Suomen vienti romahti 13 prosentta

Kiitos tästä Suomen johdolle, joka vei maan USA/EU:n Venäjän pakotepelleilyyn Suomen edun vastaisesti.

Talouden tila on nyt kriittinen.
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Suomen kansa kärsii pakotteista kaikista EU-maista eniten.

Kiitos EU!

Äänestä
  • Kiitos jenkit, viimekädessä.

    Äänestä

  • Alankovai kirjoitti:

    Kiitos jenkit, viimekädessä.

    KYLLÄ!

    Ainakin meidän yrityksessämme on kauppa Yhdysvaltoihin kasvanut räjähdysmäisesti :)

    Suosittelen lämpimästi muillekin.

    Äänestä

  • Ei ryssillä enään ole rahaa ostaa mitään euroopasta tai yhdysvalloista, kun ruplalla on kohta yhtä monta nollaa kuin italin liirassa aikoinaan.

    Venäjän suurin yksityinen lentoyhtiö kaatuu.

    Yhtiö sortuu ruplan arvon heikkenemiseen, joka on romahduttanut venäläisten ulkomaanmatkailun ja nostanut lentoyhtiöiden kustannuksia.

    Äänestä

  • 17plus19 kirjoitti:

    KYLLÄ!

    Ainakin meidän yrityksessämme on kauppa Yhdysvaltoihin kasvanut räjähdysmäisesti :)

    Suosittelen lämpimästi muillekin.

    Huume-, ihmis- vai asekauppa? ;)

    Äänestä

Suomen vienti EI KÄRSI paljoakaan pakoptteista! Venäjän vienti on vasta kolmannella tilalla ja pakotteet koskevat siitäkin vain pientä osaa!½

Tiltujen huoli ei ole Suomi vaan ITSE Venäjä, joka kärsii PALJON pakotteista!

Äänestä

Turha kuvitella että pakotteet poistamalla venäjänkauppa alkaisi kukoistamaan. :)

Ei ala koska Venäjällä eikä venäläisillä ole RAHAA. Ei persaukisten kanssa voi kauppaa käydä!

Ja pakotteet eivät poistu ennenkuin Venäjä lopettaa laittoman miehityksen ja sotatoimet Ukrainassa!

Äänestä
  • no eipä ole VELKAAKAAN, niin kuin...

    Äänestä

  • 19plus10 kirjoitti:

    no eipä ole VELKAAKAAN, niin kuin...

    Ryssän rahat hävitti öljyn alhainen maailmanmarkkinahinta ja Putlerin uhittelupolitiikka.

    Ryssiltä katosi työpaikat ja valtion vähät rahat hassataan asevarusteluun.

    Ei tuollaisen maan kanssa voi kauppaa käydä.

    Äänestä

  • 19plus10 kirjoitti:

    no eipä ole VELKAAKAAN, niin kuin...

    EIKÄ SAA velkaa mistään :)

    Ryssän vararahastot on syöty vuonna 2017 ja silloin maan talous romahtaa. Silloin myös valta Kremlissä vaihtuu, ja tuskin siististi!

    Äänestä

  • 14plus4 kirjoitti:

    Ryssän rahat hävitti öljyn alhainen maailmanmarkkinahinta ja Putlerin uhittelupolitiikka.

    Ryssiltä katosi työpaikat ja valtion vähät rahat hassataan asevarusteluun.

    Ei tuollaisen maan kanssa voi kauppaa käydä.

    Jep, kansa syö kaalisoppaa seuraavat kymmenen vuotta ja öljyrahastot on syöty vuodessa ilman että mitään saatiin aikaan, kyllä minua ainakin vituttaisi jos olisi venäläinen.

    Venäjällä on menossa ennätysmäinen konkurssiaalto, sekä yrityksissä että yksityisten ihmisen keskuudessa pösilöt ottivat dollareissa asuntolainansa, ilmeisesti luulivat että Putin nostaisi talouden ylös.

    Sitä saa mitä tilaa. Tuli krimin seikkailut kalliiksi.

    Itäsuomi kiittää, loppui se venäläisten lomaosakekauppa.

    Äänestä

  • 10plus5 kirjoitti:

    EIKÄ SAA velkaa mistään :)

    Ryssän vararahastot on syöty vuonna 2017 ja silloin maan talous romahtaa. Silloin myös valta Kremlissä vaihtuu, ja tuskin siististi!

    Johtuukohan ukrainalaisten köyhyys slaavilaisuudesta. Jos Venäjän köyhtymisessä puhutaan vuosista, niin Ukrainan vararikossa puhutaan viikoista. Ukrainahan saa sentään karkkirahaa meiltä ja ilmaisia aseita Obamalta.

    Äänestä

Hyvinhän tuo sopii, että suomalaiset maitotilat maksavat laulujen lunnaat. Eturintamassa rytisee aina kunnolla.

Äänestä

Suomessa sensuroidaan, että pakotteiden aikana USAn Venäjän kauppa on kasvanut 18 %.

Äänestä

Suomessa sensueoidaan lähinnä pakotteiden syvää vaikutusta Suomen taloudelle. Ne ovat lopullisesti romahduttaneet talouden.

Äänestä

Koska Tullin syyskuun tilasto 2015 on valetta, ja tulli on väitteissään pihalla kuin lintulauta!!!:
"Syyskuussa vienti kasvoi tärkeimmistä kauppakumppaneista ainoastaan Saksaan. Vienti Yhdysvaltoihin ja Venäjälle putosi reilusti, ja laskua tilastoitiin myös Ruotsiin ja Alankomaihin."
Suomen vienti EI laske ja Tullin väite kauppataseen alijäämästä on väärä.

Äänestä

Ei auta rimpuilu, eläkeukko!

Suomen, erään ulkomaan lahjomat, poliitikot toimivat täysin vasten Isänmaan ja kansansa etua. Talous on siksi nyt syöksykierteessä.

Sinultakin ehkä piakkoin otetaan pois eläke ja saat syödä kissanruokaa loppuikäsi.

Äänestä
  • Yhdyn edelliseen kirjoittajaan.

    Äänestä

Ei auta rimpuilusu, stallari!

Suomi EI OLE syöksykierteessä ja politiikot toimnivatkansan edun mukaisesti! Nyt kurotaan kestävyysvaje viimeinkin umpeen!

Eläkkeeni on isompi kuin sinun palkkasi ja kissaruoat meillä syö kissa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hallaoja kirjoitti:

Kiitos tästä Suomen johdolle, joka vei maan USA/EU:n Venäjän pakotepelleilyyn Suomen edun vastaisesti.

Talouden tila on nyt kriittinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu