2006 ylioppilaskoe uudistuu. Reaalikokeen tilalle tulee ainereaali, jonka tehtävät laaditaan jokaisen aineen pakollisista ja syventävistä kursseista. Useimmissa lukioissa lienee tarjolla kolme pakollista kurssia, mutta kahta syventävää kurssia pystyy tarjoamaa vain harva lukio (???). Tilanne suosii isoja, varakkaita kuntia. Onko olemassa suunnitelmia tasa-arvon parantamiseksi? (esimerkiksi Opetushallitus tai kirkko voisi tarjota verkkokursseja. Yksityinen koulu voisi tietysti myydä palveluja.)
Ainereaali ja ortodoksinen uskonto
Hyakinthos
2259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Uskonnonopettajamme on sanonut, että syventävät kurssit voi suorittaa, mutta ettei hän voi antaa sitä varten opetusta, vaan pelkän materiaalin. Aion silti suorittaa ne; uskonto olisikin tähtäimessä reaalissa lukuvuonna 2007-2008!!!
Niin, itse kirjoitinkin 40 vuotta sitten. Myös reaalin ja vastasin 7 kysymykseen uskonnosta. Lisäksi otin 2 kysymystä historiaa ja yksi kysymys kemiaa sekä vielä biologiaa, muistini mukaan. Kirkkohistorian oppikija oli ohuin, siksi sen luin tärpeiksi tosi hyvin.
Kysymykset olivat helppoja. Islamilaisuus jokerikysymyksenä, ja muut Lutherista, pietismistä, ja ortodoksisuudesta. Olin tyytyväinen kun sain C:n.