Kyllä pitä sanoa, että jaksaavat vauhkota tuosta aiheesta Keisarilla ei ole vaatteita. .
Tuonkin ajan nuo pilataiteilijat olisi käyneet neuvomassa noita maahanmuuttajia noissa lähiöissä, vaikka jätteenlajittelussa, olisi tulos ollut näkyvämpää.
Kivihän ei muun takia ole tuota väsännyt, kuin oman etunsa takia. Ei muun. Tuskin on edes käynyt kertaakaan noissa lähiöissä, kuin noin hourailee jostakin rasismista.
Tuonkin ajan nuo pilataiteilijat olisi käyneet neuvomassa noita maahanmuuttajia noissa lähiöissä, vaikka jätteenlajittelussa, olisi tulos ollut näkyvämpää.
Kivihän ei muun takia ole tuota väsännyt, kuin oman etunsa takia. Ei muun. Tuskin on edes käynyt kertaakaan noissa lähiöissä, kuin noin hourailee jostakin rasismista.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Siellähän ne rasistitkin on, kaarisillan toisella puolella. Niitä sanotaan islamisteiksi.
Aikooko ne estää niitten rasistien tulon keskustaan?
Ei tuossa ole muusta kyse kuin että nuo vouhkanat haluaa päästä paikallislehteen! Vielä kun itkeä tirauttaisvat kun saavat lämmitellä hyvyydellään!
Voihan perse! Todellakin olisitte mamuille nauvomassa vaikka miten uimahallissa pitää käyttäytyä, niin olisi enempi hyötyä!
Hyvä, että taide herättää tunteita. Juuri se on sen tehtäväkin. Selvästi onnistui.
Vaan ei onnistu se uimahallissa mamujen opettaminen! Kaikkeen muuhun joutavaan kyllä on aikaa! Ja mitä taidetta se on jos vanhoja kenkiä sidota kötöstellään sillankaiteisiin? Nakatkaa sinne jokeen ne vanhat kengänromut!
Tai jos meinaatte leikkiä taiteilijaa niin älkää käykö suihkussa ainakaan puoleenvuoteen, parturista tai kampaaja käynnistä puhumattakkaan! Mikä taiteilija se semmoinen on joka ei ole epäsiisti ja ei pukeudu oudosti! Ei Mikään!
Tuo on sinun mielipiteesi ja hyvä niin. Kunnioitan sitä.
Meillä muilla on varmasti muita mielipiteitä. Kengät installaatioissa ovat olleet hyvin suosittuja viime vuosina, koska ne tuovat paljon mielleyhtymiä symboolisesti. Yhdessä puuhaaminen on myös kivaa, ihan itessään. Taideteos voi olla sisuseikka.
Uimahalliasia ei liene taidejuttuja. Henkilökunta neuvoo siellä varmasti asiakkaita. Myös käännökset järjestyssäännöistä on helposti saatavilla, jos niitä tarvitaan. Jokainen, jota jokin asia häiritsee voi myös itse neuvoa uusia asiakkaita. Silleesti ne asiat lutviutuu:))
Hellemekko-osaston yhteinen puuhaaminen täysin keksityn aiheen ympärillö ei ole taidetta eikä edes työtä.
Se on idiotismia ja Lieksan kuntakuvan pilaamista- Ja tästä maksetaan vielä noilla hurumummoille palkkaa.
Eikös sitä niin sanota, että kauneus on katsojan silmässä.
Onko kauneutta katsoa Lieksan rasismimainetta lööpeistä. Varsinkin kun se on perätöntä.
Kukkahattujen on pakko pitää lieksan rasismimainetta ylhäällä, muuten ei taidehommat onnistu! Miksi muilla paikkakunnilla missä vastustetaan mamutusta ei ole tuommoista taide höperehdintää?
Lieksa on Pohjois-Karjalan väkivaltaisin ja taitaa vieläkin olla rasistisin kunta.
Onko laskelmissa mukana maahanmuuttajien keskenäiset reviiririidat ja haarukkahippaset, joita oikein terveyskeskuksessa paikkailtiin? Onko mukana myös ne perheväkivalta tapaukset, joissa ahmetti on koulinnut vaimoaan, joita poliisi on joutunut selvittelemään?
Tuo rasismikulttuuri johtuu pelkästään siitä, että Lieksassa voi ja kykenee jokainen luottamustoimenhoitaja/ johtavassa asemassa oleva viranhaltija antamaan lausuntoja Lieksan maahanmuutosta julkisuuteen oman eduntavoittelun mukaan. Ja nämä lausunnot laitetaan eetteriin tarkistamatta / varmistamatta tiedon totuutta. Näin on tehty jo vuosia.
On harvinaisen törkeää, ettei Lieksassa ole kyetty, vaikka kaupunginjohtaja vaihtui, saamaan totuudenmukaista tiedotuslinjaa, joka vastaisi todellisuutta.
Kuitenkin kaupungin työntekijöille on lähetetty myllykirjeitä jo kuusivuotta sitten, kuinka asioiden kanssa eletään.
Ja samaan aikaan, Lieksa on lööpeissä Suomen rasistisimpana kuntana.
Jarkko pesehän kotipesäsi, ja laitahan kotipesä kuntoon.
Tämä sakki kuriin ihka ensimmäisenä. Kaikkee se persu saastamoinenkin joukkoonsa pyytää.
Keskellä virtaa joki
http://www.image.fi/image-lehti/keskella-virtaa-joki
Helsingin keskellä virtaa joki, ei Lieksan.
Ja KUNTAPOLITIIKKAA ei sitten kuulemma tehdä aiheella maahanmuutto.
Näitä Soileja, Eskoja, Rätyjä, Ikosia, yms. sekä Inkoja ei kiinnosta nämä maahanmuuttajat höykäsen pölyä. Kuhan saavat oman nimensä lehteen, se on pääasia. Ajavat omaa etuaan, eikä muuta. Ja mikä uskomattominta, laukovat lausuntoja totena, edes käymättä lähiöissä.
Tämän takia olisi tämän kyläpäällikön jo aika laittaa tiedotus yhden henkilön taakse. Ja lähiöistä on tullut kutsu tälle kyläpäällikölle. jalkaudu lähiöihin, sieltä aitiopaikalta.
Niin eihän tuolla Mähkön lähiössä ole nähtykään kuin kuin Kototoimiston Hellemekko-osasto kulkemassa käsikädessä kohti sankkilantien asuinpaikkaa käkkäräpään kyljessä. Ja olihan se työaikaan. Siihen loppui, kun käkkärapää muutti Itikseen.
tästäkin ketjusta kaikki asialliset kommenttini on sensuroitu alta aikayksikön.
Pistehäirikkö sensijaan saa mellastaa täällä mielin määrin.
Nerokasta(!)