Median oikeudet

Mediatieteilijä58

Minun mielestäni on oikein, että media käyttää valtaansa, joka sille on annettu. Esimerkiksi tulotietojen kertominen on täysin sallittavaa. Mielestäni myös media saisi käyttää valtaansa tänä päivänä paljon enemmän, esimerkiksi Nela Utkinan tapausta olisi voinut käsitellä entistäkin tarkemmin ja suorasukaisemmin.

8

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • t.AguSedä

      Olen samaa mieltä kanssasi siitä, että median tulisi käyttää valtaansa. Mutta esimerkiksi Utkinan tapausta ajatellen, voi olla ettei tapauksen päätökseen johtanutta syytä yksinkertaisesti voitu kertoa esimerkiksi turvallisuuteen liittyneistä syistä. Mikäli on ajateltu tapauksen päätöksen herättävän liian suurta kuohuntaa tai jopa vaarantavan muitakin ihmisiä niin ehkä on vain parempi ettei sitä ole kerrottu? Tietysti mikäli tutknnat ovat kesken, voi olla että asiasta ilmoitetaan myöhemmin vielä enemmän. Eikä pidä unohtaa, että on ajateltava myös Utkinan lähimmäisiä!
      Monilla herää mielenkiinto kuolinsyystä mutta täytyy muistaa ettei asiat aina ole niin mustavalkoisia eikä EDES media voi kertoa kaikkea..

      • Ei se kyllä ihan niin voi mennä, että ihmistä etsitään pari kuukautta suurin joukoin ja juttua on joka päivä lehdissä jopa sivukaupalla, ja kun etsitty löytyy kuolleena niin se oli sitten siinä ja tapausta seurannut yleisö ei yhtään käsitä, mistä oli kysymys. Ja sitten aletaan huhuilla, kun tietoa ei ole.


      • Onko tavallinen Taavi ja Terttu tirkistelijöitä? Itseäni korpee iltapäivälehdet jotka painetaan aamuyöstä.
        Lyödään mahtavat lööpit ja kuitenkin silkkoa on sisältö. No jokaisen valinta mitä lukee mutta Suomi taitaa mennä enemmän ja enemmän linjalle jossa on iltalehdet, Seiska ja saati sitten MV ja magneettimedia.
        Suurta shaissea.


    • Miten paljon se rajaa median vapaata tiedonvälitystä kun tuottajan täytyy samalla palvella myös yritysten mainontaa?
      Kun julkaisee kriittisen ja perustellun artikkelin , niin voi olla että julkaisijan "mainostulot" laskevat. No tiedä häntä.

      • hmmmm009

        Pitäis olla erikseen tiedotusvälineet, joiden kohdalla on laissa säädetty, että ne eivät saa myydä mainostilaa eivätkä mainostaa mitään, edes itseään. Ja jos se mainostaa, seurauksena on toimijoille potkut ja tuntuvat sakot.

        Nämä tiedotusvälineet kertoisivat kaikki tärkeät uutiset ja mainostiedotusvälineet keskittyisivät viihteeseen, urheiluun ja mainostamiseen.


      • Joo, jos vertaa telkun ohjelmia Ylen/mainosrahoitteisten niin Ylellä on myös sitä "laatuaikaa". Varsinkin pidän Teemasta ja Femmasta.
        Kun taas kaupalliset - no jaa katsokoon niitä ketä se huvittaa.
        Joku on osuvasti sanonut: lue enemmän niin tiedät mutta jos luet vain tiettyä lehteä olet harhaanjohdettu.
        Onneksi netti laajentaa tajuntaa ja toivottavasti myös kriittiseen suuntaan.


    • ProYle

      Media on pääosin bisnestä. Ylen perustehtävä on tiedonvälitys. Siltä pitää vaatia.

    • miksi.syytetään

      Mutta Aarniotapauksessa Hesari käyttää median valtaa sellaisella tavalla että se ei jää huomaamatta.
      Mustamaalausta harkitsevien naistoimittajien taholta. Yksipuolista informointia joka johtaa raskaaseen monivuotiseen käräjöintiin.
      Apulaisvankilanjohtaja hoitaa hommansa juuri niinkuin pitää, informoi viranomaisia turvallisuusuhista ennenkuin ongelmat ehtivät ryöstäytyä.
      Miksi syytetään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2063
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1876
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1659
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1524
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1192
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      82
      1148
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1132
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1093
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1066
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1013
    Aihe