottoritie" on rakennettu?
Mikä erottaa Lappeenrannan ohitustien moottoritiestä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ainakin Lappeenrannan ohitustiellä kesäisin ajelee pyöräilijöitä Aika vaarallisen näköistä, kapea pientare ja autoille sallittu 100 km/h.
Lapset lapset...
Moottoritie on merkattu sellaisesella vihreäpohjaisella liikennemerkillä. Muut kaksiajorataiset tiet/kadut nyt vaan sattuvat olemaan vähän isompia muuten vaan. Ajoneuvon kuljettajan on tunnettava liikennesäännöt ja -merkit, muuten pitää tyytyä tähän nettiliikenteeseen.
Laajasaloon aikanaan suunniteltu enemmän asukkaita kuin toteutui. Santahaminasta piti Helsingin suojajoukkojen päästä nopeasti ja esteettä->Itäväylälle->keskustaan.
Tuota hieman ounastelinkin.
Googlaa Smith-Polvisen suunnitelma. Muistaakseni vuodelta 1968.
Smith-Polvisen näkemys oli, että keskustassa ovat vain työpaikat ja ihmiset asuvat lähiöissä kaukana keskustasta, jolloin henkilöautoliikenteellä oli pääpaino johtuen halvasta polttoaineesta vielä tuohon aikaan 60-luvulla. Amerikkalaismallista kopioitu kaupunkirakenne.
Auton vaihtoehtona köyhälle kansalle suunnittelija näki bussit, jolla pystyttiin myöskin perustelemaan tarvittavat monikaistapääväylät aivan keskustaan asti, mutta metron hyväksyminen joukkoon ei ole auennut minulle, kun se syö perusteluja 2lta edellämainitulta. Raitiovaunuista piti luopua lähes kokonaan ( se onkin tänä päivänä hyvin kallis erikoismuoto ).
Keskustassa asuvana ( ja 70-luvun öljykriisin takia ) näen nykyään hyvänä ettei tuohon suunnitelmaan kaikilta osin hurahdettu.
Kaupunginjohtaja Teuvo Aura halusi jäädä historiaan metron rakentajana ja perusti Kontulan hevonkuuseen keskelle ei mitään 50-luvun lopulla ja oli sitten muuraamassa metroa alkuun.