Onko totta että kansantaiteilija M. A. Numminen asuu Lempäälässä? Vai mökkikö se vain on, Töölössä hänellä ilmeisesti varsinainen koti? Näkyykö MAN:nia siellä kylillä koskaan?
M. A. Numminen asuu Lempäälässä?
13
3056
Vastaukset
- wcxpäöz
Kyllä asuu Lempäälässä ja kaupassa sen silloin tällöin näkee.Kuljun Kartanossa ja Lempäälän keskustan s.marketissa...
- jatssisisis
Kansantaiteilija se on kyllä.
- HirveestiJulkimoita
Asuu täällä salkkarien Aaro/Eerokin jossain. Ja Veltto Virtanen jonkä näkee joskus LIdlissä.
- wröåpsc
Veltto käy äitiään katsomassa Kuljussa.Salkkarin Aaro asuu Katepalin ohi kun mennään sinne rantaan niin onko se nyt sitten Holloa.Sen talo on järven rannalla ja koske loppu juoksua taitaa olla.On monet kerrat koivunokan puolelta sitä tullut kateltua.
- rillitäti
Aaro asuu tuulialassa usein lähdetien siwassa näkyy
- Manpuoti
Mitä M. A. Numminen ostaa yleensä kaupasta?
- PitkäUra
M. A. Numminen ja Pedro Hietanen esittivät joskus kauan sitten Gommia ja Pommia. En muista kumpi oli Gommi ja kumpi oli Pommi, mutta Nummisella oli jänispuku ja Pedrolla kissapuku. Tätä aiemmin Numminen esitti Herra Huuta. Se oli joskus seitkytäluvulla. Numminen teki myös musiikkia, ja 1990-luvulla hän esitti biisin "Alkaa polttaa".
- monttunen
Asui ainakin ennenvanhaan.. ja ihan kauheaa narinaa se sen "laulu". Kai se hienoa kuitenkin on, ku on niinkin suosittu ja pitkän uran tehnyt. Omaa tyhmyyttäni kun en tajuu. Arto Nybergissäkin oli syssyllä ja ihan mielenkiintoisia juttuja oli reissuilta, mutta se "laulu" ei vaan uppoo... Pedron kans ovat kyl kuin veljeksiä ;) tiemmä se toikin on etu kunnallemme.
- kuoppanen
Numminenhan oli joskus aikoinaan käynyt Saksassa esiintymässä, niin saksalaiset alkoivat heitellä Nummista kananmunilla ym. kun eivät oikein sen "laulusta" eli narinasta tykänneet.
- Helmer_herr
Ich haben das Fräulein Helen baden sehn, is an old German song Finnish entertainer M.A.Numminen gave new life in the 1960´s. Don´t call him a singer.
https://www.youtube.com/watch?v=SbbiYYNjg_k
https://www.youtube.com/watch?v=kzKj4fNEAtE - Anonyymi
Kyllä Mauri Antero siellä pääosin asustelee. Yksiö on ollut Helsingin kantakaupungissa jo 90-luvulta tukikohtana Helsingin seudun käymisille.
Mauri Antero on nykyisin keskittynyt vain kirjoittamaan, muusikkohommat hän jätti koronan tultua lopullisesti pois. No onhan hän kohta 82-vuotias (ei uskoisi kasvojen perusteella kuin max 70 v.) joten eiköhän hän ole tarpeeksi tuolla tien päällä ja lentokoneissa reissunnut keikoille tms. - Anonyymi
Kyllä Mauri Antero Numminen asuu lempäälässä, hänet saattaa joskus bongata paikallisissa kaupoissakin.
- Anonyymi
Ja Pertti Salovaara, Heikki Paavilainen näkyi yhdessä vaiheessa usein kaupoilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713508
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851526Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251259- 1581222
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35971
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16953Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk91788- 62745