Niin onko tuolla Vaigralla ja Cialiksella tehossa jotain eroa, vai onko ainoa ero se että vaikututs Cialiksella kestää paljon kauemmin eikä aiheuta päänsärkyjä eikä kasvojen punotuksia ?? Pitäisin hommata jotain tällästä mutta kannattaisikohan pyytää Cialista vaan suoraan ??
Viagra vs Cialis vs Muut ??
keetokaasny
12776
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Cialis on teholtansakkin parempaa kuin Viagra.
Hei!
Itse käytän apteekista lääkärin antamalla reseptillä saatavaa Sildenafil , 50mg (Orion / Pfizer) tabletteja.
Näistä molemmat aiheuttavat minulle "kuumotusta" juuri kasvojen alueelle.
Orionin valmiste myös joskus laittaa vatsan "ripulille" mutta vain hetkellisesti, joten itse olen alkanut käyttämään tuota Pfizerin tuotetta.
Mitään sydämen tykytystä tms. sivuvaikutusta en ole havainnut.
Tämä kaikki on siis tietysti hlö kohtaista.
Tuotteiden "kestävyydessä" ei mielestäni ole eroa.
Eli, jos menet lääkärille niin pyydä reseptiin molempien valmistajien tuotteita niin sitten voit "testata" sopivuuden.
Niin, hyvin seisoo :)
Cialis on ainoa oikea lääke, mutta maksaa vielä hirmuisesti ( patentti vielä voimassa ja siksi rahastavat ). Viagran rinnakkaislääkkeitä voisi kustannusten puolesta syödä vaikka aamupuurossa ja nekin pelaavat muttei ehkä niin hyvin ja kauaa kuin Cialis ja sen vaikuttava aine. Suomen apteekeista saa siis rehelliseti lääkärin lähetteellä ( saa usein vain maininnalla pienestä " velttoilusta " sänkyasioissa . Viagra maksoi 12 kpl. noin 5,40 euroa ja Cialis ( jota aiemmin kokeilin ) 4 pilleriä noin 70 euroa ! Cilalis siis on mielestäni parempaa ( seuraavana päivänäkin ottamisen jälkeen seisoi , että saunaklapilla piti "pieksää" että sain housut jalkaani ! Minä olen sentään jo 64 vuotta täyttänyt mies ( mutta toki alan ahkera harrastaja ). Heti kun Cialiksen patentti vanhentuu ja korvaavat tuotteet sen vaikuttavista aineista ovat muittenkin hyödynnettävissä , niin ostan aina vain sitä !
Viagrankin hinta on suomessa niin halpa , että elkää helkkarissa tilatko mitään näitä lääkkeitä ulkomailta. Näillä tilaajilla seisoo ainakin järki ja se heille taitaa riittääkin. Tai voihan niistä ( joskus kai ) väärennöksistä saada hyvänkin jäykkyyden - koko vartalolle peräti .
>Viagra maksoi 12 kpl. noin 5,40 euroa
Viagra maksaa kyllä edelleenkin yli kympin nappi. Puhut ilmeisesti vastaavasta sildenafiilituotteesta, joita valmistaa lähes jokainen lääkeyhtiö.
Olen kokeillut molempia,viagra on halpaa mutta Cialiksen etu on että ainakin minulla vaikutus kestää3-4 vuorokautta, sitä on 5, 10, ja 20 mg:n vahvuisia tabletteja ja hinnalla ei ole eroa kaikki vahvuudet maksaa sen 70 € paketti, minä pyysin lääkäriä kirjoittamaan 20 mg reseptin ja laitan aina tabletin 3 osaan,se kolmasosa riittää ainakin minulle.....en pidä kalliina hintana kun yhdestä paketista riittää 12 neljän päivän seisokkia, ja lääkkeellä hankitulla seisiöllä on se ettu ettei kulli löprähdä kesken touhun,vielä cialiksesta sen verran että minulle ei ole tullu niitä naaman ja korvien punoitusoireita kuten viagralla.
Itselläkin kokemuksia molemmista, ja Cialis (kerta-annos) parempi - mutta myös kallis. Onko kellään kokemuksia tuosta Cialiksen esim. 5 mg päivittäin otetusta pilleristä, eli onko oikeasti tehokas (aina valmis)? Maksaa kyllä hitosti.
Olen käyttänyt Cialista 5 mg päivittäin. Ei tarvitse miettiä, milloinka tabletin ottaa kun joka aamu ottaa niin aina on valmis tarvittaessa aktiin. Mitään sivuvaikutuksia ei ole ollut toisin kuin Viagralla. Nykyään on myös teltta pystyssä joka aamu.
toi tabletin paloittelu tietaa myos sita etta sen teho haviaa samantien kysyppa vaikka apteekista...tabun on tarkoitus ohittaa mahalaukku ja alkaa vasta sen jalkeen liueta elimistoon pikkuhiljaa.puolitettu tabu liukenee sinne mahahappoihin eika vaikuta laisinkaan,sama jos heittaisit laakkeen suoraan roskiin...
Älkää jakako täällä väärää tietoa !!!!!
Cialis on normaali kalvopäälysteinen tabletti jonka voi jakaa:
"Vaikuttava aine on tadalafiili. Yksi tabletti sisältää 20 mg tadalafiilia.
Muut aineet ovat:
Tabletin ydin: laktoosimonohydraatti (katso kohdan 2 lopusta), kroskarmelloosinatrium, hydroksipropyyliselluloosa, mikrokiteinen selluloosa, natriumlauryylisulfaatti, magnesiumstearaatti.
Kalvopäällyste: laktoosimonohydraatti, hypromelloosi, glyserolitriasetaatti, titaanidioksidi (E171), keltainen rautaoksidi (E172), talkki.
http://www.laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=9575&d=2069017&i=LILLY_CIALIS_CIALIS tabletti, kalvopäällysteinen 20 mg
Eneterovalmisteita ei saa kuin poikkeustapauksissa puolittaa, murskata tai avata. CIALIS EI OLE ENTEROVALMISTE !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Enterovalmiste
Enterovalmiste on tarkoitettu liukenemaan mahalaukun sijasta vasta suolistossa. Enterorakenne suojaa lääkeainetta mahahapoilta tai mahan limakalvoa lääkeaineen syövyttävältä vaikutukselta. Rakenteen murskaaminen voi aiheuttaa lääkeaineen tehon menetyksen tai mahan limakalvon ärsytystä.
Enterotabletit niellään kokonaisena.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk01083
Sanokaapas, missä vika: Olen käyttänyt Cialista vuoden 2014 lokakuulta lähtien. Homma toimi hyvin. Nyt vuoden vaihteen tienoilla Cialiksen teho kumminkin loppui kuin seinään. Missä vika voisi olla?
Voi hyvänen aika…Onko tämä ketju tosi??
Täytyy olla, koska minäkin luen tätä. Tai vaihtoehtoisesti elämme samaa fantasiaa